Demagog.sk
 

Robert Fico 2.0

15. marca 2012

Robert Fico nám v povolebnom štúdiu predstavil svoje plány do druhého vládneho obdobia. Nejde o žiadne prekvapenie, všetko je v súlade s predvolebnými sľubmi. Progresívne zdaňovanie, výstavba diaľnic, okliešťovanie druhého dôchodkového piliera. Demagog.SK analyzoval argumentačné pole, na ktorom sú tieto plány postavené.

Fico divákom oznámil, že „musíme ísť aj cestou hospodárskeho rastu“. V tejto súvislosti uviedol, že „jediný projekt výstavby cesty medzi Zvolenom a Nitrou výrazne prispel k hospodárskemu rastu v roku 2011“.

Podľa Štatistického úradu, ako aj napríklad analytika Tatra Banky Borisa Fojtíka vo forme DPH pritieklo do štátnej kasy z výstavby diaľnice R 1 v rámci PPP projektu v roku 2011 174 miliónov eur. Tie sa podieľali 0,26 percenta na minuloročnom raste HDP, čo je popri exporte významným príjmom štátnej kasy.

Výdavky na fiškálnu expanziu chce budúci premiér pokrývať zvyšovaním hladiny zdanenia.

Fico to v nedeľu zdôvodnil plánmi odchádzajúcej vlády zvyšovať DPH o 2 - 4 percentá, dianím v Česku, kde majú zaviesť „veľmi výraznú mieru progresivity zdaňovania“ a situáciou „prakticky vo všetkých európskych krajinách“, kde je podľa neho zavedená daňová progresivita. Informáciu o plánoch súčasnej vlády zvýšiť hladinu DPH o 2 — 4 percentá sa nám v žiadnom vládnom dokumente objaviť nepodarilo, no v minulosti to SDKÚ v prípade „nevyhnutnosti“ nevylúčila.

S výraznou mierou progresivity zdaňovania v Česku to tiež nie je také horúce, ako to Fico avizoval. Český minister financií Miroslav Kalousek uvažuje o zvyšovaní rovnej dane z príjmu z 15 percent na 16 percent a zavedení 31-percentnej dane pre príjmovú skupinu nad stotisíc českých korún. (asi 4000 eur). Či ide o výraznú mieru progresivity, ponechávame na čitateľovi. Všetko je však zatiaľ len v rovine úvah.

Tiež nie všetky krajiny Európy zdaňujú progresívne. V rámci Európskej únie zaviedli rovnú daň v Rumunsku, Bulharsku, ako aj v pobaltských krajinách a podľa dostupných informácií sa nezdá, že by sa na tom niečo zmenilo.

Druhý pilier je naďalej v premiérovej nemilosti a zdá sa, že má na to aj dobrý dôvod. Podľa Roberta Fica sa sporiteľom minulý rok úspory pre vysokú infláciu a nízku mieru výnosov znehodnotili. Fakty dávajú predsedovi Smeru za pravdu. Kým inflácia podľa harmonizovaného indexu dosiala vlani 4,1 percenta, dôchodkové fondy narástli v priemere iba o 1,4 percenta. Znehodnotenie úspor sa tak pohybovalo okolo 2,7 percenta.

Z faktického hľadiska začal Fico relatívne dobre. Žiadnu zásadnú zmenu založenú na zavádzajúcich informáciách tak, ako sa obáva časť verejnosti, neohlásil. Držme Robertovi Ficovi palce, aby v takomto štýle pokračoval počas celého volebného obdobia.

Ondrej Lunter

Text bol publikovaný v SME 15.3.2012  (http://komentare.sme.sk/clanok.asp?cl=6300103)
obrázok Flickr: sgatto
Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."