DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

Vy musíte urobiť rozdiel, že v prípade roku 2007 sudca prišiel priamo na miesto a priamo sa oboznamoval s celou situáciou, lebo išlo o živý prípad. O živú akciu, ktorá prebiehala a ktorú toto, by som povedal, tento únik, reálne ohrozil.

Ivan Uhliarik, Robert Kalinák, Lubomír Galko - 28.11.2011
Neoveriteľné

Informáciu o tom, či sudca prišiel priamo na miesto sa nám nepodarilo overiť.

Ku odlíšeniu jednotlivých prípadov rovnako ako vo vyššie uvedenom výroku uvádzame:

Dostupné informácie týkajúce sa kauzy odpočúvania novinárky Patrície Poprockej Ďuriškovej z  roku 2007 pochádzajú z vyhlásenia exministra obrany Bašku a nie sú teda neutrálne (o akýchkoľvek prípadoch odpočúvani sa však je možné dozvedieť sa nič z oficiálnych ofnormácií). Podľa článku z denníka SME z 23. novembra 2011 sa v Baškovom vyhlásení uvádza, že:

"Poprockej odpočúvanie iniciovali, pretože zverejnila časti dokumentov, ktoré „obsahovali informácie o pôsobení cudzích spravodajských služieb na Slovensku, teda o ohrození bezpečnosti štátu“.

Tajná informácie o ktorej Kaliňák hovorí bola zverejnená v roku 2007 v týždenníku Žurnál. Týždenník zverejnil článok, v ktorom sa hovorilo úniku utajovaných informácií. Ako v správe denníka Pravda z 23. novembra 2011 uvádza jeho vtedajšia šéfredaktorka N. Slišková:

"Týždenník Žurnál v roku 2007 upozornil na takýto únik. Konali sme vo verejnom záujme, bolo našou povinnosťou o tom informovať. Z našej strany nebolo čo riešiť, inak by sme išli proti podstate svojho povolania."
 
A ďalej:

"Poprocká v článku opisovala snahu vojenských spravodajcov nadviazať spoluprácu s vysokým ruským vojenským diplomatom. VOS podklady z odpočúvania podľa Bašku následne odstúpilo orgánom činným v trestnom konaní, ktoré začali trestné stíhanie za ohrozenie dôvernej a vyhradenej skutočnosti."

Či bola vec priamo postúpená polícii sa explicitne neuvádza, každopádne však bola v prípade vyvodená zodpovednosť:

"Národný bezpečnostný úrad Poprockej a vtedajšej šéfredaktorke Žurnálu Nore Sliškovej uložil pokutu pätnásťtisíc korún. Tie podali odvolanie, prípad je teraz na Najvyššom súde."

V prípade aktuálnej kauzy odpočúvana VOS novinárov Pravdy sa odpočúvanie nedialo z dôvodu, že by citlivé informácie boli zverejnené ale preto, že spravodajstvo nadobudlo pocit, že odpočúvaná novinárka citlivími informáciami "iba" disponuje (tzn., že neboli zverejnené). Ako sa uvádza v správe denníka SME z 21. novembra 2011

"V žiadosti (o odpočúvanie, pozn.) sa píše, že z otázok, ktoré zaslala na tlačové oddelenie ministerstva obrany vyplýva, že Vavrová má citlivé informácie o vnútri služby a že o nich komunikuje so súčasnými i bývalými príslušníkmi VOS. Má ísť o informácie, ktoré podliehajú istému stupňu utajenia, preto VOS žiada odpočúvanie jej telefónu.

Na základe uvedených výrokov je možné nájsť odlišnosti v jednotlivých kauzách. Avšak keďže celá kauza nie je prešetrená a vzhľadom na to, že informácie o kauze v roku 2007 máme iba od zainteresovaného ministra Bašku, nevieme jednoznačne určiť nakoľko odlišné oba prípady odpočúvania sú. Výrok preto hodnotíme ako neoveriteľný.

Dátum zverejnenia analýzy: 27.11.2011
success
error