Demagog.sk
 

O nás

12. októbra 2017

Demagog.SK je projektom Inštitútu SGI na kontrolu faktických výrokov politikov a iných verejne aktívnych osôb, ktoré odznejú v politických diskusiách v TV a v iných médiách, prípadne ktoré sú uverejnen na profiloch politikov na sociálnych sieťach. 

Pri overovaní výrokov dbáme na nestrannosť, vyváženosť a neúčelovosť. Sme presvedčení, že politická debata má byť postavená na overiteľných faktoch a nie na pocitoch a emóciách, ktoré veľakrát útočia na “prvú signálnu”. 

Projekt Demagog.SK sa usiluje o pozitívnu zmenu — motivovanie mladých ľudí a celej spoločnosti, k väčšiemu záujmu o politické dianie a pravdivé informácie.

Od roku 2010 analyzoval Demagog.SK viac ako 600 politických debát a viac ako 12 000 faktických výrokov. V súčasnosti tím projektu tvoria 2 senior analytici,1 metodológ, projektový manažér a ôsmi stážisti- prevažne univerzitní študenti.

Ak nás chcete kontaktovať, napíšte nám na demagog@institutsgi.sk alebo kontaktujte projektovú manažérku: Lenka Galetová, galetova@institutsgi.sk


12. októbra 2017

Kontakty

Kontakt: info@demagog.sk Facebook: fb.com/Demagog.SK Twitter: twitter.com/demagogSK


12. februára 2017

Demagog.SK ide na stredné školy

Čo chceme robiť?
Od roku 2010 pravidelne overujeme výroky politikov a snažíme sa vytvárať tlak na používanie fakticky presných a korektných vyjadrení vo verejnom priestore.

Zároveň cítime, že fakty začínajú v niektorých debatách prehrávať s emóciami a skreslenými či úplne vymyslenými informáciami. … viac


15. decembra 2010

Poslanie Demagog.S

Projekt Demagog.SK kontroluje tvrdenia, ktoré odznejú v politických diskusiách.


11. decembra 2010

Ako pracujeme

Sledujeme len overiteľné tvrdenia politikov. Takými sú tvrdenia vystavané na faktoch v rôznych podobách, či už sú to numerické informácie, minulé činy osoby (hlasovanie o zákonov alebo vyjadrenia), či historické udalosti.


3. septembra 2015

Etický kódex

Práca projektu Demagog.SK je nestranná, nezávislá, neutrálna, dôkladná a neviaže sa na žiadnu politickú stranu alebo hnutie. Pracujeme na základe presnej a verejne dostupnej metodológie, pravidlách a etike, ktoré musia dodržiavať všetci členovia tímu.


6. novembra 2017

Stáž v Demagog.SK

Projekt Demagog.SK hľadá nových členov tímu.


17. júna 2014

Mobilná aplikácia: Demagóg do vrecka

Demagóg do vrecka — stiahnite si pohodlnú mobilnú appku pre Android alebo iOS, v ktorej si môžete o svojich politikoch a ich výrokoch prečítať kedykoľvek, kdekoľvek — napríklad aj vo volebnej miestnosti.

Demagóg do vrecka pre Android — STIAHNI TU!

viac


3. septembra 2015

Donori projektu

Donori projektu Demagog.SK


Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."