Demagog.sk

Zoznam diskusií

14
Sep

Fico vs Figeľ O 5 minút 12

Hostia: Robert Fico, Ján Figeľ

Témou O5M12 bola Ukrajina a procedurálny návrh Laššákovej, ktorým bolo vyradených 10 opozičných návrhov zákonov. Na samom konci relácie bola ešte otvorená poriadne šedivá téma voľby šéfa NKÚ. Fico počtom faktických výrokov prevalcoval Figeľa, no povedal aj viac nepresných výrokov. Predseda vlády chyboval v štatistike o hospodárskom raste, preháňal pri uvádzaní počtu nezávislých poslancov v NR SR a počte hlasov, ktoré získali opoziční kandidáti na šéfa NKÚ, či napríklad porovnával neporovnateľné prípady vyradenia bodov zo schôdze NR SR. Figeľ chyboval celkovo trikrát. Chybne napríklad uvádzal, že vyradený návrh KDH o nezlučiteľnosti funkcie advokáta a verejného funkcionára vôbec nesúvisí s komunálnou úrovňou. 

07
Sep

Fico o Ukrajine a sankciách V politike

Hostia: Robert Fico

Robert Fico bol hosťom prvej relácie V politike v novej diskusnej sezóne. Jediným diskusným partnerom bol moderátor TA3. Celých, viac ako 60 minút relácie, mohol Fico využiť na prezentovanie postoja vlády k navrhovaných sankciám a situácii na Ukrajine. Počas relácie vyslovil veľké množstvo názor a postojov k ukrajinskej kríze. Povedal však aj množstvo faktických výrokov, pričom vo viacerých prípadoch verejné dostupné údaje vyvrátili premiérové slová. 

01
Sep

Rozhovory s novým ministrom školstva Iné

Hostia: Peter Pellegrini

Demagog.SK overil pred prvým diskusným vystúpením nového ministra školstva Petra Pellegriniho dva rozhovory, ktoré poskytol niekoľko dní pred konaním debaty pre TASR a denník Pravdu. Počas rozhovor použil aj niekoľko zaujímavých výrokov, ktoré sme overili. Zaváhal len jeden raz, keď tvrdil, že situácia, keď nám chýbajú zvárači je nová. Táto situácia však trvá už minimálne sedem rokov, nedá sa preto hovoriť ako o úplnej novinke.

06
Jul

Diskusia s európskymi poslancami O 5 minút 12

Hostia: Richard Sulík, Anna Záborská, Monika Flašíková-Beňová, Branislav Škripek

V poslednej televíznej debate pred letnými prázdninami, sa na RTVS stretli novozvolení poslanci Európskeho parlamentu (EP). Išlo o mix skúsených poslankýň — Záborskej (EPP) a Flašíkovej-Beňovej (S&D) a nováčikov Škripeka (ECR) a Sulíka (ALDE). Hoci diskusia bola prirodzene o plánoch na nasledujúcich päť rokov a hodnotách, poslankyne a poslanci spravili veľa faktických chýb. Sulík so Škripekom sú síce hodnotovo na míle vzdialení, no dokázali sa zhodnúť vo výhovorke, prečo slovenskí europoslanci nemali čas a možnosť vystúpiť na Výbore pre európske záležitosti v NR SR. Obaja tvrdili, že dôvodom bolo konanie zasadnutí Výboru vždy v utorok, stredu a štvrtok. V skutočnosti takmer v pätine prípadov Výbor zasadal aj v pondelok a piatok. Škripek nesprávne tvrdil, že jediným kandidátom na prezidenta EP, ktorý získal viac hlasov ako má jeho vlastná frakcia bol Karim. Poslanec zvolený za OĽaNO, však zabudol na kandidátku Ulrike Lunacek, ktorá je podobným prípadom. Na pretras došli aj mzdy europoslancov. Flašíková-Beňová vtedy nesprávne tvrdila, že väčšina slovenských zástupcov v EP sa pri hlasovaní o jednotnej mzde zdržala. Skutočnosť je však opačná — za jednotnú mzdu hlasovalo až osem, teda väčšina, našich poslancov v EP. Poslankyňa SMER-SD pokračovala keď uviedla, že slovenský parlament úplne najmenej z celej EÚ pripomienkuje európsku legislatívu. Oficiálne údaje však ukazujú, že až desať krajín pripomienkuje ešte menej ako Slovensko. Vzdialenosť pracoviska Flašíkovej-Beňovej môže byť dôvodom, prečo nepozná pomery v NR SR, keď eviduje sedem strán v parlamente, čo je o jednu menej ako súčasná realita a o jednu viac ako výsledky volieb 2012. U Záborskej sme si už počas kampane do EP všimli slabú schopnosť argumentačne sa presadiť vo väčšej diskusii. Stihla povedať len dva výroky, z čoho bol jeden nesprávny, keď prehnala podiel nováčikov vo vlastnej frakcii. 

29
Jun

Procházka o Sieti a víziách V politike

Hostia: Radoslav Procházka

Radoslav Procházka patrí medzi ostrieľaných politikov v televíznych diskusiách, no už ako líder novej politickej strany SIEŤ v nedeľu na TA3 zažil svoju premiéru. Zároveň tak otvoril štatistiku strany SIEŤ na stránkach Demagog.SK. Takmer polhodinová debata Procházku a moderátora V politike nepriniesla veľa faktických výrokov. 

29
Jun

R. Fico po sneme SMER-SD V politike

Hostia: Robert Fico

Predseda vlády bol jedným z pozvaných do relácie V politike. Oproti moderátorovi diskusie však stála len jedna stolička, a tak R. Fico opäť "debatoval" sám. Mimochodom od septembra 2013 (mimo prezidentskej kampane) už celkovo po šiesty-krát. Súperi ho "obťažovali" až sedemkrát. Premiér v poslednej dobe takmer v každom debatnom vystúpení spomína Demagog.SK — len aby ho nejaký demagóg nechytal za slovo. Nechytali sme za slová, no napriek tomu Fico spravil niekoľko faktických chýb. Nesprávne hovoril, že medzinárodné inštitúcie odhadujú hospodársky rast, pokles dlhu a nezamestnanosti po roku 2016. Jediný kto to odhaduje je MF SR. Fico stále nie je "doma" v štatistikách o mzdách na Slovensku, no neváha opakovane uvádzať nesprávne čísla o najčastejšom plate na Slovensku. Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."