Demagog.sk

Zoznam diskusií

13
Apr

Hrozí nám plynová kríza? V politike

Hostia: Miroslav Lajčák, Robert Fico

V minulotýždňovej relácii V politike, ktorá sa venovala téme možnej plynovej krízy v súvislosti s dianím na Ukrajine, vystúpili z politických predstaviteľov minister zahraničných vecí a podpredseda vlády Miroslav Lajčák a predseda vlády Robert Fico, ktorí odpovedali na otázky moderátorky bez prítomnosti zástupcov opozície. K téme sa vyjadroval aj výskumný pracovník a riaditeľ Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Alexander Duleba. Miroslav Lajčák obhájil dlhodobo čisté skóre výrokov (všetky jeho vyjadrenia boli vyhodnotené ako pravdivé alebo neoveriteľné), no premiér Fico sa viackrát pomýlil v číselných údajoch a zopakoval zavádzajúci výrok o procese Open Season. 

08
Apr

Dva roky (blog Roberta Fica) Iné

Hostia: Robert Fico

Demagog.SK sa rozhodol overiť Ficov blog "Dva roky" — hodnotenie vlády po dvoch rokoch. Už v minulosti sme overili "Vládne fakty 2013". Tak ako v roku 2013, aj tentoraz sa hodnotenie vlády nezaobišlo bez viacerých faktických chýb.

06
Apr

Justičné reformy O 5 minút 12

Hostia: Lucia Žitňanská, Tomáš Borec, Ivan Šimko

Demagog.sk overoval diskusiu O 5 minút 12 zo 6. apríla 2014, ktorá sa venovala navrhovaným reformám súdnictva. Tieto sú súčasťou návrhu poslancov Pavla Pašku a Pavla Hrušovského na zmenu Ústavy SR, ktorý v parlamente prešiel do druhého čítania. V relácii o ňom diskutovali predkladateľ pôvodného rezortného návrhu, minister spravodlivosti Tomáš Borec (Smer), právny poradca KDH Ivan Šimko, a nezaradená poslankyňa Lucia Žitňanská. Na faktické výroky bohatá debata sa viedla v bojovnom duchu a zaznelo množstvo tvrdení a protitvrdení zo strany obhajcov aj odporkyne návrhu. Lucii Žitňanskej a Ivanovi Šimkovi sa podarilo zachovať si čisté skóre bez nepravdivých či zavádzajúcich výrokov, no viaceré z nich boli vyhodnotené ako neoveriteľné. Horšie dopadol minister Borec, ktorý sa dopustil chyby pri tvrdení, že člen vlády ako člen Súdnej rady pribudol až v poslaneckom návrhu ústavných zmien — v skutočnosti bolo toto ustanovenie už vo vládnom návrhu. Borec tiež zavádzal pri opise kariéry sudcu Jána Mazáka. 

25
Mar

Prezidentské voľby 2014 — duely na Markíze a rádiu Expres Iné

Hostia: Andrej Kiska, Robert Fico

Demagog.SK overil súboj Kisku a Fica na Markíze (25. marca 2014) a následne aj duel na rádiu Expres (26. marca 2014), kde povedali len minimum faktických výrokov.

24
Mar

Prezidentský duel v Aréne Daga Daniša — Fico vs Kiska Iné

Hostia: Robert Fico, Andrej Kiska

Pre Hospodárske noviny sme overili prezidentský duel Roberta Fica a Andreja Kisku pred druhým kolom volieb. Kandidáti na prezidenta diskutovali v Aréne Daga Daniša. V počte faktických výrokov Fico (23) prevýšil Kisku (15), ale zároveň zaznamenal aj viacej nepravdivých, zavádzajúcich a neoveriteľných výrokov ako Kiska.

22
Mar

Prezidentský duel RTVS — Kiska vs Fico Iné

Hostia: Andrej Kiska, Robert Fico

Overili sme pre SME.sk prvý prezidentský duel Roberta Fica a Andreja Kisku pred druhým kolom volieb. Fico v počte výrokov prevalcoval Kisku, výrazne dominoval aj v počte nepresných výrokov.Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."