DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Richard Sulík

SaS

Môj mandát nespočíva, môj mandát zanikol, hneď po voľbách. Ako som sa rozhodol zostať v Európskom parlamente, tak môj mandát zanikol. Nie je to tá situácia, ako keď niekto sa stane ministrom, vtedy mu mandát spočíva, keď prestane byť ministrom, vráti sa do Národnej rady.

25.09.2016
Pravda

Piata hlava Ústavy Slovenskej republiky sa zaoberá aj poslaneckým mandátom v časti o Národnej Rade SR, v článku 77 sa explicitne spomína, že funkcia europoslanca je nezlučiteľná s poslaneckým mandátom v rade. Ďalej článok 77 hovorí, že pri role člena vlády (a teda aj ministerskej pozície) mandát nezaniká, len sa neuplatňuje. Preto hodnotíme výrok ako pravdivý. 

Podľa Ústavy Slovenskej republiky (.pdf, s. 23) poslanecký mandát zaniká aj v prípade, ak poslanec získa mandát v Európskom parlamente. 
Čl. 77 (1) "Funkcia poslanca je nezlučiteľná s výkonom funkcie sudcu, prokurátora, verejného ochrancu práv, príslušníka ozbrojených síl, príslušníka ozbrojeného zboru a poslanca Európskeho parlamentu." 

Zároveň ak poslanec sa stáva členom vlády, tak mandát nezaniká, ale sa iba neuplatňuje. 

Čl. 77 (2)"Ak bol poslanec vymenovaný za člena vlády Slovenskej republiky, jeho mandát poslanca počas výkonu tejto funkcie nezaniká, iba sa neuplatňuje."

V minulosti sa do poslaneckého kresla takto napríklad vrátil bývalý minister obrany Ľubomír Galko, alebo v súčasnom volebnom období Erik Tomáš, kto odchádzal z funkcie štátneho tajomníka na ministerstve školstva.

Dátum zverejnenia analýzy: 25.09.2016
success
error