Demagog.sk
 

V nedeľu nebude s Dzurindom diskutovať nikto

Nedeľným televíznym diskusným reláciám bude dominovať téma voľby Generálneho prokurátora, situácia v SDKÚ po voľbe nového predsedu a úroveň "politickej kultúry v parlamente". Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda dostane v reláciách priestor bez konfrontácie s niektorým z politických protivníkov. Okrem STV, kde je vo formáte Medzi 4 očami jeden hosť samozrejmý, bude predseda SDKÚ aj na Markíze a na TA3 v reláciách, do ktorých bolo zvykom pozývať aj politických oponentov.

Moderátori tak budú mať dostatok času Dzurindu konfrontovať ho priamo s jeho postojmi pri voľbe prokurátora. Najviditeľnejší je rozpor medzi výrokmi Dzurindu o Trnkovi pred parlamentnými voľbami a v súčasnosti. Kým v súčasnosti sa "čuduje" kritike Trnku od koaličných poslancov, od novinárov chce, aby mu ukázali "nejaké kritické výroky koaličných partnerov z minulosti", v minulosti ho aj on sám kritizoval.

Dzurinda tak spravil v prípade kauzy Malinovej, kedy poukázal na „čudnú činnosť orgánov a inštitúcií, ktoré sú za to zodpovedné" a prácu polície a prokuratúry označil za "zlú".

Druhá okolnosť voľby generálneho prokurátora, ktorú doteraz predseda SDKÚ nevysvetlil, je postup jeho strany, ktorá v začiatkoch rokovaní dostala od koaličných partnerov veľký priestor na presadenie jej kandidáta. Koaličná pracovná skupina, s ktorou podľa Richarda Sulíka (SaS) súhlasil aj Dzurinda nedostala od najväčšej koaličnej strany jednoznačný návrh na spoločného kandidáta. Podľa Bélu Bugára (Most) "jeho strana, SaS i KDH boli ochotné podporiť kandidáta SDKÚ, nebolo to však akceptované."

Ondrej Lunter
(zverejnené 6.11.2010: Sme.sk)
Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."