Demagog.sk

Zoznam diskusií

07
Feb

Kažimír vs. Kollár vs. Švejna o slovenskej ekonomike O 5 minút 12

Hostia: Peter Kažimír, Ivan Švejna, Jozef Kollár

Demagog.SK overil časť diskusie O 5 minút 12, ktorá sa venovala slovenskej ekonomike. V štúdiu sa stretli súčasný minister financií Kažimír, poslanec Ivan Švejna z Mostu-Híd a Jozef Kollár zo strany SKOK, ktorý sa má stať podpredsedom Medzinárodnej investičnej banky. Diskutujúci postupne rozoberali jednotlivé aspekty slovenskej ekonomiky, bavili a o aktuálnom rozpočte, minulých deficitoch, daniach či nezamestnanosti. Dokopy títo traja politici vyslovili viac ako 50 výrokov.

31
Jan

Sulík vs. Danko V politike

Hostia: Andrej Danko, Richard Sulík

V relácii V politike na TA3 hostila Ľuba Oravová predsedu strany SaS a zároveň europoslanca Sulíka a predsedu SNS Andreja Danka. Rozprávali sa o volebných programoch do nadchádzajúcich volieb, pričom sa obaja zhodli napríklad v snahe znížiť daň z príjmu. Danko vyzdvihoval jedinečnosť svojej strany- jediná, ktorá má na kandidátke len členov strany (čo je neoveriteľné) a jediná, ktorá chce zaviezť daň pre monopoly (čo neúspešne sľúbil len Fico 1). Zveličoval však pri počte absolventov politológie a práva, ktorý podľa neho nemajú šancu uplatniť sa, či v počte radarov, ktoré má nakúpiť súčasná Ficova vláda. Sulík zas príliš pozitívne vykresľoval ekonomické ukazovatele a mieru korupcie počas pravicových vlád.

24
Jan

Štrajk učiteľov — Draxler, Poliačik, Kočan a Ondek O 5 minút 12

Hostia: Juraj Draxler, Martin Poliačik, Pavel Ondek, Branislav Kočan

24. januára sa v diskusii na RTVS stretli minister školstva Juraj Draxler a poslanec NR SR za SaS Martin Poliačik. Hlavnou témou bol štrajk učiteľov, ktorý sa mal začať na ďalší deň — 25. januára. Do diskusie sa prostredníctvom telemostu zapojili aj Pavel Ondek, predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku — organizácie, ktorá sa do štrajku nezapája, a tiež Branislav Kočan z Iniciatívy slovenských učiteľov, ktorá je hlavným organizátorom štrajku.

17
Jan

Draxler vs. Fronc o školstve a štrajkoch učiteľov V politike

Hostia: Juraj Draxler, Martin Fronc

V prvej časti nedeľnej relácie V politike sa stretli súčasný a minulý minister školstva Juraj Daxler a Martin Fronc. Diskusia sa týkala najmä financovania školstva, platov učiteľov a možných štrajkov. Zatiaľ čo vo väčšine výrokov sa obaja politici pridŕžali pravdivých faktov, nevyhli sa niekoľkým zavádzaniam. Fronc zjednodušoval dôvody pre ktoré mu bola v roku 2005 vyslovená nedôvera, Draxler zavádzal vo výrokoch o školskom informačnom systéme či o rozpočte na šport.

17
Jan

Čislák vs. Uhliarik vs. Kavecká o situácii v zdravotníctve O 5 minút 12

Hostia: Viliam Čislák, Ivan Uhliarik, Monika Kavecká

V nedeľnej vynovenej O5M12 sa stretli za jedným stolom minister Čislák, ex-minister Uhliarik, a predsedníčka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek Kavecká. Minister hovoril najviac, no zaznamenal aj najviac neprávd. Kavecká povedala len tri faktické výroky, no ani raz nechybovala. Uhliarik nepovedal veľa faktov, no až dvakrát fakticky zaváhal.

10
Jan

Predsedovia strán o voľbách, politike v roku 2016 a bezpečnosti V politike

Hostia: Robert Fico, Béla Bugár, Ján Figeľ, Andrej Danko, Radoslav Procházka, Igor Matovič

V relácii v politike na TA3 sa tentokrát stretli predsedovia šiestich politických strán. Témy boli rozmanité. S moderátorom debatovali o utečeneckej kríze, nedávnych útokoch v Kolíne nad Rýnom, korupcii, štátnom rozpočte, ekonomike, novom antiteroristickom balíčku a ďalších aktuálnych témach. Išlo zároveň o prvú predvolebnú debatu v roku 2016, kde politici predstavovali svoje plány a programy.  Najviac faktických výrokov povedal I. Matovič, ktorý nešetril kritikou na vládny Smer-SD, keď hovoril o rozkrádaní rozpočtu, korupcii, problematickej situácií v zdravotníctve, kauze CT a kompa či navyšovaní policajtov. Premiér Fico sa najviac sústredil na problematiku utečeneckej krízy a bezpečnosti Slovenska, pričom zdôrazňoval preventívne opatrenia, ktoré jeho vláda spravila, aby zmiernila dopad krízy na Slovensko. Nepravdivo zveličoval štatistiky azylantov v Nemecku, keď tvrdil, že 80% žiadateľov o azyl tvoria mladí muži. Taktiež hovoril o sociálnych reformách a najmenej rozvinutých regiónoch. J. Figeľ mimo iného komentoval antiteroristický balíček a hovoril o azylovej politike. R. Procházka hovoril hlavne o strane Sieť, ale taktiež sa vyjadril k otázkam utečeneckej krízy. B. Bugár hovoril o všetkých spomenutých témach, pričom nepravdivo pomenoval problematiku schránkových firiem. A. Danko povedal viac ako polovicu fakticky nepresných výrokov. Vyjadroval sa k utečeneckej kríze, transparentnosti účtu strany SNS či technickej výbave Policajného zboru.Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."