Demagog.sk

Zoznam diskusií

18
Jan

Predvolebný rok 2015 — predsedovia strán SDKÚ-DS a NOVA V politike

Hostia: Pavol Frešo, Daniel Lipšic

Na Ta3 diskutovalo v nedeľu viacero politikov. Demagog.SK sa rozhodol overiť predsedu SDKÚ-DS Pavla Freša a predsedu NOVA Daniela Lipšica. Daniel Lipšic prestrelil, keď označil moslimov ako výhradných vykonávateľov násilných a teroristických trestných činov. Predseda Nova zavádzal, keď porovnával preferencie Nova pred voľbami do EP 2014 s preferenciami koalície NOVA-KDS-OKS. Pavol Frešo taktiež neprávne interpretoval vývoj preferencií, keď nesprávne uvádzal, že SDKÚ zaznamenala výrazne poklesy preferencií po odchodoch Martinákovej a Šimka a páde druhej vlády M. Dzurindu.

17
Jan

Zaujímavé výroky politikov Iné

Hostia: Alojz Hlina, Ján Počiatek, Richard Sulík, Andrej Danko

Verejné priestranstvá, celoslovenské či miestne printové, internetové, rozhlasové či televízne médiá sú často zaplavené výrokmi politikov a političiek, ktoré zostanú bez konfrontácie s oficiálnymi faktickými údajmi. Demagog.SK sa rozhodol postupne overovať výroky aj mimo klasických nedeľných debát. Ak ste videli, počuli alebo čítali nejaký zaujímavý výrok politika/političky neváhajte a pošlite nám ho (aj s odkazom na zdroj, prípadne fotografia) na info@demagog.sk.

11
Jan

Politika v roku 2015 O 5 minút 12

Hostia: Robert Fico, Ján Figeľ

V prvej nedeľnej diskusnej debate sa stretli starí známi diskusní partneri Fico a Figeľ. Fico zopakoval dve nepravdy, ktoré už diváci a čitatelia mohli počuť z jeho a úst predstaviteľov SMER-SD v roku 2014. Figeľ sa nepravdivým výrokom úspešne vyhýbal, no nechal sa nachytať na žarte (bez reálneho základu), ktorý sa dostal až do novín, a ktorý hovorí o študentoch privyrábajúcich si doručovaním balíkov vďaka cestovaniu vo vlakoch zadarmo. 

14
Dec

Čo priniesol rok 2014? V politike

Hostia: Robert Fico

V relácii V politike dostal na záver roka priestor predseda vlády. To, že Fico nemal súpera, už len málokoho prekvapí. Fico reagoval na situáciu ohľadom vodného diela Gabčíkovo a pre divákov zhodnotil rok 2014. Relácia sa niesla v nekonfrontačnom duchu, keď Fico oproti Sobotným dialógom mal v moderátorovi podstatne pasívnejšieho oponenta. 

07
Dec

Štátny rozpočet O 5 minút 12

Hostia: Ivan Švejna, Peter Kažimír

Minister financií Peter Kažimír v kresle diskusnej relácie O 5 minút 12 obhajoval rozpočet a ekonomickú situáciu krajine voči opozičnému Ivanovi Švejnovi z Most-Híd. Švejna povedal približne o polovicu menej faktických výrokov ako Kažimír, no takmer rovnaký počet faktických prešľapov. Minister financií spravil chyby v uvádzaní zamestnanosti a nezamestnanosti alebo napríklad účtovných stratách ŽSSK. Švejna viackrát chyboval pri štatistikách o nezamestnanosti.

30
Nov

Kaliňák vs. Beblavý O 5 minút 12

Hostia: Miroslav Beblavý, Robert Kaliňák

Vďaka RTVS sme konečne mali možnosť zhliadnuť na obrazovkách dynamickejší a netradičnejší súboj, keďže oproti ministrovi Robertovi Kaliňákovi vnútra sedel poslanec opozície Miroslav Beblavý. Témou relácie boli výsledky volieb, nezávislá kontrola štátu, novela zákona o verejnom obstarávaní a schránkové firmy. Z množstva faktických výrokov, ktoré počas relácie použili, si horšie skóre odniesol Kaliňák.Za zavádzajúce sme označili jeho výroky o šéfke ÚVO, o zákaze rokovacích konaní bez zverejnenia, ktoré sa v skutočnosti len premenovali na priame rokovacie konania, ale aj o miliarde eur ušetrenej podľa jeho slov na zamedzení daňovým únikom. Nepravdivé je aj Kaliňákovo tvrdenie o tom, že Európska komisia hodnotí rozpočet SR medzi štyrmi najlepšími — podľa správy EK sme až na piatom mieste, napriek tomu, že o tomto fakte mylne informovali slovenské médiá. Chybne svojho diskusného súpera označoval ako člena vlády Ivety Radičovej či člena SDKÚ pred rokom 2009. Naopak Beblavý zaváhal pri interpretácii novely o verejnom obstarávaní zo začiatku roku 2013 a ohľadom činnosti výboru pre nezlučiteľnosť funkcií.Dva výrok v analýze nie sú zverejnené, vysvetlenie prečo nájdete TU.Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."