DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ľubomír Galko

Demokratická strana

My máme určité spôsobilosti ktorými prispievame,do týchto operácií, to sú v prvom rade akcie v zónach, kde takéto nebezpečenstvo nehrozí … sú to odmíňovači napríklad…

Predvolebná debata SRo - Berényi (SMK), Galko (SaS), Kollár (Sme rodina) - 25.02.2016
Pravda

Slovensko v NATO sa aktívne podieľa na vojenských misiách, a Galkom uvádzané súvislosti o spôsobilosťami, s akými do misií prispievame, sú správne. Nehodnotíme, či hrozí nebezpečenstvo súvisiace s priamym stretom s nepriateľom, ku ktorému Galko referuje. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Slovensko sa pod velením NATO doteraz podieľalo na šiestich vojenských operáciách. Prvou bola misia SFOR na území Bosny a Hercegoviny, kde Slovensko pôsobilo ešte ako člen programu Partnerstva za mier. Naši vojaci v tejto operácii pôsobili od roku 1998 do roku 2004.

Poslaním SFOR bolo zabrániť ozbrojeným konfliktom, nepokojom či zamedziť zastrašovaniu občanov. V štruktúrach veliteľstva SFOR pôsobila takmer desiatka dôstojníkov, pričom zastávali dôležité štábne funkcie. Misie sa zúčastnili aj dva slovenské vrtuľníky Mi-17. Vrtuľníková jednotka zabezpečovala prepravu osôb a materiálu v prospech mnohonárodnej brigády Juhovýchod, pričom mesačne nalietala viac ako 40 hodín. Vo vrtuľníkovej jednotke bolo v dvoch rotáciách nasadených 42 slovenských vojakov. Išlo o prvé vyslanie leteckej jednotky vzdušných síl OS SR do mierovej operácie.

Ďalšou operáciou v rámci Európy bola misia AFOR v Albánsku. Slovenská ženijná jednotka v počte 40 príslušníkov tu pôsobila od júla 1999 do augusta 1999. K hlavným úlohám jednotky patrila výstavba a údržba táborov a opravy hlavných zásobovacích ciest. Ženijná jednotka OS SR v misii AFOR bola historicky prvou celistvou jednotkou našej armády pôsobiacou v operácii na podporu mieru pod vedením NATO.

Slovenskí vojaci pôsobili aj v operácii KFOR v Kosove. Od septembra 1999 do marca 2002 tu bola ženijná jednotka a od marca 2002 do septembra 2010 pôsobili slovenskí vojaci v spoločnom česko-slovenskom mechanizovanom prápore. Do operácie bola nasadená aj vrtuľníková jednotka s vrtuľníkmi Mi-17. V operácii KFOR sa vystriedalo 2004 našich vojakov.

Od februára 2005 do decembra 2007 boli slovenskí vojaci nasadení v Iraku v rámci výcvikovej misie NATO. "Výcviková misia bola vytvorená na základe požiadavky dočasnej Irackej vlády. Mala pomôcť vybudovať, vycvičiť a vybaviť nové iracké ozbrojené sily. Ich personál strednej a vyššej kategórie cvičili a školili špecialisti NATO priamo vo svojich školách a zariadeniach v Iraku," priblížil rezort obrany. Celkovo tu pôsobilo päť slovenských vojakov.

Slováci v súčasnosti pôsobia na Veliteľstve NATO v Sarajeve a to od decembra 2004. Hlavnou úlohou veliteľstva NATO v Sarajeve je asistencia orgánom Bosny a Hercegoviny pri realizácii obrannej reformy a aktivít, ktoré súvisia so snahou krajiny stať sa členom programu Partnerstva za mier. V súčasnosti v štruktúrach veliteľstva pôsobí jeden príslušník OS SR. Celkovo sa v 15 rotáciách vystriedalo 16 slovenských vojakov.

