DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Podávame žalobu. Pridáva sa k nám Maďarsko. Plus odmietame permanentné povinné kvóty, ktoré sú opäť na stole.

Fico vs. Danko vs. Frešo - 16.11.2015
Neoveriteľné

Slovenská republika pripravuje žalobu na Európsky súdny dvor kvôli procesu schválenia povinných kvót na prerozdelenie utečencov. Podobne podanie podnetu na Európsky súdny dvor zvažuje aj Maďarsko, no zatiaľ je to iba v štádiu úvah, nevieme potvrdiť, či sa naozaj Maďarsko k žalobe pridá. Na októbrovom samite hláv štátov EÚ došlo k diskusii o systéme permanentných povinných kvót, v tejto časti je teda výrok pravdivý, no keďže nevieme potvrdiť, či sa naozaj Maďarsko pridá k spomínanej žalobe, hodnotíme výrok celkovo ako neoveriteľný. 

Robert Fico už 23. septembra 2015, po rokovaní vlády oznámil, že Slovensko chystá žalobu na Európsky súdny dvor. Dôvodom je, že Rada ministrov vnútra na svojom zasadnutí 22. septembra 2015 schválila prerozdelenie 120 000 utečencov medzi členské štáty EÚ. Podľa Roberta Fica v tak citlivej otázke mali rozhodovať premiéri a hlavy štátov na svojom zasadnutí Európskej rady konsenzom. Na zasadnutí Rady ministrov vnútra došlo k prehlasovaniu odporcov prerozdelenia a to boli Slovensko, Česko, Maďarsko a Rumunsko. Robert Fico sa vyjadril: ,,Radšej vstúpim do infringementu (procedúry porušenia pravidiel), ako by sme mali rešpektovať tento diktát, uskutočnený väčšinou, ktorá nebola schopná dosiahnuť konsenzus v rámci EU." (ČTK, SITA). Tiež povedal, že schválené prerozdelenie slovenská vláda nebude rešpektovať. 


Od uverejnenia rozhodnutia Rady má členský štát lehotu zhruba dva mesiace na podanie žaloby, čo znamená, že do 18. decembra 2015 musí byť žaloba podaná. Žaloba sa pripravuje v spolupráci s ministerstvom vnútra, spravodlivosti a zahraničných vecí a zástupkyňou SR pre súdy EÚ Beatrix Ricziouvou. Slovensko podá žalobu podľa čl. 263 Zmluvy o fungovaní EÚ: ,,z dôvodu nedostatku právomoci, porušenia podstatných procesných predpisov, porušenia zmlúv alebo akéhokoľvek právneho pravidla týkajúceho sa uplatňovania alebo zneužitia právomocí." (pdf. ZfEÚ)

Maďarsko od začiatku odmietalo akékoľvek kvóty. Predseda parlamentnej frakcie FIDESZu Lajos Kósa vidí ako jeden z možných prostriedkov vyjadrenia odporu voči kvótam podanie podnetu na Európsky súdny dvor, teda sa môže uchýliť k podobnej reakcii ako Slovensko. Vládny Fidesz v novembri 2015 rozbehol petičnú kampaň, v ktorej sa môžu Maďari vyjadriť ku kvótam. Táto petícia má byť potom poslaná do Bruselu. FIDESZ chce tiež prijať zákon, ktorý umožní odvolanie Maďarska proti rozhodnutiu EÚ pred Európskym súdnym dvorom v tejto téme. 

Robert Fico sa vyjadril, že na samite Európskej rady 15. októbra 2015 bola opäť otvorená téma trvalého mechanizmu prerozdeľovania utečencov medzi členské štáty EÚ. Krajiny V4 a Španielsko boli proti. Konkrétna schéma prerozdelenia sa však nedostala na verejnosť, známa je len informácia, že ide o permanentný systém a že počet jeho odporcov je väčší ako počet štátov pôvodne hlasujúcich proti prerozdeleniu 120 000 migrantov, píše EUobserver.


Dátum zverejnenia analýzy: 15.11.2015
success
error