DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Boris Kollár

SME RODINA

Teraz prebehla taká anketa, portál Business Insider robil takú anketu a zistil, že sme druhý najskorumpovanejší štát v EÚ.

Boris Kollár, Jaroslav Paška, Eduard Heger a Ján Podmanický v RTVS - 06.11.2016
Nepravda

Britský Business Insider zverejnil rebríček najskorumpovanejších krajín vo vyvinutých krajinách, rebríček spracovalo The World Economic Forum (WEF), správu o korupcii vydávajú každý rok. Slovensko sa umiestnilo na druhom mieste medzi krajinami OECD, horšie je na tom už iba Mexiko. Ide o krajiny OECD a nie EÚ, preto výrok hodnotíme ako nepravdivý.

World Economic Forum je medzinárodná inštitúcia zaoberajúca sa vylepšovaním spolupráce medzi verejným a súkromným sektorom štátov celého sveta. Jej každoročný prieskum, Global Competitiveness Index, sleduje a porovnáva zmeny, snaží sa identifikovať slabé a silné stránky systémových zmien v sledovaných štátoch. Sledujú sa inštitúcie, politiky a ďalšie faktory, ktoré môžu mať vplyv na ekonomický vývoj krajiny.

Výsledky publikované v Business Insider sú súčasťou každoročnej analýzy WEF, ktorý vznikol na základe rozhovoroch s približne 15 000 biznis-lídrami z 141 krajín začiatkom roka. Nejde v tomto prípade o celkovom hodnotení v prieskume Global Competitiveness Intex, len o čiastkový výsledok z neho. Zohľadňujú sa tri oblasti v pilieri "Inštitúcie", a to "public trust in politicians", "irregular payments and bribes"  a "diversion of public funds". Respondenti odpovedali na nasledujúce otázky:

1. Aká bežná je ilegálna machinácia s verejnými zdrojmi v prospech firiem, jednotlivcov alebo skupín vo vašej krajine?
2. Ako hodnotíte etické hodnoty vašich politikov v krajine?
3. Nakoľko je vo vašej krajine bežné pre firmy viesť nezdokumentované príplatky alebo úplatky?

Otázky sú hodnotené bodmi od 1 po 7, kde 7 znamená najlepšie a 1 najhoršie hodnotenie. Na základe tohto hodnotenia je Slovensko druhé najskorumpovanejšie v rámci vyspelých štátov, z krajín OECD je na tom horšie len Mexiko. Z Vyšehradskej štvorky sa Česko umiestnilo na 6. mieste, Maďarsko je štvrté a Poľsko desiate.

V celkovom hodnotení Global Competitiveness Index (.pdf, s. 336) na obdobie 2016-2017 je Slovensko na 65. mieste zo 138 hodnotených krajín.

Mieru korupcie hodnotí aj Transparency International, v analýze Corruption Perceptions Index na rok 2015 stojí z európskych krajín na poslednom mieste Bulharsko. Po Bulharsku nasleduje Taliansko, Rumunsko, Grécko a potom trojiva Maďarsko, Slovensko a Chorvátsko, ktoré dosiahli rovnaké výsledky. Najlepšie na tom sú podľa Transparency International v Dánsku, Fínsku a Švédsku.

Dátum zverejnenia analýzy: 06.11.2016
success
error