Demagog.sk

Zoznam diskusií

07
Oct

Kiska v NRSR o kvótach a utečencoch Iné

Hostia: Andrej Kiska

Túto stredu na zasadaní NR SR prezident Kiska predniesol prejav, v ktorom apeloval na poslankyne a poslancov k zváženiu ich prístupu k utečencom. V pomerne krátkom vystúpení, ktoré však bolo prednesom vopred pripraveného textu na rozdiel od klasického diskusného formátu, vyslovil takmer 20 faktických výrokov. Ako je u Kisku zvykom, nekomplikovanými výrokmi si zachoval dobré pravdivostné skóre.

04
Oct

Prezident Kiska a migračná kríza O 5 minút 12

Hostia: Andrej Kiska

Prvá časť nedeľnej relácie 0 5 minút 12 bola venovaná rozhovoru s Andrejom Kiskom. Prezident sa vyjadroval k súčasnej migračnej kríze a hlavne k reakcii Slovenska na ňu. Použil pritom pomerne malé množstvo faktických informácií. Celkovo apeloval na morálne princípy a ľudskosť Slovákov, na základe ktorých by sme mali prejaviť väčšiu solidaritu krajinám, ktoré zažívajú nápor utečencov.

04
Oct

Kažimír vs. Švejna o DPH na potraviny O 5 minút 12

Hostia: Peter Kažimír, Ivan Švejna

O zmenách v DPH na vybrané potraviny v nedeľu diskutovali minister financií Peter Kažimír a poslanec Ivan Švejna za Most-Híd. Na počet výrokov vyrovnaná debata sa venovala najmä zmenám v sadbe DPH v posledných rokoch a meniacim sa postojom parlamentných strán. Pamäť obom politikom fungovala prevažne dobre, Kažimír však zjednodušoval keď referoval k zníženej sadzbe na všetky potraviny a nesprávne uviedol podiel dovážanej zeleniny a ovocia. Švejna zas zabudol na hlasovanie pravice proti znižovaniu DPH počas prvej Ficovej vlády.

27
Sep

Opozícia o utečeneckej kríze V politike

Hostia: Pavol Frešo, Pál Csáky, Juraj Droba

Tento týždeň sme sa pozreli na diskusiu predstaviteľov opozície Pavla Freša, Pála Csákyho a Juraja Drobu. Témou boli opäť utečenci a migranti. Csáky vo viacerých výrokoch citoval nespoľahlivé zdroje a Frešo dezinterpretoval vyjadrenia talianskej vlády o hotspotoch. Pri porovnaní starnutia populácie zas preháňal v mladosti Turecka. Jurajovi Drobovi sme overili len malý počet výrokov, všetky až na jeden z nich sme mu však uznali ako pravdivé.

20
Sep

Fico vs. Bugár o utečencoch a migrantoch Iné

Hostia: Béla Bugár, Robert Fico

Ďalšia debata o utečencoch prebehla túto nedeľu tentokrát v špeciáli na Markíze. Stretli sa v nej predseda vlády Robert Fico a predseda Most-Híd Béla Bugár. V počte výrokov tradične viedol Fico. Premiér sa dopustil viacerých omylov v počtoch migrantov, spôsobe ich prerozdeľovania aj vo vyhlásení, že chýba komunikácia medzi EÚ a Tureckom. Obaja diskutujúci si taktiež pripísali niekoľko neoveriteľných výrokov. 

13
Sep

Kaliňák vs. Poliačik o migrácii a azylovej politike O 5 minút 12

Hostia: Robert Kaliňák, Martin Poliačik

Aj tohtotýždňové vydanie O 5 minút 12 pokračovalo v debate o súčasnej migračnej kríze, tentoraz na tému migračnej a azylovej politiky. Za diskusným stolom sa stretli minister vnútra Robert Kaliňák a poslanec NR SR za SaS Martin Poliačik. Od oboch zaznel takmer rekordný počet výrokov, no Kaliňák triumfoval nad Poliačikom ako v počte pravdivých tak aj nepravdivých tvrdení. Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."