Demagog.sk
 

Mečiar v starej forme

Vladimír Mečiar v rámci predvolebnej kampane opakuje niekoľko tvrdení, ktorých pravdivosť môže byť označená ako sporná. Väčšinou sa týkajú ekonomicky pozitívneho hodnotenia pôsobenia jeho vlád v deväťdesiatych rokoch a negatívneho hodnotenia vlád Mikuláša Dzurindu. Nechajme hodnotenie na Mečiarovo ľubovoľné posúdenie a pozrime sa na čísla, o ktoré ho opiera. Tieto čísla nie sú z väčšej časti pravdivé, inokedy si Mečiar vyberá tie, ktoré sa mu ako dôkaz hodia.


Neexistujúci stav


Mečiar ostatnom vydaní O 5 minút 12 tvrdil, že „nakoniec sme boli tí, ktorí prebrali zodpovednosť po roku 1992 za hlbokú slovenskú krízu, keď padlo (v tvorbe HDP, pozn.) o 25 percent dolu a vyriešili sme ju pozitívne ako prví v strednej a východnej Európe". Slovensko tiež malo byť v roku 1998 „na prvom mieste zo stredoeurópskych a východných štátov" v tvorbe HDP. Mečiar opakovane opisuje neexistujúci stav: HDP Slovenska nikdy nedosiahlo medziročne dvadsaťpäťpercentný pokles, rekordne nízko (medziročne pokles o 14,5 percenta) bolo v roku 1991.

Podľa informácií Národnej banky Slovenska patrí prvenstvo za návrat k rastu HDP nad nulou Poľsku (prelom rokov 1991 a 1992), za ním nasleduje Slovinsko (prelom 1992 a 1993). Slovensku medziročne rástlo reálne HDP podľa NBS až od roku 1994, rovnako ako Maďarsku a Česku. Porovnanie krajín z pohľadu rastu HDP z dielne OECD tiež nedáva Mečiarovi za pravdu, čo sa týka nášho údajného prvenstva — predbehlo nás tak Poľsko, ako aj Maďarsko.


Dzurindove dlhopisy


Predseda HZDS tiež opakovane vyjadruje starosť nad stavom verejných financií, ktorý má byť sťažovaný splatnosťou dlhopisov, ktoré vznikali za Dzurindovej vlády. Na budúci rok má podľa neho dlhová služba predstavovať až 110 miliárd korún, keďže „budúci rok z privatizácie bánk sa budú splácať cenné papiere".

Mečiar takmer správne uvádza sumu, ktorú treba za reštrukturalizáciu bánk, na ktorú boli dlhopisy vydané, splatiť — je to 105 miliárd bývalých korún. Odhliadnuc od toho, že by táto suma bola nižšia, ak by sa s ozdravením bánk nečakalo na rok 2001, nie je už presný v tvrdení, že to všetko čaká na splatenie v nasledujúcom roku. Tieto dlhopisy totiž nemali rovnakú splatnosť: dve emisie boli päť-, dve sedem- a dve, v hodnote 28 miliárd korún, desaťročné.

Zaujímavý pri argumentácii Mečiara je aj ten kontext, že na budúci rok nás bude čakať vyplatenie väčšej sumy za dlhopisy vydané súčasnou vládou — konkrétne 1,3 oproti 1,1 miliardy eur za dlhopisy vydané v roku 2001. Ak Mečiar operoval s nepresnými číslami z minulosti, podobne zavádzal divákov aj pri predpovediach do budúcnosti. Ak totiž tvrdil, že „klesáme znovu na prijateľnú hranicu tri percentá hrubého domáceho produktu" pri deficite verejných financií, zabudol dodať, že v súčasnosti sa nachádzame na 6,3 percenta za minulý rok a s výhľadom na deficit 5,5 percenta HDP v tomto roku. Od trojpercentného deficitu nás pritom delia ešte jedny voľby a jedna nová vláda.

Matej Hruška, Ondrej Lunter
(zverejnené 21.4.2010: Sme.sk)
Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."