Demagog.sk
 

Trianon a Kaliňák

Dianie v Maďarsku ovplyvňuje aj to, čo sa deje u nás. Nie len tým, že na schválenie zákona o dvojakom občianstve bude nasledovať reakcia v podobe novely nášho zákona o štátnom občianstve, ale aj v tom, čím sa politici snažia ľudí presvedčiť o svojej pravde. Minister vnútra a podpredseda Smeru Robert Kaliňák sa v nedeľnej diskusii snažil argumentovať (v oboch televíznych vystúpeniach zopakoval takmer identické vety), že to, „čo sa deje v Maďarsku, je mimoriadne zlé a mimoriadne nebezpečné". Týmto hodnotením sa zaoberať nemusíme, zaujímať nás však bude to, čím sa to snažil podoprieť.

Kaliňák sa snaží oprieť o výroky, ktoré mali odznieť v maďarskom parlamente, kde sa podľa neho „obhajovala mníchovská dohoda, kde sa obhajovala Viedenská arbitráž, kde sa hovorilo o tom, že Trianon je najhoršie čo Maďarsko postretlo".


Iba Jobbik


Aby bolo jasné, že to už nie sú len nejaké púťové reči obskúrnych strán a nebezpečenstvo je teda akútne, minister dodáva: „To sú veci, ktoré a nielen z úst Jobbiku, aj z úst Fidesu, z úst vládnej strany." Záznam z priebehu debaty o dvojakom občianstve z parlamentu, kde väčšina Kaliňákom uvádzaných tvrdení odznela, však hovorí niečo iné.
O Viedenskej arbitráži a mníchovskej dohode hovorili iba poslanci Jobbiku, Csaba Gyüre („v polovici 20. storočia s podporou Nemecka a Talianska prijaté prvá a druhá Viedenská arbitráž… brali ohľad na etnické hranice, nie na záujmy veľmocí") a Tamás Gaudi-Nagy („mníchovská dohoda a Viedenská arbitráž boli vtedy medzinárodnoprávne platnými dohodami…").

Trianon sa považuje za traumatizujúci pre širší okruh politickej elity Maďarska, preto sa mu nevyhli ani poslanci Fideszu. Napríklad 73-ročná poslankyňa Mária Wittner označila rok 1920 za „ukrižovanie Maďarska", Zoltán Kőszegi v ňom identifikoval „príčinu veľkého počtu našich súčasných problémov".


Lepšie počúvať


Podpredseda vlády Zsolt Semjén okrem vyjadrenia, že si nemyslí, „že by pre maďarský národ alebo maďarské záujmy predstavovalo akúkoľvek škodu, keby v Piliši žijúci slovenský spoluobčan v záujme zachovania svojej identity prijal slovenské občianstvo… toto nepredstavuje ochudobnenie, ale obohatenie", pomenoval iné príčiny problematických vzťahov so Slovenskom. Podľa neho to majú byť Benešove dekréty, „kalvária Hedvigy Malinovej", „policajný teror" v Dunajskej Strede alebo nevpustenie maďarského prezidenta na územie Slovenska.

Ak by Kaliňák, prípadne ten, kto mu vyberal citáty, počúval lepšie, od predsedu ústavnoprávneho výboru Répássyho by sa dozvedel, prečo zákon nemá byť bezpečnostnou hrozbou pre Slovensko. Répássy tvrdí, že „kto požiada o maďarské občianstvo tak, že sa neusadí na území Maďarska, toho maďarské občianstvo bude len v Maďarsku spojené s právami a povinnosťami, veď v zmysle medzinárodného práva v jeho vlasti sa za rozhodujúce považuje jeho doterajšie občianstvo".

Do atmosféry vyvolávania napätia sa však tento výrok pravdepodobne nehodil.

Matej Hruška, Ondrej Lunter
(zverejnené 26.5.2010: SME)
Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."