Demagog.sk
 

Žilina láka najviac

Debata v Žiline malo skoro všetko - desiatku kandidátov, 30-sekundové limity reakcie, Jána Slotu, rozbitý pohár, úsmevné aj ostré výmeny názorov medzi Chomom a protikandidátmi, no aj viacero faktických prešľapov.

Zmes starých a nových

Kreslo primátora v najzadlženejšieho krajského mesta láka až jedenástich kandidátov. Medzi nimi je aj starý harcovník Ján Slota. Jeho meškanie do štúdia určite prekvapilo menej ako to, že v štúdiu zostal až do samého konca debaty. Slota sa odvolával na úspechy svojho 16-ročného primátorovania, no viaceré prezentované úspechy sme nedokázali na základe verejných zdrojov overiť. Hoci si pamätal všetky tieto úspechy, nesprávne si pamätal, že počas obdobia 1990-2006 pôsobil len v jednej vláde a tak nemal u koho lobovať. V skutočnosti pôsobil až dvoch vládach spolu s Mečiarom.

Pomerne vážny kandidát na primátora mesta Belinský (KDH) za celý čas povedal len jeden výrok, ktorý by napĺňal znaky faktickosti a relevantnosti, keď správne tvrdil, že v hale na Bôriku sa konali medzinárodné majstrovstvá vo volejbale. Tie sa konali ešte v bývalom režime.

Podstatne lepšie využil priestor nezávislý kandidát Ondrák, ktorý povedal vôbec najviac faktických výrokov. Chybil však až trikrát. Nesprávne napríklad tvrdil, že škola v Trnove bola tri roky po sebe najlepšia škola vo vedomostiach v okrese a 13 v kraji. Podľa komplexného hodnotenia škôl INEKO, bola prvá okrese Žilina a 13. najlepšia na Slovensku len v roku 2013. Podľa Testovania 9 by nesedel jeho výrok vôbec.

Ďalšieho prešľapu sa dopustil, keď tvrdil, že mesto má zo zákona povinnosť mať zariadenie pre seniorov. Mesto nemá povinnosť mať zariadenie pre seniorov, ale môže ho zabezpečiť cez iného verejného/neverejného poskytovateľa. To bol aj prípad Žiliny až do roku 2013, ktorá jediné zariadenie pre seniorov získala o ZASK v auguste 2013.

Najťažší súboj sa odohrával medzi kandidátom pravice Barčíkom a úradujúcim primátorom za Smer Chomom. Primátor uvádzal nepresný počet základných a materských škôl v Žiline, či nesprávne hovoril, že zriaďovateľ školy musí odvolať riaditeľa školy, ak to navrhne rada školy. Rovnako pochybil keď tvrdil, že za jeho pôsobenia sa odovzdalo 60 nových nájomných bytov. Verejné zdroje hovoria len o 30 zrekonštruovaných a 20 na rekonštrukciu pripravovaných. Na to správne reagovali Barčík aj Slota, ktorý pripomenuli, že za Chomu sa nepostavil ani jeden nájomný byt.

Barčík nesprávne tvrdil, že Choma zadlžil Žilinu cez organizácie mesta o 14,5 milióna eur. V skutočnosti sedí len nárast záväzkov a úverového zaťaženia vo výške 10 miliónov eur. Zvyšných 4,5 milióna eur je dlh Jána Slotu z roku 2005 v súvislosti s investíciou KIA, na ktorý zastupiteľstvo schválilo splátkový kalendár v roku 2013. Časť alebo dokonca celý dlh dnes už pravdepodobne nie je realitou, keďže vláda na októbrovom výjazdovom zasadnutí vlády v Žiline odpustila dlh v súvislosti s výstavbou "kórejskej dediny" vo výške 17,5 milióna eur.

 

 Matúš Sloboda, autor spolupracuje na Demagog.SK

Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."