Demagog.sk

Zoznam diskusií

01
Mar

Budúcnosť odborného vzdelávania O 5 minút 12

Hostia: Juraj Draxler, Miroslav Beblavý

O zákone o odbornom vzdelávaní a kapacite predškolských zariadení sa túto nedeľu v relácii O 5 minút 12 rozprávali minister školstva, vedy, výskumu a športu Juraj Draxler a poslanec NR SR Miroslav Beblavý. Hlavnou témou bolo posilnenie systému duálneho vzdelávania, v ktorom by podniky mali hrať výraznejšiu úlohu pri školení študentov odborných škôl. Miroslav Beblavý pochybil vo viacerých výrokoch, zavádzal pri demografických prognózach, mýlil sa pri počte maturantov či nezamestnanosti absolventov odborných škôl. 

22
Feb

Ukrajina, Grécko a ekonomické otázky O 5 minút 12

Hostia: Robert Fico, Béla Bugár

Túto nedeľu v relácii O 5 minút 12 opäť debatovala dvojica Robert Fico a Béla Bugár. Predmetom diskusie bolo viacero tém, od situácie v Ukrajine a Grécku cez energetickú bezpečnosť až po ekonomické otázky. V počte výrokov dominoval predseda vlády Fico, ktorý opäť zopakoval svoju obľúbenú nepravdu o minimálnych mzdách, preháňal v plánoch gréckej strany Syriza zaviesť bezplatné bývanie či napríklad nepresne interpretoval výsledky prieskumu na Ukrajine, ktorý sledoval názory Ukrajincov na riešenie konfliktu. Predseda Most-Híd si pomýlil milióny s miliardami. 

16
Feb

Situácia v zdravotníctve V politike

Hostia: Ivan Uhliarik, Viliam Čislák

V relácii V politike sa túto nedeľu stretli súčasný a bývalý minister zdravotníctva Viliam Čislák a Ivan Uhliarik. Diskusia sa sústreďovala najmä na vzťah lekárov a zdravotných poisťovní. Čislák chyboval v niekoľkých výrokoch týkajúcich sa platieb poisťovní, Uhliarik zas zavádzal pri limitoch pre lekárov a obmedzeniach v preplácaní zubárskych zákrokov.

16
Feb

Grécko po voľbách a daňová prognóza O 5 minút 12

Hostia: Peter Kažimír, Jozef Kollár

V relácii O 5 minút 12 diskutovali minister financií Peter Kažimír a podpredseda výboru pre financie a rozpočet Jozef Kollár. Dominantnými témami boli politická situácia spojená so zmenou vlády v Grécku a ekonomické ukazovatele pre roky 2014 a 2015. Jozef Kollár pochybil vo výrokoch o zamestnanosti a procese prijímania záchranných mechanizmov eurozóny. Peter Kažimír zavádzal pri interpretácii prognózy príjmov z daní a odvodov.

01
Feb

Referendum o ochrane rodiny O 5 minút 12

Hostia: Béla Bugár, Július Brocka, Igor Matovič, Richard Sulík, Peter Kremský, Martin Macko, Radoslav Procházka, Andrej Danko, Daniel Lipšic, Juraj Miškov

Túto nedeľu v O5M12 opäť debatovali na tému blížiaceho sa referenda viacerí predstavitelia parlamentných aj mimoparlamentných strán. Do diskusie sa zapojili aj predstaviteľ organizátora referenda Aliancie za rodinu Peter Kremský a Martin Macko z iniciatívy Inakosť. Politici svorne chybili najmä v otázke priznania práva na osvojenie pre páry rovnakého pohlavia, a vo vplyve tohto osvojenia na deti. 

25
Jan

Referendum, sloboda slova a radikalizácia spoločnosti V politike

Hostia: Daniel Krajcer, Anton Chromík, Jozef Viskupič , Andrej Danko

V televízii TA3 diskutovalo v nedeľu na tému referenda o rodine viacero politikov, resp. aktivistov. Najviac výrokov si na svoje konto pripísal Anton Chromík z Aliancie za rodinu, sedem z nich bolo síce správnych no nevyhol sa i trom zaváhaniam v podobe nepravdy v prípade reakcií všetkých chorvátskych cirkví v referende o rodine v tejto krajine, či zavádzania a to v prípade diskriminácie homosexuálneho páru pri adopcii dieťaťa v Rakúsku. Dva z jeho výrokov boli neoveriteľné. Desať faktických výrokov počas relácie vyslovil Andrej Danko z SNS, až šesť z nich však bolo nepravdivých. Danko sa mýlil napríklad pri interpretácii islamského práva, rezolúcie OSN proti násiliu a diskrimináciu homosexuálov, či výklade rozhodnutia Európskeho súdu v prípade homosexuálnych manželstiev. Daniel Krajcer zo SKOK si na svoje konto pripísal päť faktických výrokov, štyri z nich boli pravdivé a jeden neoveriteľný. Z čistým štítom z relácie odchádza Jozef Viskupič z OĽaNO, počas relácie však vyslovil iba tri faktické výroky.Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."