Demagog.sk

Zoznam diskusií

30
Mar

5 rokov s Demagog.SK Iné

Hostia: Demagog .SK

Projekt Demagog.SK vznikol ako dobrovoľnícka a nezávislá iniciatíva v roku 2010, odkedy overuje výroky politikov vo verejnom priestore, predovšetkým v televíznych politických diskusných reláciách.Medzičasom sa prijekt rozrástol o veľmi úspešný český projekt Demagog.CZ a neskôr aj o poľský a maďarský partnerský projekt. Cieľom projektu je prispieť k tomu, aby bola politická diskusia postavená na overiteľných faktoch a nie na pocitoch a emóciách.

22
Mar

Zahraničná politika v roku 2015 V politike

Hostia: Miroslav Lajčák, František Šebej

Na TA3 sa v nedeľu stretli minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák a predseda zahraničného výboru NR SR František Šebej. V pokľudnej diskusii o postavení Slovenska v medzinárodných vzťahoch prevažovali u oboch účastníkov pravdivé výroky. Pravdivo obaja účastníci debatovali o poslednom summite EÚ, ktorý sa zameriaval najmä na stav sankcií voči Rusku a možnosti energetickej únie. Pripomenuli taktiež blížiace sa výročie Zmluvy o priateľstve a spolupráci s Maďarskou republikou a plánované oslavy víťazstva na fašizmom. Zaváhania sa poslanec Šebej dopustil práve pri interpretácii podmienok zmluvy.

15
Mar

Gabčíkovo v rukách štátu V politike

Hostia: Robert Fico, Peter Žiga

V nedeľu si na TA3 predseda vlády Robert Fico podiskutoval na tému Vodnej elektrárne Gabčíkovo. Spoločnosť mu robil jeho stranícky kolega a minister životného prostredia Peter Žiga, ktorý však prispel len troma originálnymi faktickými výrokmi. Len jeden z jeho výrokov však možno označiť za pravdivý. Problémom sa nevyhol ani Fico, ktorý okrem iného vo viacerých výrokoch zamenil Slovenské elektrárne s jedným z ich akcionárov Enelom, zopakoval si nepravdu podľa ktorej sa za jeho vlády neprivatizovalo a nesprávne prirovnal výkon Vodnej elektrárne Gabčíkovo k Jaslovským Bohuniciam.

09
Mar

Štedré dotácie pre cirkvi V politike

Hostia: Dušan Jarjabek, Jozef Mikloško, Daniel Krajcer

O možnostiach zmeny financovania cirkví na Slovensku túto nedeľu v prvej časti relácie V politike diskutovali poslanec vládneho Smeru Dušan Jarjabek, exminister kultúry a člen strany SKOK Daniel Krajcer a poslanec za KDH Jozef Mikloško. Nosnými témami boli odluka cirkvi od štátu, ktorú v súčasnosti vo veľkom presadzuje práve strana SKOK a Vatikánske zmluvy. Vecná a dosť zmierlivá diskusia priniesla veľkú časť fakticky správnych informácií.

01
Mar

Budúcnosť odborného vzdelávania O 5 minút 12

Hostia: Juraj Draxler, Miroslav Beblavý

O zákone o odbornom vzdelávaní a kapacite predškolských zariadení sa túto nedeľu v relácii O 5 minút 12 rozprávali minister školstva, vedy, výskumu a športu Juraj Draxler a poslanec NR SR Miroslav Beblavý. Hlavnou témou bolo posilnenie systému duálneho vzdelávania, v ktorom by podniky mali hrať výraznejšiu úlohu pri školení študentov odborných škôl. Miroslav Beblavý pochybil vo viacerých výrokoch, zavádzal pri demografických prognózach, mýlil sa pri počte maturantov či nezamestnanosti absolventov odborných škôl. 

22
Feb

Ukrajina, Grécko a ekonomické otázky O 5 minút 12

Hostia: Robert Fico, Béla Bugár

Túto nedeľu v relácii O 5 minút 12 opäť debatovala dvojica Robert Fico a Béla Bugár. Predmetom diskusie bolo viacero tém, od situácie v Ukrajine a Grécku cez energetickú bezpečnosť až po ekonomické otázky. V počte výrokov dominoval predseda vlády Fico, ktorý opäť zopakoval svoju obľúbenú nepravdu o minimálnych mzdách, preháňal v plánoch gréckej strany Syriza zaviesť bezplatné bývanie či napríklad nepresne interpretoval výsledky prieskumu na Ukrajine, ktorý sledoval názory Ukrajincov na riešenie konfliktu. Predseda Most-Híd si pomýlil milióny s miliardami. Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."