Demagog.sk
 

Vládne „fakty“

1. mája 2013

Projekt Demagog.sk podrobil factchecku materiál, ktorý strana Smer predstavila ako fakty prvého roku svojej vlády. Výsledná bilancia: len 8 z 20 bodov dokumentu sme na základe verejne dostupných informácií označili ako pravdivé.

Pri veľkej snahe zdôrazniť, ako nezamestnanosť nesúvisí so zmenami v Zákonníku práce či daňovom systéme, si Smer nenechal ujsť príležitosť zopakovať tvrdenie, že vo februári miera nezamestnanosti klesla. Od samej hrdosti ho však zasadil do kontextu, podľa ktorého od roku 2010 miera nezamestnanosti len rástla, ako keby sa práve vo februári 2013 dlhodobo stúpajúci trend zlomil. Zatiaľ čo celkovo nezamestnanosť za posledné tri roky rastie, v medzimesačných rozdieloch sa nájde niekoľko príkladov, keď bola jej miera o niečo nižšia než v predchádzajúcom mesiaci. Medzi marcom a aprílom 2011 klesla z 13,13 na 12,94 percenta, od marca do mája 2012 z 13,69 na 13,19 percenta.

V neposlednom rade je zarážajúce, ako voľne narába vládna strana s definíciou slova „fakt“. Aj v laickom ponímaní by mal byť fakt postavený na informácii, ktorá sa dá potvrdiť alebo vyvrátiť. Smer však ako vecné fakty prezentuje aj predpovede alebo plány do budúcnosti či politické a subjektívne hodnotenia. Až sedem bodov sme ohodnotili ako neoveriteľných, z tohto počtu však Smer v jednom prípade prezentuje ako „fakt“ budúci vývoj, v ďalších štyroch prípadoch prezentuje svoj politický názor. Dozvieme sa tak napríklad, že reformou nastavil Smer dôchodkový systém na udržateľnosť, že Slovensko je spoľahlivým a dôveryhodným partnerom v Únii a eurozóne, alebo že sa zvýšila transparentnosť a efektivita verejného obstarávania.

Cifry im nesedeli pri tvrdeniach, že vďaka programom aktívnej politiky trhu práce je už 6 000 mladých ľudí späť v pracovnom pomere a že investičnými stimulmi podporili vznik ďalších 1 530 pracovných miest. Uzavretých pracovných dohôd pre mladých ľudí v rámci programov ministerstva práce bolo totiž k 22. 4. len 4 739 a tri vládou podporené firmy v Púchove, Vranove nad Topľou a Prakovciach pri Gelnici vytvoria len 1 340 nových miest.

Ako záverečný fakt a bodku za svojím predstavením opakuje Smer mantru, podľa ktorej vládne bez škandálov. Nielenže aj tento výrok možno považovať za zavádzajúci, napríklad pre kauzy Horných Plachtiniec, digitalizácie národného dedičstva či šafárenie ministerstva školstva. Škandálom je aj nevážiť si voličov až natoľko, že predstaviteľom strany vôbec neprekáža vydávať lži a zavádzajúce tvrdenia za „vládne fakty“.

Veronika Frankovská


Článok vyšiel v kratšej verzii v denníku SME 1. 5. 2013.

Komentár bol upravený 2. 5. 2013, ďakujeme za upozornenie na chybu.
Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."