Najviac príslušníkov OS SR sa doteraz vystriedalo v operácii ISAF v Afganistane a to 3234 z toho bolo 16 žien. Slovenskí vojaci tu napríklad pomáhali pri odmínovaní medzinárodného letiska KAIA v Kábule, neskôr na letisku v Kandaháre. V operácii pôsobil aj zdravotnícky tím. Jednými z najznámejších jednotiek nasadených v operácii ISAF sú strážne jednotky. Slovenskí vojaci strážili napríklad základňu Tarin Kowt v provincii Uruzgan, neskôr na základňu KAF v Kandaháre či základňu Deh Rawood v provincii Uruzgan. Príslušníci OS SR sa taktiež zapojili aj do výcviku a mentoringu afganských národných bezpečnostných síl. V Afganistane pôsobili aj špecialisti na likvidáciu nevybuchnutej munície a improvizovaných výbušných prostriedkov. V súčasnosti je v operácii ISAF približne 290 slovenských vojakov.

Jednou z misií NATO, na ktorej sa Slovensko ako členská krajina aktívne účastnila bola misia ISAF v Afganistane. 

"Od 1. januára 2015 pôsobí v Afganistane misia NATO Rozhodná podpora (Resolute Support Mission - RSM), ktorej právnym základom je rozhodnutie členských štátov NATO z júna 2014, Rezolúcia BR OSN č. 2198 a dohoda podpísaná s afganským prezidentom Ašrafom Ghánim (Dohoda o statuse síl SOFA). V súčasnosti pôsobí na misii Rozhodná podpora približne 12 tisíc vojakov zo 40 členských a partnerských krajín NATO. Hlavným cieľom misie je podporiť budovanie a rozvoj schopností Afganských národných bezpečnostných síl (ANSF), aby boli schopné samostatne a efektívne čeliť bezpečnostným výzvam v krajine a regióne. 
Pre Slovenskú republiku predstavuje Afganistan jednu z najvyšších priorít v rámci posilňovania bezpečnosti euroatlantického priestoru. SR v súčasnosti do misie Rozhodná podpora (RSM) prispieva kontingentom 38 príslušníkov (inštruktori, mentori a jednotky špeciálnych síl). Zároveň sa SR ešte na summite NATO v Chicagu zaviazala prispieť sumou 500 tis. USD po dobu 3 rokov (2015-2017) na stabilizáciu Afganských národných bezpečnostných síl.
V minulosti Ozbrojené sily Slovenskej republiky participovali na operácii ISAF v počte 343 príslušníkov. Ťažiskom vojenského pôsobenia Slovenskej republiky boli v minulosti južné provincie Afganistanu – Uruzgan a Kandahár, kde sa príslušníci Ozbrojených síl SR sústreďovali na obnovu a stabilizáciu, výcvik afganských bezpečnostných zložiek, stráženie kľúčových objektov a ďalšie aktivity." (Zdroj: Ministerstvo zahraničných vecí)

Čo sa týka odmínovačov, ktorí spadajú pod žénijné jednotky, slovenskí vojaci sú svojimi skúsenosťami v tejto sfére skutočné známi. Pôsobia aj v už spomínanom Afganistane.
Veliteľ ženijnej odmínovacej čaty nadporučík Radoslav Matis a jeho ľudia zoznamovali nových vojakov s typmi mín, ktoré sa nachádzajú v mínových poliach. „Slovenskí odmínovači majú v ISAF už dávno dobré meno, ale naša reputácia na leteckej základni v Kandaháre po tejto rotácii ešte poriadne vzrástla,“ konštatuje nadporučík. 
Slováci však v Afganistane plnia aj iné(rizikovejšie úlohy:
"O to, aby na najväčšiu základňu NATO na svete neprenikol militant so zbraňou, alebo s iným nedovoleným materiálom sa bude na jednej z najdôležitejších vstupných brán v Kandaháre starať slovenská strážna jednotka. Práve cez ňu vchádzajú do tábora miestni prepravcovia a domáci zamestnanci." 


Dátum zverejnenia analýzy: 25.02.2016
success
error