DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Igor Matovič

OĽaNO

Teraz, keď ste si všimli, Slovensko dopadlo ako druhé najhoršie v korupcii v rámci celej Európy. Albánsko nás dramaticky predbehlo v boji proti korupcii. Rumunsko, Litva, Lotyšsko, jednoducho krajiny, ktoré niekedy sme dávali za nás.

S Igorom Matovicom o jeho mandáte, živnosti a opozicnej cinnosti - 04.10.2016
Pravda

Igor Matovič komentuje výsledky najnovšieho Global Competitiveness Report, ktorý každoročne vydáva Svetové ekonomické fórum. Súčasťou reportu je Globálny index konkurencieschopnosti, ktorý zachytáva mimo iného aj Etiku a korupciu. V rámci tohto subindexu sa skutočne Slovensko umiestnilo ako druhé najhoršie v Európe za Moldavskom. Od roku 2009/ 2010 v boji proti korupcii sústavne zaostáva za Albánskom, Rumunskom, Litvou aj Lotyšskom. Výrok Igora Matoviča hodnotíme ako pravdivý.

Globálny index konkurencieschopnosti (GCI, z angl. Global Competitiveness Index) zachytáva konkurencieschopnosť 141 ekonomík sveta a jeho výsledky sú založené na prieskume verejnej mienky, v ktorom poskytlo odpoveď 14 723 biznis lídrov v období február až jún 2016. Index nadobúda hodnoty 1 až 7, pričom 7 je najlepšie. Pre potreby merania korupčného indexu boli položené nasledujúce otázky:
1. In your country, how common is illegal diversion of public funds to companies, individuals, or groups?
2. In your country, how do you rate the ethical standards of politicians?
3. In your country, how common is it for firms to make undocumented extra payments or bribes?

Spomedzi 138 krajín Slovensko obsadilo 110. miesto v kategórii Etika a korupcia s indexom 2.7 porovnateľným s Ukrajinou či Bosnou a Herzegovinou. Zaostáva za všetkými krajinami EU a má druhé najhoršie skóre spomedzi krajín OECD, kde poslednú priečku dosiahlo Mexiko s indexom 2.5. Moldavsko sa na druhej strane radí za najviac skorumpovanú krajinu v Európe na 130. priečke s indexom 2.3. Už spomínané Albánsko sa umiestnilo na 76. mieste (3.3), Rumunsko na 105. mieste (2.8), Lotyšsko na 69. mieste (3.5) a Litva na 49. mieste (3.9). Tieto krajiny sa za posledných 10 rokov skutočne v oblasti korupcii razantne zlepšili. Pozoruhodný prípad je práve Albánsko, ktoré si zlepšilo skóre z 2 bodov na 3.3 bodu, alebo Litva z 2.6 bodu až na 3.9. Naopak Slovensko si oproti roku 2006/ 2007 pohoršilo.

GCI sa vypočíta ako vážený priemer viacerých komponentov, z ktorých každý meria iný aspekt konkurencieschopnosti krajiny. Tieto komponenty sú zhrnuté do 12 kategórii a vytvárajú 12 pilierov konkurencieschopnosti. V celkovom CGI sa Slovensku umiestnilo na 65 mieste zo 138 krajín s indexom 4.3. Global Competitiveness Report (.pdf, s. 320) mimo iného obsahuje aj report pre každú krajinu, v ktorej Slovensko ukázalo výraznú slabosť v inštitučnom usporiadaní (1. pilier) a inováciach (12. pilier). Prieskum verejnej mienky ukázal, že medzi najproblematickejšie faktory podnikania patria korupcia, dane a byrokracia.

Okrem Svetového ekonomického fóra, korupčný index vydáva aj Transparency International. Podľa neho sa Slovensko v roku 2015 umiestnilo na 50. priečke a predbehlo Rumunsko a Albánsko. Baltské štáty Litva a Lotyšsko aj v tomto porovnaní nad Slovenskom v boji proti korupcii víťazia.



Ako to tabuľka ukazuje, Albánsko, Rumunsko a Litva skutočne mali horšie výsledky ako Slovensko, čo sa týka indexu Etka a korupcia. Albánsko nás prebehlo v období 2009-2010, odvtedy dosahuje stále lepšie výsledky ako Slovensko. Litva v hodnotení 2006-2007 sa umiestnila za Slovenskom, v 2007-2008 už nás predbehla. Rumunsko sa darí dosahovať lepšie výsledky ako Slovensko od 2009-2010. Odvtedy máva táto krajina stále lepší index ako Slovensko, ale dá sa povedať, že z vyššie spomínaných krajín Rumunsko má stále najbližšie ku Slovensku.

Dátum zverejnenia analýzy: 02.10.2016
success
error