DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií
Medveď nebehal po slovenskej osade, video pochádza z Číny

Medveď nebehal po slovenskej osade, video pochádza z Číny

Veronika Jursová Prachárová 02.04.2024 novinky

Na sociálnych sieťach sa šíri video z údajného odchytu martinského medveďa. Vraj ho lokalizovali v osade, kam ho zlákali odpadky. V skutočnosti ide o takmer rok staré video z Číny. Začalo sa šíriť ako vtip, avšak mnohí používatelia ho zrejme pochopili ako ďalší prípad, keď sa na Slovensku medveď objavil v blízkosti ľudských obydlí. 

Na Facebooku sa 22. marca 2024 objavilo video, na ktorom medveď naháňa po streche príbytku odchytový tím. V opise videa je uvedené: „Video z odchytu martinskeho medveda. Lokalizovali ho v ciganskej osade, kde ho zlakali odpadky. Odchyt vsak neprebehol podla predstav, to by sa tomu museli najskor Kuffa aj Taraba rozumiet. Podla poslednych info, zraneny nebol nikto a medved zase usiel.” Video malo k 1. aprílu 2024 vyše 650-tisíc zhliadnutí a viac ako 800 zdieľaní.

Video pochádza z Číny

Video z príspevku bolo v skutočnosti natočené v Sin-ťiang v Číne 26. mája 2023. Sin-ťiang, autonómne územie na severozápade Číny, je rozľahlou oblasťou púští a hôr. Nahrávka ukazuje, ako medveď hnedý zbadá približujúcich sa policajtov, náhle vylezie na strechu ovčína a začne mužov naháňať.

Podľa informácií portálu Newsflare miestny pastier na pastvine Amuergule nahlásil vniknutie medveďa hnedého do jeho dvora, pri čom došlo k zraneniu jedného koňa. Po šiestich hodinách policajti úspešne vyhnali medveďa hnedého z pastierskeho dvora a vrátili ho do jeho prirodzeného prostredia.

Video sa v roku 2023 výrazne šírilo na sociálnych sieťach TikTok, Instagram či Reddit a na video platformách YouTube a rumble. Na Slovensku sa v máji 2023 šírilo ako údajná nahrávka incidentu v rómskej osade v Smižanoch (na Facebooku tu, tu, tu, tu, tu a tu). Vtedy Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR na sociálnych sieťach upozornila, že ide o hoax a video nepochádza zo Slovenska. ŠOP prostredníctvom TASR vyzvala verejnosť aj médiá, aby v súvislosti s neoverenými informáciami nešírili paniku a strach z medveďov. Na hoax upozornil okrem TASR aj denník Nový čas a v spravodajskej reportáži aj TV Joj.

Liptovský medveď

V opise sporného videa sa píše o martinskom medveďovi. V čase zverejnenia videa 20. marca 2024 sa hľadal medveď z incidentu v Liptovskom Mikuláši.

17. marca 2024 popoludní prebehol dospievajúci medveď Liptovským Mikulášom a zranil päť ľudí. Podľa ŠOP nešlo o synantropného medveďa, aké chodia za nezabezpečeným odpadom, ale niečo ho zrejme vyplašilo. Po úteku z mesta preplával rieku Váh a popod diaľnicu sa presunul do lokality medzi obcami Ploštín a Iľanovo. 

Dňa 21. marca vyhlásili vo viacerých okresoch vrátane Liptovského Mikuláša, Martina či Ružomberka mimoriadnu situáciu pre „výskyt medveďov“. 

27. marca 2024 minister životného prostredia Tomáš Taraba informoval, že medveď, ktorý v Liptovskom Mikuláši zranil päť ľudí, bol v utorok 26. marca odstrelený, pričom „na jeho identifikáciu bol použitý dron s biometriou”. 

Ešte v ten istý deň odborníci na ochranu prírody spochybnili, že medveď, ktorého usmrtil zásahový tím, bol rovnaký ako ten, čo behal po Liptovskom Mikuláši. Podľa Štátnej ochrany prírody medvedicu identifikovali na základe informácií špecializovaného softvéru, ktorý využívali hliadkujúce drony, no experti upozorňujú na to, že nesedí viacero detailov. Bývalý štátny tajomník ministerstva životného prostredia Michal Kiča uviedol, že zviera, ktoré behalo po Liptovskom Mikuláši, bol samec s hmotnosťou okolo 100 kilogramov, nie samica, ktorú odstrelili. Vzbudilo to pochybnosti o odchytení problematického medveďa.

Pôvodne satirické video

Sporné video zdieľala facebooková stránka Milujeme Slovensko, milujeme slobodu, milujeme mier. Táto stránka nešíri dezinformácie, naopak, upozorňuje na ne, ako napríklad na Lukašenkove vyjadrenia ku teroristickému útoku v Moskve.

Z komentárov k videu však vyplýva, že časť používateľov nepochopila, že ide o vtip, a zobrali video vážne:

Záver

Na sociálnych sieťach sa objavuje video, v ktorom podľa popisku martinský medveď naháňa odchytový tím, v skutočnosti ale ide o takmer rok staré video z Číny. Stránka „Milujeme Slovensko, milujeme slobodu, milujeme mier” ho zdieľala ako vtip, avšak časť používateľov príspevok pochopila ako príklad ďalšieho stretu medveďa s človekom. V spolupráci so sociálnou sieťou Facebook preto označujeme príspevok ako satiru. Príspevky, ktoré video označujú ako pochádzajúce zo Smižian, označujeme ako nepravdivé.

success
error