Demagog.sk

Zoznam diskusií

24
Apr

Kotleba vs. Klus V politike

Hostia: Marian Kotleba, Martin Klus

V debate televízie TA3 sa stretli dvaja Banskobystričania, Marian Kotleba (Kotleba-ĽSNS) a Martin Klus (SaS). Rozprávali sa napríklad o financovaní predvolebných kampaní, strelných zbraniach, prioritách Kotlebovej strany či o iniciatíve Stop fašizmu. Klus schybil len v jednom prípade a jeden ďalší výrok bol neoveriteľný. Zvyšných 13 jeho výrokov bolo správnych. Kotleba má na svojom konte za túto diskusiu 5 nepravdivých, 6 zavádzajúcich, jeden neoveriteľný a 8 pravdivých výrokov, čo je výrazne slabší výkon ako je priemer v Demagog.SK. 

24
Apr

Nicholsonová vs. Pellegrini O 5 minút 12

Hostia: Lucia Nicholsonová, Peter Pellegrini

Predstaviteľka opozície a zároveň podpredsedníčka parlamentu Lucia Nicholsonová z SaS diskutovala v debate RTVS s Petrom Pellegrinim, podpredsedom vlády pre investície. Ich vyslovené faktické výroky sa týkali rozpráv v parlamente v minulom i súčasnom období, korupčných a daňových káuz, stavu školstva. Pellegrini nezabudol spomenúť úspechy predchádzajúcej vlády SMER-SD, spomedzi ktorých vyzdvihol napríklad pokročilý daňový a katastrálny systém či obchodný register. Zmýlil sa v hodnoteniach školstva- v tvrdení, že klesáme v rebríčkoch PISA a že nám OECD vyčítalo primalý počet žiakov na jedného učiteľa. Nicholsonová nesprávne tvrdila, že zo strany SMER-SD boli v minulom volebnom období aktívni (čo sa faktických poznámok v rozpravách týka) len približne piati poslanci.

19
Apr

Sulík vs Blaha Iné

Hostia: Richard Sulík, Ľuboš Blaha

19. apríla debatovali v HN TV Sulík a Blaha. V pomerne ostrej a vyhranenej debate obaja politici chybovali dvakrát.

17
Apr

Bugár, Danko, Kollár a Lipšic o programovom vyhlásení vlády O 5 minút 12

Hostia: Béla Bugár, Andrej Danko, Boris Kollár, Daniel Lipšic

V relácii RTVS diskutovali o programovom vyhlásení vlády zástupcovia súčasných vládnych strán Andrej Danko (SNS) a Béla Bugár (Most-Híd) spolu s predstaviteľmi opozície Danielom Lipšicom (OĽANO-NOVA) a Borisom Kollárom (Sme rodina). Najväčším množstvom faktických výrokov argumentoval Daniel Lipšic. Ten však chyboval, keď spomenul, že inšpekcia polície je v každej krajine okrem Česka pod ministerstvom vnútra, alebo keď povedal, že sme na poslednom mieste v porovnaní priemerných platov učiteľov a priemerných platov ostatných vysokoškolsky vzdelaných ľudí. Naopak, najmenej výrokov, len dva, aj keď oba pravdivé, vyslovil Andrej Danko. Béla Bugár nepravdivo informoval o počte vytvorených pracovných miest počas vlády Ivety Radičovej, či o podpisoch strán iniciatíve Štrngám za zmenu. Borisovi Kollárovi sme chybu nezistili.

10
Apr

Blaha vs. Klus vs. Paška o azylovej reforme V politike

Hostia: Ľuboš Blaha, Martin Klus, Jaroslav Paška

O utečeneckej kríze, azylovej reforme, holandskom referende či prípadnom brexite sa v relácii TA3 rozprávali Ľuboš Blaha (SMER-SD), Jaroslav Paška (SNS) a Martin Klus (SaS). Najviac faktických výrokov použil poslanec strany SMER, ktorý sa ale aj dopustil najviac pochybení. Neaktuálne údaje použil vo výroku o prerozdeľovaní utečencov, chybne interpretoval bilaterálne zmluvy medzi EÚ a Švajčiarskom a nesprávne opísal aj postoje hlavných britských strán a ich predstaviteľov ku zotrvaniu v EÚ. Jeho kolegovia vyriekli menej faktických výrokov, no aj výrazne menej chybovali. Klus preháňal o problémoch so zamestnanosťou mladých potomkov migrantov a Jaroslav Paška nesprávne opisoval založenie Európskeho podporného úradu pre azyl (EASO) ako výsledok situácie na Malte spred niekoľkých rokov. Celkovo bola debata bohatá na výroky a obsahovo pestrá, zahŕňala aktuálne dianie aj vývoj inštitúcií EÚ a utečeneckej otázky. 

03
Apr

Poliačik vs Vašečka vs. Gál vs. Hrnko + zástupcovia záujmových organizácií V politike

Hostia: Martin Poliačik, Gábor Gál, Anton Hrnko, Richard Vašečka, Marian Kollár, Vladimír Crmoman, Milan Laurinc

V nedeľnej debate V politike sa stretli zástupcovia vlády — Hrnko (SNS) a Gál (Most-Híd) a zástupcovia opozície — Poliačik (SaS) a Vašečka (OĽaNO-NOVA). Do debaty sa zapojili aj zástupcovia učiteľov (Crmoman), lekárov (Kollár) a sestier (Laurinc). Jednu faktickú nepresnosť zaznamenal Poliačik a jednu Vašečka. Až v štyroch z piatich výrokov chyboval podpredseda SNS Hrnko. Gál fakticky nezaváhal, podobne aj zástupcovia učiteľov a sestier. Zástupca lekárov nehovoril fakticky, a tak sme nemali čo overovať. V nedeľňajšej diskusii sa vyskytli prevažne pravdivé výroky, no objavilo sa aj niekoľko neoveriteľných, napríklad Crmomanov výrok o skutočnom počte štrajkujúcich učiteľov. Celkovo sa diskusia niesla v konštruktívnom duchu bez výraznejších sporov medzi jednotlivými poslancami. Zaujímavé pravdivé výroky, ktoré padli v debate, sa týkali napríklad aj rozšírenia krajne pravicových strán v krajinách Európskej únie a ich právomoci v rámci Európskeho parlamentu. Tento aspekt sa riešil v kontexte úspechu Kotlebovej strany ĽS NS v marcových parlamentných voľbách. Medzi ďalšie kľúčové témy patrila problematika slovenského školstva a zdravotníctva, kde sa rozoberali štatistiky OECD, v ktorých ako pravdivo podotkol Laurinc, nespĺňame priemerný pomer sestier na tisíc obyvateľov, či Poliačikov pravdivý výrok o podpísaní memoranda iniciatívy A dosť! politickými stranami SIEŤ a MOST-HÍD , v ktorom je prisľúbené zdvihnutie platov učiteľov. Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."