Demagog.sk
 

Môže si minister popliesť nesúhlas so súhlasom?

29. januára 2013

Bývalý prezident zväzu zamestnávateľov dnes obhajuje Zákonník práce, o ktorom tvrdí, že s ním tripartita súhlasila. Predstavitelia zamestnávateľov a záznam zo schôdze Hospodárskej a sociálnej rady SR však hovoria niečo iné.

Téma nezamestnanosti, ktorú otvorila opozícia v súvislosti so zmenami v daniach a odvodoch premietajúcimi sa do praxe, sa dostala na diskusný stôl nedeľnej relácie O 5 minút 12, kde si ju podali podpredseda SDKÚ Ivan Štefanec a minister hospodárstva Tomáš Malatinský.

Štatistiky sedeli

Väčšina diskusie sa niesla v duchu argumentácie z odlišných strán ekonomického spektra – kým Štefanec útočil na rozhodnutie zvýšiť daň z príjmu a považoval ho za priamu príčinu stúpajúcej nezamestnanosti, Malatinský pokojne odpovedal, že hoci dane určitú úlohu zohrávajú, ekonomická situácia vyplýva predovšetkým z celkovej hospodárskej krízy v Európe. Hoci bolo miestami náročné zorientovať sa, ktorú štatistiku nezamestnanosti práve používajú, diskutujúci boli disciplinovaní a používali vecné a faktické argumenty.

Významnejšieho prešľapu sa však dopustil minister hospodárstva pri vyhlásení, že súčasný Zákonník práce je výsledkom dohody medzi odborármi, zamestnávateľmi a vládou, takzvanej tripartity. Dokonca zdôraznil, že na stretnutí, na ktorom podľa jeho slov všetci zúčastnení Zákonník práce akceptovali, hoci s pripomienkami, sedel osobne.

Nepravdepodobná zámena

Zo záznamu poslednej schôdze Hospodárskej a sociálnej rady SR, teda formálneho orgánu tripartity, pred predložením novely Zákonníka práce do parlamentu však jasne vyplýva, že rada nedospela k dohode z dôvodu nesúhlasu Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ) a Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ). Na tento fakt upozornil aj Ivan Štefanec, ktorý sa odvolával okrem iného na list, ktorý od zástupcov zamestnávateľov prišiel do parlamentu.

Tomáš Malatinský pritom prostredie rokovaní tripartity dôverne pozná, keďže sa na nich zúčastňoval pravidelne z druhej strany stola ako prezident AZZZ v rokoch 2004 až 2012.

Nezdá sa pravdepodobné, že by si ich nesúhlas jednoducho zamenil so súhlasom, najmä keď je podľa svojich slov s bývalými kolegami naďalej v kontakte. Tento výrok dokonca v diskurze o Zákonníku práce nepadol po prvýkrát, portál Demagog.sk jeho znenie overoval už pri diskusii o konsolidácii verejných zdrojov v októbri 2012, keď na tento fakt upozorňoval práve Ivan Štefanec.

Hrozí nám, že dohoda so sociálnymi partnermi sa stane ďalšou mantrou, ktorú sa vláda pokúsi opakovať dostatočne veľakrát na to, aby sa už nikto nezaujímal o skutočný priebeh udalostí?

Veronika Frankovská
Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."