Demagog.sk

Zoznam diskusií

23
May

Bezpečnosť Európy a SR V politike

Hostia: Robert Kaliňák, Milan Krajniak

Diskusná premiéra Milana Krajniaka v televíznej debate so skúseným Kaliňákom. Výroky postupne dopĺňame.

17
May

Diskusia Denníka N — Žitňanská, Procházka a Lipšic Iné

Hostia: Lucia Žitňanská, Daniel Lipšic, Radoslav Procházka

Overili sme debatu denníka N na tému Porazí nová vláda korupciu? Diskutujúci Lucia Žitňanská, Daniel Lipšic a Radoslav Procházka sa venovali najmä bývalým korupčným kauzám ako Gorila a piešťanské CT, ale aj platnej a plánovanej legislatíve a najlepším postupom pre boj s korupciou. Výraznú väčšinu výrokov sme hodnotili ako pravdivú, každý si však pripísal aspoň jedno pochybenie. Žitňanská dezinterpretovala Matovičovo vyhlásenie na tému vlády Smeru, Procházka zas nesprávne uviedol, že odborníci na dopravu označujú PPP projekt ako najvhodnejší spôsob financovania obchvatu Bratislavy. Lipšic zavádzal dvakrát, raz pri vyjadrení Pašku o obstarávaní piešťanského CT prístroja a raz pri uvádzaní spoločností, ktoré sa tejto súťaže zúčastnili.

01
May

Lucia Žitňanská, Miroslav Číž a Martin Poliačik V politike

Hostia: Lucia Žitňanská, Miroslav Číž, Martin Poliačik

Ministerka spravodlivosti Žitňanská diskutovala v televíznej relácii TA3 V politike prevažne o stave slovenskej justície a o proti-schránkovom zákone, ktorý má byť jednou z hlavných priorít vlády. V druhej časti relácie nasledovali poslanci Poliačik (SaS) a Číž (SMER-SD), ktorých ústrednou témou bola politická kultúra v slovenskom parlamente. V diskusii padlo takmer 40 výrokov, z ktorých okolo polovice vyslovil Poliačik. 

24
Apr

Kotleba vs. Klus V politike

Hostia: Marian Kotleba, Martin Klus

V debate televízie TA3 sa stretli dvaja Banskobystričania, Marian Kotleba (Kotleba-ĽSNS) a Martin Klus (SaS). Rozprávali sa napríklad o financovaní predvolebných kampaní, strelných zbraniach, prioritách Kotlebovej strany či o iniciatíve Stop fašizmu. Klus schybil len v jednom prípade a jeden ďalší výrok bol neoveriteľný. Zvyšných 13 jeho výrokov bolo správnych. Kotleba má na svojom konte za túto diskusiu 5 nepravdivých, 6 zavádzajúcich, jeden neoveriteľný a 8 pravdivých výrokov, čo je výrazne slabší výkon ako je priemer v Demagog.SK. 

24
Apr

Nicholsonová vs. Pellegrini O 5 minút 12

Hostia: Lucia Nicholsonová, Peter Pellegrini

Predstaviteľka opozície a zároveň podpredsedníčka parlamentu Lucia Nicholsonová z SaS diskutovala v debate RTVS s Petrom Pellegrinim, podpredsedom vlády pre investície. Ich vyslovené faktické výroky sa týkali rozpráv v parlamente v minulom i súčasnom období, korupčných a daňových káuz, stavu školstva. Pellegrini nezabudol spomenúť úspechy predchádzajúcej vlády SMER-SD, spomedzi ktorých vyzdvihol napríklad pokročilý daňový a katastrálny systém či obchodný register. Zmýlil sa v hodnoteniach školstva- v tvrdení, že klesáme v rebríčkoch PISA a že nám OECD vyčítalo primalý počet žiakov na jedného učiteľa. Nicholsonová nesprávne tvrdila, že zo strany SMER-SD boli v minulom volebnom období aktívni (čo sa faktických poznámok v rozpravách týka) len približne piati poslanci.

19
Apr

Sulík vs Blaha Iné

Hostia: Richard Sulík, Ľuboš Blaha

19. apríla debatovali v HN TV Sulík a Blaha. V pomerne ostrej a vyhranenej debate obaja politici chybovali dvakrát.Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."