Demagog.sk

Zoznam diskusií

14
Dec

Čo priniesol rok 2014? V politike

Hostia: Robert Fico

V relácii V politike dostal na záver roka priestor predseda vlády. To, že Fico nemal súpera, už len málokoho prekvapí. Fico reagoval na situáciu ohľadom vodného diela Gabčíkovo a pre divákov zhodnotil rok 2014. Relácia sa niesla v nekonfrontačnom duchu, keď Fico oproti Sobotným dialógom mal v moderátorovi podstatne pasívnejšieho oponenta. 

07
Dec

Štátny rozpočet O 5 minút 12

Hostia: Ivan Švejna, Peter Kažimír

Minister financií Peter Kažimír v kresle diskusnej relácie O 5 minút 12 obhajoval rozpočet a ekonomickú situáciu krajine voči opozičnému Ivanovi Švejnovi z Most-Híd. Švejna povedal približne o polovicu menej faktických výrokov ako Kažimír, no takmer rovnaký počet faktických prešľapov. Minister financií spravil chyby v uvádzaní zamestnanosti a nezamestnanosti alebo napríklad účtovných stratách ŽSSK. Švejna viackrát chyboval pri štatistikách o nezamestnanosti.

30
Nov

Kaliňák vs. Beblavý O 5 minút 12

Hostia: Miroslav Beblavý, Robert Kaliňák

Vďaka RTVS sme konečne mali možnosť zhliadnuť na obrazovkách dynamickejší a netradičnejší súboj, keďže oproti ministrovi Robertovi Kaliňákovi vnútra sedel poslanec opozície Miroslav Beblavý. Témou relácie boli výsledky volieb, nezávislá kontrola štátu, novela zákona o verejnom obstarávaní a schránkové firmy. Z množstva faktických výrokov, ktoré počas relácie použili, si horšie skóre odniesol Kaliňák.Za zavádzajúce sme označili jeho výroky o šéfke ÚVO, o zákaze rokovacích konaní bez zverejnenia, ktoré sa v skutočnosti len premenovali na priame rokovacie konania, ale aj o miliarde eur ušetrenej podľa jeho slov na zamedzení daňovým únikom. Nepravdivé je aj Kaliňákovo tvrdenie o tom, že Európska komisia hodnotí rozpočet SR medzi štyrmi najlepšími — podľa správy EK sme až na piatom mieste, napriek tomu, že o tomto fakte mylne informovali slovenské médiá. Chybne svojho diskusného súpera označoval ako člena vlády Ivety Radičovej či člena SDKÚ pred rokom 2009. Naopak Beblavý zaváhal pri interpretácii novely o verejnom obstarávaní zo začiatku roku 2013 a ohľadom činnosti výboru pre nezlučiteľnosť funkcií.Dva výrok v analýze nie sú zverejnené, vysvetlenie prečo nájdete TU.

23
Nov

Povolebný vývoj na Slovensku O 5 minút 12

Hostia: Robert Fico, Béla Bugár

V O5M12 sa stretli tradiční diskusní partneri — Robert Fico a Béla Bugár. Kým Bugár, okrem Figeľa výhradný diskusný partner Fica, narábal s faktami korektne, Fico viackrát fakticky zaváhal. Viackrát nesprávne interpretoval výsledky volieb, opätovne nesprávne hovoril o historickom navýšení minimálnej mzdy, nepresne hovoril o zdravotných poisťovniach. 

11
Nov

Košice — komunálne voľby 2014 Iné

Hostia: Richard Raši, Rudolf Bauer

Vo voľbách košického primátora sa vyprofilovala jasná dvojica súperov, keď proti sebe stojí súčasný primátor a zároveň poslanec NR SR za Smer Richard Raši a bývalý primátor Rudolf Bauer, ktorého podporuje široká koalícia stredopravicových strán. V debate mal čo sa týka počtu faktických výrokov aj ich faktickej správnosti súčasný primátor. Z väčšieho počtu výrokov sme mu zistili jedno zaváhanie. Naopak Rudolf Bauer pri menšom počte výrokov chyboval hneď dva krát.

11
Nov

Bratislava — komunálne voľby 2014 Téma dňa

Hostia: Ivo Nesrovnal, Milan Ftáčnik, Milan Kňažko

Súčasného primátora Milana Ftáčnika s podporou Smeru vyzývajú v hlavnom meste Milan Kňažko s podporou šiestich stredopravicových strán a nezávislý kandidát Ivo Nesrovnal. Bratislavská debata priniesla veľmi dynamickú výmenu názorov medzi troma hlavnými kandidátmi, ktorí zároveň nešetrili faktami na podporu svojich tvrdení. Napriek tomu, že všetci traja v priebehu debaty chybovali, súčasný primátor nazbieral najvyšší počet nepravdivých výrokov.Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."