Demagog.sk

Zoznam diskusií

11
Nov

Košice — komunálne voľby 2014 Iné

Hostia: Richard Raši, Rudolf Bauer

Vo voľbách košického primátora sa vyprofilovala jasná dvojica súperov, keď proti sebe stojí súčasný primátor a zároveň poslanec NR SR za Smer Richard Raši a bývalý primátor Rudolf Bauer, ktorého podporuje široká koalícia stredopravicových strán. V debate mal čo sa týka počtu faktických výrokov aj ich faktickej správnosti súčasný primátor. Z väčšieho počtu výrokov sme mu zistili jedno zaváhanie. Naopak Rudolf Bauer pri menšom počte výrokov chyboval hneď dva krát.

11
Nov

Bratislava — komunálne voľby 2014 Téma dňa

Hostia: Ivo Nesrovnal, Milan Ftáčnik, Milan Kňažko

Súčasného primátora Milana Ftáčnika s podporou Smeru vyzývajú v hlavnom meste Milan Kňažko s podporou šiestich stredopravicových strán a nezávislý kandidát Ivo Nesrovnal. Bratislavská debata priniesla veľmi dynamickú výmenu názorov medzi troma hlavnými kandidátmi, ktorí zároveň nešetrili faktami na podporu svojich tvrdení. Napriek tomu, že všetci traja v priebehu debaty chybovali, súčasný primátor nazbieral najvyšší počet nepravdivých výrokov.

10
Nov

Banská Bystrica — komunálne voľby 2014 Iné

Hostia: Peter Gogola, Ján Nosko, Pavol Bielik

V Banskej Bystrici s faktami pracoval takmer výlučne súčasný primátor Peter Gogola (nezávislý). Bezproblémový výsledok si pokazil tým, keď zavádzajúco obviňoval zastupiteľstvo, že nereagovalo na jeho snahy riešiť parkovanie v meste a spôsob vyberania parkovného. Jeho hlavní oponenti Ján Nosko (nezávislý s podporou Smeru, SDKÚ, SNS a SMS) a Pavol Bielik však zaznamenali len tri respektíve jeden faktický výrok v celej diskusii.

07
Nov

Nitra — komunálne voľby 2014 Iné

Hostia: Jozef Dvonč, Dominika Tekeliová, Ján Kovarčík

V Nitre sa v diskusii Martina Strižinca na RTVS stretlo sedem kandidátov na primátora, overovali sme výroky troch z nich. Lepšie povedané, overovali sme najmä výroky súčasného primátora Jozefa Dvonča, keďže ten faktami vo svojich 30-sekundových výstupoch nešetril, v niekoľkých prípadoch sa však nevyhol nepravdám. Jeho protikandidát Ján Kovarčík zaváhal najmä pri kritike športu, Dominika Tekeliová kandidujúca za stranu SIEŤ však počas celej diskusie použila len dva faktické výroky.

05
Nov

Trnava — komunálne voľby 2014 Iné

Hostia: Ján Žitňanský, Bystrík Stanko, Peter Bročka

Trnava sa dostala na rad ako v poradí štvrtá predvolebná debata RTVS. Na pozíciu primátora mesta sa uchádzajú piati kandidáti. Demagog.SK sa rozhodol overiť troch najvážnejších kandidátov. Nezávislý kandidát Bročka poukazoval predovšetkým na problematickú transparentnosť Trnavy. Fakticky nezaváhal, no viacero výrokov sme neboli schopní overiť. Kandidát pravice Žitňanský pochybil trikrát. Nesprávne hovoril o meste Trnava ako o najlepšie hospodáriacom meste na Slovensku. Taktiež neuviedol presnú nominálnu hodnotu dlhu mesta. Kandidát s podporou Smeru súčasný viceprimátor Stanko pochybil nekorektne hovoril o záväzkoch vlády vo výstavbe Južného obchvatu Trnavy. Zaujímavosťou bolo, že kandidát pravice a kandidát Smeru vystupovali voči sebe nekonfrontačne.

04
Nov

Prešov — komunálne voľby 2014 Iné

Hostia: Pavel Hagyari, Andrea Turčanová, Alexander Ernst

Demagog.SK overil troch horúcich kandidátov na kreslo primátora v Prešove — súčasného primátora Pavla Hagyáriho (nezávislý s podporou Smer) a vyzývateľov Andreu Turčanovú (KDH, SDKÚ, Most, NOVA, Sieť) a Alexandra Ernsta (nezávislý). Ani jeden z kandidátov však svojich potenciálnych voličov nemôže lákať na fakticky bezproblémové vystúpenie — kandidátke pravice Turčanovej sme našli jednu nepresnosť, zvyšným overeným kandidátom po dve.Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."