Demagog.sk

Zoznam diskusií

11
May

Tri roky vlády Roberta Fica (100 opatrení) Iné

Hostia: SMER: Tri roky vlády R. Fica

Demagog.SK sa rozhodol overiť odpočet 2. vlády R. Fica, ktorý pri príležitosti troch rokov publikoval Úrad vlády SR. Ten v tlačovej správe uvádza všetky opatrenia a úspechy vlády od apríla 2012 do apríla 2015. Hoci dominantný počet tvrdení je fakticky presných, viaceré sú neoveriteľné a približne každý piaty výrok je fakticky nepresný. Nekorektné tvrdenia majú zväčša vlastnosť preháňania, vylepšovania skutočného výsledku a "chválením sa cudzím perím". Viaceré výroky by sme v bežných reláciách vôbec neoverovali, keďže hovoria o budúcom plnení, teda o stave, ktorý ešte nedokážeme overiť. 100 opatrení bolo začlenených do oblastí a tém. Výroky uvádzame v rovnakom poradí ako boli publikované Úradom vlády SR.------------------------------1. OBLASŤ VEREJNÝCH FINANCIÍ A PODPORY EKONOMIKY A ZAMESTNANOSTI a.) OZDRAVENIE VEREJNÝCH FINANCIÍ

10
May

Voľba nového šéfa NKÚ V politike

Hostia: Peter Pellegrini, Richard Sulík, Ján Figeľ, Pavol Frešo

Nedeľnou témou V politike bolo predstavenie kandidátov na post predsedu NKÚ a nadchádzajúca voľba v parlamente. Na túto tému s moderátorom Norbertom Dolinským postupne debatovali štyria poslanci NR SR zastupujúci vládnu aj opozičné strany. Viaceré výroky sa týkali medzistraníckych dohôd, a nebolo možné ich z dostupných zdrojov overiť. Poslanci Frešo a Pellegrini sa mýlili v kvalifikáciách kandidátov predsedu NKÚ, pričom Frešo si z diskutujúcich zapísal celkovo najhoršie skóre, keď iba jeden z jeho troch výrokov bolo možné označiť za pravdivý.

04
May

Nezamestnanosť, minimálna mzda a druhý dôchodkový pilier O 5 minút 12

Hostia: Ján Richter, Jozef Mihál

V O 5 minút 12 sa túto nedeľu opäť stretli súčasný a bývalý minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter a Jozef Mihál. Predmetom diskusie boli najmä mzdy, nezamestnanosť a odvody, koniec relácie sa venoval druhému dôchodkovému pilieru. V otázkach minimálnych miezd v Európe a počte spoločností s ručeným obmedzením diskutujúci ponúkli alternatívne údaje. Zatiaľ čo v prípade eseročiek mal pravdu minister Richter, pri počte štátov bez minimálnej mzdy chybovali obaja debatujúci. Celkovo bola diskusia bohatá na omyly a nepresnosti. Pozrite si celú našu analýzu.

12
Apr

3 roky súčasnej vlády a Váhostav v parlamente V politike

Hostia: Béla Bugár, Robert Fico

S už tradičným diskusným partnerom predsedom MOST-HÍD Bélom Bugárom sa predseda vlády Robert Fico stretol v relácii TA3 V politike. Prvá časť relácie bola venovaná rekapitulácii trojročného vládnutia strany SMER-SD. V druhej časti sa zaoberali problémami, ktoré spôsobila prebiehajúca reštrukturalizácia Váhostavu. Obaja politici viackrát fakticky zaváhali.

30
Mar

5 rokov s Demagog.SK Iné

Hostia: Demagog .SK

Projekt Demagog.SK vznikol ako dobrovoľnícka a nezávislá iniciatíva v roku 2010, odkedy overuje výroky politikov vo verejnom priestore, predovšetkým v televíznych politických diskusných reláciách.Medzičasom sa prijekt rozrástol o veľmi úspešný český projekt Demagog.CZ a neskôr aj o poľský a maďarský partnerský projekt. Cieľom projektu je prispieť k tomu, aby bola politická diskusia postavená na overiteľných faktoch a nie na pocitoch a emóciách.

29
Mar

100 dní Iva Nesrovnala V politike

Hostia: Ivo Nesrovnal

Svojich prvých 100 dní vo funkcii primátora hlavného mesta zhodnotil v nedeľu na TA3 Ivo Nesrovnal. Vzhľadom na to, že sa témy diskusie venovali najmä budúcemu vývoju Bratislavy, na overovanie bolo vhodných len niekoľko výrokov venujúcich sa najmä rozpočtu a zadlženiu Bratislavy. Dva z týchto výrokov nebolo možné z dostupných informácií overiť. Ako pravdivý sme ohodnotili len Nesrovnalovo vyjadrenie týkajúce sa ceny projektu rekonštrukcie Starého mosta.Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."