DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Boris Kollár

SME RODINA

Tuná bolo vyštvaných z tohto štátu cez 300 tisíc ľudí, ktorí keď chcú mať aspoň trochu slušný dôstojný život, tak musia ísť von.

Politický rok 2017 - Boris Kollár - 18.12.2017
Neoveriteľné

Podobný výrok sme overovali z dňa 25.júna 2017 v relácií O 5 minút 12. Nie sú zaznamenané presné údaje o počte občanov SR pracujúcich v zahraničí. O približnom čísle hovoria len informácie dostupné zo zdravotných poisťovní a z rôznych analýz. Pracujeme hlavne s údajmi Štatistického úradu SR, ktoré vypovedajú o vývoji počtu prisťahovaných a vysťahovaných ľudí. Keďže posledné sčítanie obyvateľstva sa uskutočnilo v roku 2011, sú k dispozícií len tieto údaje. Každým rokom však rastie počet ľudí odchádzajúcich do zahraničia. Výrok hodnotíme ako neoveriteľný.

Ako píše portál – Internetový sprievodca trhom práce, Slovákov, ktorí odišli krátkodobo pracovať do zahraničia je čím ďalej tým viac:
"Podľa najnovších údajov ŠÚ SR totiž už šiesty štvrťrok po sebe medziročne rástol počet Slovákov, ktorí krátkodobo, teda do jedného roka, pracujú v zahraničí. Za prvé tri mesiace tohto roka (2016 pozn.) sa v porovnaní s predchádzajúcim rokom zvýšil ich počet o 17,8 %, čiže o 24.100 osôb a dosiahol počet 159.800 ľudí. Prevládali medzi nimi najmä ľudia zamestnaní v stavebníctve, ktorých bolo 43.700 a v zdravotníctve, kde ich počet dosiahol 37.900 osôb. Z európskych krajín pracovalo najviac slovenských občanov v Rakúsku, a to 50.600 a v Českej republike, kde ich bolo 37.900." (TASR)

Vyššie uvedený článok analyzuje časť publikácie Štatistického úradu SR Hlavné trendy populačného vývoja v SR v 2015 (.pdf, s. 31), kde sa píše: "Objem zahraničného sťahovania medziročne stúpol už štvrtý rok po sebe. (…) Ovplyvnil ho zvýšený počet prisťahovaných aj vysťahovaných osôb. Počet prisťahovaných stúpol takmer na 7-tisíc a počet vysťahovaných sa priblížil k hodnote 4-tisíc. (…) Európske štáty boli hlavnými cieľovými krajinami aj pre 89,8 % emigrantov zo Slovenskej republiky. Najviac obyvateľov zo Slovenskej republiky sa vysťahovalo do Českej republiky (1112), Rakúska (789), Nemecka (407), a Spojeného kráľovstva (405)… "

V roku 2015 Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) vypracovala analýzu, v ktorej skúma problematiku odchodu nadaných mladých ľudí do zahraničia. Podľa PAS sa počet týchto ľudí rokmi zvyšuje: "Z vyše 300-tisíc Slovákov, ktorí krátkodobo alebo dlhodobo pracujú v zahraničí, by malo byť vyše 40 percent v Česku, štvrtina vo Veľkej Británii, po zhruba 15 percent v Rakúsku a Nemecku, zvyšok v Írsku, Holandsku, Belgicku, Taliansku, Francúzsku, Švédsku a inde. Presný počet v niektorých krajinách nie je možné zistiť, pretože občania Slovenska v rámci voľného pohybu osôb na pracovnom trhu EÚ nie sú vždy povinní nahlasovať úradom svoje sťahovanie do zahraničia.
Každý rok sa však ich počet zvyšuje a ide najmä o mladých ľudí. Zo štatistík zdravotných poisťovní vyplýva, že od roku 2009 sa z evidencie zdravotného poistenia každý rok odhlásilo takmer 30-tisíc mladých ľudí do 30 rokov. Keďže koncom 90. rokov sa ročne rodilo zhruba 80-tisíc detí, znamená to, že zo Slovenska ročne odíde takmer tretina mladej populácie.
" (.pdf s. 9)

O danej téme informoval aj denník Pravda: "Sumárne počty Slovákov, ktorí trvalo žijú v zahraničí, neeviduje nijaká inštitúcia. Každý občan si však platí povinné zdravotné poistenie. Ak odíde do zahraničia, musí si vybrať, v ktorej krajine ho bude odvádzať. Preto údaje zdravotných poisťovní môžu byť odpoveďou na to, koľko ľudí zo Slovenska každoročne odchádza. Vlani sa zo systému zdravotného poistenia odhlásilo takmer 30-tisíc mladých ľudí do 30 rokov. Približne rovnaký počet sa odhlásil v každom roku od 2009. Znamená to, že za posledných päť rokov z nášho zdravotného poistenia ich odišlo zhruba 150-tisíc. Dôvodom je práve vycestovanie do zahraničia."

Obdobné tvrdenia predkladá aj riaditeľ Inštitútu vzdelávacej politiky ministerstva školstva pre portál EurActiv. Na margo počtu pracujúcich v zahraničí totiž uvádza:
"…čísla nehovoria o výraznom exode pracovnej sily do zahraničia. Z výberového zisťovania vyplýva, že zo Slovenska emigruje 2 a pol tisíca ľudí ročne a kumulatívne zhruba 100 tisíc pracuje v zahraničí. Z toho je vysokoškolsky vzdelaných asi 10 %. Jasný trend vidí rezort v náraste podielu slovenských študentov študujúcich v zahraničí, v posledných rokoch najmä v Českej republike."

Dátum zverejnenia analýzy: 17.12.2017
success
error