Demagog.sk

Zoznam diskusií

19
Oct

Predseda vlády o ekonomike, plyne a vode V politike

Hostia: Robert Fico

Predseda vlády mal od septembra už druhýkrát príležitosť diskutovať na TA3 len s moderátorom relácie V politike. Podľa Medan.SK, Fico rečnil až 83 percent času a vyjadroval k ústavnému zákonu o vode, téme minimálnej mzdy a uisťoval o bezpečnosti dodávok plynu. Fico povedal spolu viac ako 30 faktických výrokov z čoho viacero nebolo fakticky správnych. Nesprávne hovoril o historicky najvyššom zvýšení minimálnej mzdy v "našom priestore". Opakovane preháňal o počte nezávislých poslancov v NR SR. Pri téme nezamestnanosti operoval s nesprávnym číslom o miere nezamestnanosti v čase nástupu vlády R. Fica v apríli 2014. 

13
Oct

Politiky strán Sieť, SaS, SMK a OĽaNO V politike

Hostia: Radoslav Procházka, Richard Sulík, József Berényi, Igor Matovič

V nedeľnej V politike bolo veľmi rušno. Stoličky si predhrievali hneď štyria predsedovia politických strán. Ako prvý debatoval s Ľubou Oravovou gazda Siete Procházka. S faktami narábal korektne, preháňal však v tom, kedy sa stal členom mládeže EPP, keď tvrdil, že to bolo začiatkom 90. rokov. Mládež EPP vznikla až v 97, a teda ani teoreticky tak skoro nemohol byť členom. Ako druhý sa dostal na rad predseda SaS, strany, ktorá v našom hodnotení sezóny 2013/2014 získala najvyšší pomer pravdivých výrokov. Sulík svojim vystúpení štatistiky SaS v sezóne 2014/2015 určite nepohoršil, keď fakticky nezaváhal ani raz.Nasledoval predseda SMK Berényi. Debata bola prirodzene o národnostných otázkach. Berényi preháňal keď tvrdil, že v roku 1991 bol počet Maďarov na Slovensku najvyšší. V skutočnosti bol najvyšší počet Maďarov na Slovensku v 60. rokoch a od toho času ich podiel neprestajne klesá. Posledným predsedom do diskusie bol predseda OĽaNO Igor Matovič, ktorý síce analýze preferencií bol ešte fakticky presný, no už v komentovaní počtov odchodzích z parlamentných klubov zveličoval, keď tvrdil, že z klubov SDKÚ-DS a SaS odišla až polovica členov. Kým v prípade SaS by tento príklad sedel (odišlo 5 poslancov z pôvodných 11), v prípade SDKÚ-SD to už nesedí, pretože z klubu odišli "len" traja poslanci (rovnako ako z OĽaNO a KDH). Dzirinda a Mikloš síce nasledovali Beblavého, Žitňanskú a Vašáryovú, no v klube SDKÚ-DS zostali.

06
Oct

Demagog.SK: Vysvedčenie politikov 2013-2014 Iné

Hostia: Demagog.SK: Vysvedčenie politikov 2013-2014

Projekt Demagog.SK vznikol pred viac ako štyrmi rokmi. Cieľom projektu je prispieť k tomu, aby bola politická debata postavená na overiteľných faktoch a nie na pocitoch a emóciách.

05
Oct

Kažimír o ekonomike Slovenska V politike

Hostia: Peter Kažimír

Peter Kažimír prišiel hovoriť o stave ekonomiky, navrhovaných novelách a predikciách hospodárskeho vývoja. Jeho diskusným partnerom bol moderátor diskusie Dolinský. V relácii ukázal dva grafy, oba boli správne. Zaváhal však napríklad v číslach o počte zamestnancov na Slovensku a v počte jednoosobových s.r.o. 

04
Oct

Zaujímavé výroky politikov Iné

Hostia: Alojz Hlina, Ján Počiatek, Richard Sulík

Verejné priestranstvá, celoslovenské či miestne printové, internetové, rozhlasové či televízne médiá sú často zaplavené výrokmi politikov a političiek, ktoré zostanú bez konfrontácie s oficiálnymi faktickými údajmi. Demagog.SK sa rozhodol postupne overovať výroky aj mimo klasických nedeľných debát. Ak ste videli, počuli alebo čítali nejaký zaujímavý výrok politika/političky neváhajte a pošlite nám ho (aj s odkazom na zdroj, prípadne fotografia) na info@demagog.sk.

28
Sep

Nezamestnanosť na Slovensku O 5 minút 12

Hostia: Jozef Mihál, Ján Richter

Časť relácie O 5 minút 12, v ktorej súčasný minister práce Ján Richter diskutoval so svojím predchodcom Jozefom Mihálom o nezamestnanosti, bola bohatá na fakty a výroky. Obaja diskutujúci si na svoje konto zhodne pripísali jeden nepravdivý výrok. Zatiaľčo minister práce výrazne podcenil číslo, o ktoré sa od začiatku roku 2014 znížil počet živnostníkov, v prípade Jozefa Mihála sme ako nepravdu označili výrok o nevyčerpaných 5 miliardách z eurofondov, ktoré musíme dočerpať do konca tohto roku — v skutočnosti máme čas až do decembra 2015. Za zavádzajúce považujeme aj Richterovo príliš zjednodušené vyjadrenie, podľa ktorého bola za Mihála vyššia nezamestnanosť. Napriek tomu, že v určitých obdobiach v rokoch 2010-2012 bola nezamestnanosť vyššia ako dnes, pri porovnaní časovo zhodných období to neplatí.Prečítajte si tiež analýzu Medan.sk — Kto rečnil najviac?Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."