Demagog.sk

Zoznam diskusií

16
Jan

Boris Kollár a mýtus o Rómoch O 5 minút 12

Hostia: Boris Kollár

Boris Kollár použil v relácii O 5 minút 12 jeden z najčastejších mýtov o Rómoch na Slovensku- tvrdil, že Róm, ktorý celý život poveral len sociálne dávky, dostane vyšší dôchodok ako občan, ktorý pracuje celý život za minimálnu mzdu. 

15
Jan

Voľby do VÚC V politike

Hostia: Lucia Nicholsonová, Miroslav Číž

Zo záverečnej časti relácie V politike sme vybrali tri zaujímavé výroky. Miroslav Čiž zo SMER-SD a Lucia Nicholsonová z SaS vyslovili výroky týkajúce sa volieb do VÚC a voelieb do mestských a obecných zastupiteľstiev. Číž správne uviedol, že Vladimír Maňka ako kandidát za SMER-SD získal síce v prvom kole volieb do VÚC 49,5 % hlasov, no v druhom kole voľby vyhral M. Kotleba. Keby teda Maňka získal o pol percenta hlasov viac, druhé kolo volieb sa podľa súčasných pravidiel nemuselo konať a predsedom Banskobystrického samosprávneho kraja by bol kandidát SMER-SD. Lucia Nicholsonová tiež spomínala Banskú Bystricu avšak ako mesto. Nepresne však uviedlo počet hlasov, ktoré vo voľbách získal súčasný primátor Ján Nosko. K výroku sme priložili aj porovnanie absolútnych a percentuálnych ziskov hlasov víťazných kandidátov na primátorov v krajských mestách v posledných voľbách. V ďalšom výroku Miroslav Číž poukazoval na väčšiu účasť vo voľbách do miestnych zastupiteľstiev ako vo voľbách do VÚC, porovnali sme preto účasť v týchto typoch volieb v oboch kolách od roku 2001. Výsledok dal Čížovi za pravdu.

15
Jan

Richter a Mihál (hlavne) o nezamestnaných V politike

Hostia: Ján Richter, Jozef Mihál

Vybrali sme niekoľko výrokov ministra Jána Richtera, ktoré sa týkali najmä štatistík v súvislosti s nezamestnanosťou. Jeho diskusný oponent Jozef Mihál v nami overenom výroku kritizuje vlajkovú loď prvej Ficovej vlády- zamestnaneckú prémiu, v ďalšom výroku prirovnáva dnešnú mieru nezamestnanosti k najlepším časom v rokoch pred svetovou hospodárskou krízou. 

15
Jan

30 minút s Dankom V politike

Hostia: Andrej Danko

Andrej Danko sa v diskusii TA3 venoval najmä sporu so súkromným prepravcom RegioJet a tiež napríklad fungovaniu opozície a koalície v parlamente a svojmu pôsobeniu ako šéfa parlamentu.

31
Dec

Koncoročná inventúra Iné

Hostia: Robert Fico, Robert Kaliňák, Andrej Danko, Boris Kollár, Richard Sulík, Marian Kotleba, Ján Podmanický

04
Dec

Adventných 40 minút s Kaliňákom na TA3 V politike

Hostia: Robert Kaliňák

V nedeľu 5. decembra 2016 bol hosťom relácie "V politike" Robert Kaliňák. Kaliňák mohol tu vyskúšať, aké to je "dávať to na premiéra", keďže nemal diskusných partnerov. Kaliňák zopakoval tvrdenia o ekonomických úspechoch krajiny. Výrok o tom, že Slovensko má najvyšší hospodársky rast v EÚ alebo v eurozónze sa objavuje pravidelne — pritom pravda to už nie je. Keď príde na rad otázka na boj proti korupcie, minister vnútra argumentuje s elektronickým trhoviskom, reformou ESO ako aj s prípadmi, kedy niektorí funkcionári boli ovinení z korupcie. Škoda, že stále hovorí o tých istých prípadoch. V debate nemohli chýbať štatistiky, minister vnútra argumentuje najradšej s klesajúcou tendenciou dopravných nehôd a s nižším počtom mŕtvych na cestách. Sú to nespochybniteľné a ľahko dohľadateľné údaje, Kaliňák sa pri nich ani nemýlil, až na jeden prípad.Je zaujímavé si spätne uvedomiť, že v debate, ktorá sa konala týždeň pred snemom Smeru, sa neobjavila téma "neprispôsobivých" a údajná potreba razantnejšieho prístupu polície voči tejto skupine. Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."