Demagog.sk
 

SDKÚ sa vezie na populistickej vlne

Úvod relácie O 5 minút 12 patril moderátorovej otázke, či „stále platí, že od SDKÚ má bilaterálna pôžička Slovenska voči Grécku nie". Zdanlivo banálna otázka, ale jej odpoveď hovorí veľa o volebnej stratégii SDKÚ. Iveta Radičová v odpovedi vysvetľovala pozície SDKÚ vo vzťahu k pôžičke Grécku. Uviedla, že „SDKÚ od začiatku zdôrazňovala a zdôrazňuje to, k čomu dospel summit EÚ… nestačí, aby občania Grécka si priťahovali teraz opasky. Že problém je oveľa zásadnejší a hlbší".

Vinu vraj nesú európske inštitúcie, pretože „bolo možné neodovzdávať účtovníctvo, kamuflovať verejné dlžoby" a nezodpovedná politika gréckych vlád, ktoré „nemali silu nastúpiť s reštrikciami, a hlavne vysoká miera korupcie a neplatenie daní". Odpoveď na otázku však nedala. Na opakovanú otázku moderátora, či „hovorí SDKÚ pôžičke Grécku nie", Radičová odpovedala, že „napokon to nie povedal svojím spôsobom aj pán premiér, pretože odkladá odpoveď na túto otázku až dokonca po voľbách".


Naozaj od začiatku?


Pozrime sa, čo teda hovorí SDKÚ od začiatku. Strana mala od začiatku mája tri tlačové konferencie na tému pôžičky Grécku. Radičová 4. mája vyjadrila „rezolútne nie takejto pomoci", pretože podľa jej názoru ide o záchranu „nezodpovedného postupu vlád… zlyhania inštitúcií Európskej únie (EÚ), situácie žitia nad pomery a neúmerného zadlžovania".

O deň neskôr zopakovala svoj postoj a rečníckou otázkou sa spýtala, kde sú opatrenia, ktoré by takejto situácii zabránili. Obrat v sile vyhlásení Radičovej nastáva 7. mája, keď hovorí o tom, že „samotná pôžička vonkoncom nestačí" a „bez prijatí ďalších opatrení spúšťame v Európe pyramídovú hru". Napriek rôznorodej kritike pôžičky, priama zmienka o jej odmietnutí už nepadla. Je pravda, že SDKÚ od začiatku zdôrazňovala, že grécky problém je problémom dodržiavania rozpočtových pravidiel. Čomu sa však Radičová radšej vyhýbala, je názor SDKÚ na pôžičku. Z rezolútneho nie sa stalo nevyslovené podmienené áno.


Názorový posun


S veľkou pravdepodobnosťou sledujeme názorový posun SDKÚ. Radičová sa môže obhajovať, že SDKÚ odmietala pôžičku, pretože išlo o bezpodmienečnú pomoc Grécku. Avšak už 3. mája Angela Merkelová hovorila o tlaku na vznik „európskej ratingovej agentúry" a iných opatrení zabraňujúcich opakovaniu sa gréckej krízy do budúcnosti. Podobné regulačné opatrenia sa zmieňovali v súvislosti s pôžičkou oveľa skôr, keďže v Nemecku väčšina obyvateľov nesúhlasí s pôžičkou Grécku a kancelárka Merkelová musela predložiť argumenty, aby presvedčila Bundestag.

SDKÚ tak buď zámerne spravila z pôžičky protivládnu tému, alebo len nesleduje, čo hovoria jej partneri z Európskeho parlamentu. Zároveň sa tak SDKÚ vezie na populistickej vlne vysvetľujúcej problém na zjednodušenej myšlienke o „dobrých sporivých chudobných štátoch, ktoré musia pomôcť zlému socialistickému rozhadzovačnému Grécku" a zlyhalo teda vo vysvetlení komplexnosti daného problému.

Matej Hruška, Ondrej Lunter
(zverejnené 12.5.2010: Sme.sk)
Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."