Demagog.sk

Zoznam diskusií

06
Jul

Diskusia s európskymi poslancami O 5 minút 12

Hostia: Richard Sulík, Anna Záborská, Monika Flašíková-Beňová, Branislav Škripek

V poslednej televíznej debate pred letnými prázdninami, sa na RTVS stretli novozvolení poslanci Európskeho parlamentu (EP). Išlo o mix skúsených poslankýň — Záborskej (EPP) a Flašíkovej-Beňovej (S&D) a nováčikov Škripeka (ECR) a Sulíka (ALDE). Hoci diskusia bola prirodzene o plánoch na nasledujúcich päť rokov a hodnotách, poslankyne a poslanci spravili veľa faktických chýb. Sulík so Škripekom sú síce hodnotovo na míle vzdialení, no dokázali sa zhodnúť vo výhovorke, prečo slovenskí europoslanci nemali čas a možnosť vystúpiť na Výbore pre európske záležitosti v NR SR. Obaja tvrdili, že dôvodom bolo konanie zasadnutí Výboru vždy v utorok, stredu a štvrtok. V skutočnosti takmer v pätine prípadov Výbor zasadal aj v pondelok a piatok. Škripek nesprávne tvrdil, že jediným kandidátom na prezidenta EP, ktorý získal viac hlasov ako má jeho vlastná frakcia bol Karim. Poslanec zvolený za OĽaNO, však zabudol na kandidátku Ulrike Lunacek, ktorá je podobným prípadom. Na pretras došli aj mzdy europoslancov. Flašíková-Beňová vtedy nesprávne tvrdila, že väčšina slovenských zástupcov v EP sa pri hlasovaní o jednotnej mzde zdržala. Skutočnosť je však opačná — za jednotnú mzdu hlasovalo až osem, teda väčšina, našich poslancov v EP. Poslankyňa SMER-SD pokračovala keď uviedla, že slovenský parlament úplne najmenej z celej EÚ pripomienkuje európsku legislatívu. Oficiálne údaje však ukazujú, že až desať krajín pripomienkuje ešte menej ako Slovensko. Vzdialenosť pracoviska Flašíkovej-Beňovej môže byť dôvodom, prečo nepozná pomery v NR SR, keď eviduje sedem strán v parlamente, čo je o jednu menej ako súčasná realita a o jednu viac ako výsledky volieb 2012. U Záborskej sme si už počas kampane do EP všimli slabú schopnosť argumentačne sa presadiť vo väčšej diskusii. Stihla povedať len dva výroky, z čoho bol jeden nesprávny, keď prehnala podiel nováčikov vo vlastnej frakcii. 

29
Jun

Procházka o Sieti a víziách V politike

Hostia: Radoslav Procházka

Radoslav Procházka patrí medzi ostrieľaných politikov v televíznych diskusiách, no už ako líder novej politickej strany SIEŤ v nedeľu na TA3 zažil svoju premiéru. Zároveň tak otvoril štatistiku strany SIEŤ na stránkach Demagog.SK. Takmer polhodinová debata Procházku a moderátora V politike nepriniesla veľa faktických výrokov. 

29
Jun

R. Fico po sneme SMER-SD V politike

Hostia: Robert Fico

Predseda vlády bol jedným z pozvaných do relácie V politike. Oproti moderátorovi diskusie však stála len jedna stolička, a tak R. Fico opäť "debatoval" sám. Mimochodom od septembra 2013 (mimo prezidentskej kampane) už celkovo po šiesty-krát. Súperi ho "obťažovali" až sedemkrát. Premiér v poslednej dobe takmer v každom debatnom vystúpení spomína Demagog.SK — len aby ho nejaký demagóg nechytal za slovo. Nechytali sme za slová, no napriek tomu Fico spravil niekoľko faktických chýb. Nesprávne hovoril, že medzinárodné inštitúcie odhadujú hospodársky rast, pokles dlhu a nezamestnanosti po roku 2016. Jediný kto to odhaduje je MF SR. Fico stále nie je "doma" v štatistikách o mzdách na Slovensku, no neváha opakovane uvádzať nesprávne čísla o najčastejšom plate na Slovensku. 

22
Jun

Prvý týždeň Andreja Kisku vo funkcii O 5 minút 12

Hostia: Andrej Kiska

Andrej Kiska absolvoval svoju prvú nedeľnú televíznu diskusiu. Jeho partnerom do diskusie bol moderátor O5M12 Martin Strižinec. Kiska za pol hodinu nepovedal veľa faktov, na čo sme boli už z prezidentskej kampane zvyknutí. Hovoril predovšetkým názory, jeho politické hodnotenia a vízie do budúcnosti. Faktický výrok vyslovil menej ako 10-krát. Nevyhol sa chybe, keď preháňal v tom, že Slovensko je úplne najhoršie v dôvere v súdnictvo z krajín EÚ 28. Podľa Eurobarometra, úplne najhorším v EÚ je Slovinsko.  

15
Jun

Kaliňák o bezpečnosti na cestách a volebných kódexoch V politike

Hostia: Robert Kaliňák

Hoci nedeľa 15. júna 2014 patrila inaugurácii nového prezidenta, v relácii v politike hovoril R. Kaliňák o nehodovosti a nových volebných zákonoch. Jediného oponenta a partnera do diskusie mu robil moderátor diskusie Norbert Dolinský. Aj napriek tomu, že ministra vnútra neobťažoval politický oponent, Kaliňák viackrát pochybil — keď až každý tretí výrok nebol faktický správny. 

08
Jun

Rozhovor s Ivanom Gašparovičom O 5 minút 12

Hostia: Ivan Gašparovič

Ivan Gašparovič sa zúčastnil televíznej diskusie posledný krát vo funkcii prezidenta Slovenskej republiky, ktorú zastáva od roku 2004 do 15. júna 2014. Pri svojej politickej labutej piesni sa však nevyhol nepradivým a zavádzajúcim výrokom, ktorých si na konto zapísal takmer toľko, ako pravdivých. Nepomýlil sa len pri tvrdení, že väčšina Slovákov nemá internet, ale aj pri vážnejších témach, akou je pomoc Slovenska na Ukrajine alebo obhajoba vlastnej spolupráce s vládou Roberta Fica v porovnaní s Dzurindovou vládou.Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."