Demagog.sk
 

Kto sa vyzná v školstve?

27. novembra 2012

Politikov a odborárov vyjadrujúcich sa k aktuálnym udalostiam v školstve asi nikto poriadne nenaučil, ako používať fakty na podloženie svojich argumentov. V nedeľných televíznych diskusiách padlo prekvapivo veľa nepravdivých či zavádzajúcich výrokov.

V prvej sa stretli minister školstva Dušan Čaplovič s Pavlom Ondekom, šéfom školských odborov. Minister sa netrafil do správneho priemerného počtu žiakov na jedného učiteľa – hoci tvrdil, že pri našich luxusne malých triedach tento pomer vychádza na 11 žiakov na učiteľa, podľa štúdie Education at Glance 2012 od OECD je toto číslo 17,1 v prípade základných škôl a 14,1 v prípade stredných škôl.

Argumentoval tiež, že na Slovensku ako v jedinom štáte v regióne sa finančné zdroje na školstvo zvyšujú. Podľa štatistík OECD je síce pravda, že Slovensko zdroje smerujúce do školstva zvýšilo v priebehu rokov 2000 — 2009 zo 4,1 na 4,7 percenta HDP, no toto percento je stále najnižším v porovnaní s ostatnými štátmi OECD. Nie sme ani jediný štát v regióne, ktorý školstvu v tomto období pridával.

Na druhej strane Pavel Ondek uvádza, že na Slovensku je podiel verejných financií určených na školstvo voči HDP poddimenzovaný o 3,3 percenta oproti Únii a takmer o štyri percentá oproti V4, čo je taktiež zavádzajúce, keďže najväčší percentuálny rozdiel je oproti priemeru Únie, a to 1,4 percenta, oproti V4 je to len 0,57 percenta. Zabodoval aj vyhlásením, že v školstve je asi 150-tisíc zamestnancov, pričom v skutočnosti ich je približne 126­tisíc, čo je v prípade šéfa školských odborov povážlivý rozdiel.

Zdatne im konkuruje aj minister financií Peter Kažimír výrokom, že kým od roku 2006 počet žiakov klesol o 16 percent, počet učiteľov klesol len o menej ako polovicu, o 7,7 percenta. Z dát dostupných na portáloch Štatistického úradu SR a ÚIPŠ však vyplýva, že celkový počet žiakov v tomto období klesol o 6,89 percenta a počet učiteľov o 5,86 percenta. Ak by sme brali do úvahy len základné školy, pokles počtu žiakov dosahuje 14,49 percenta, no pokles učiteľov až 10,28 percenta.

Kažimír takisto odvážne tvrdí, že za posledných desať rokov žiadna vláda nezvýšila platy učiteľom o desať percent, pričom za najvyššie zvýšenie považoval sedem percent, ktoré presadila Ficova vláda v roku 2008. Podľa analýzy portálu Demagog.SK však tento výrok nie je pravdivý, keďže v roku 2005 boli učiteľské platy zvýšené až o 10,3 percenta.

Diskutujúci počas tohto víkendu dokázali zarážajúcu neznalosť dát v oblasti školstva, neschopnosť pracovať s analýzami a štatistikami či obyčajnú ignoráciu faktických údajov. Ako potom vyzerá diskusia o budúcnosti rezortu školstva a koľko vecných argumentov do nej vstupuje?

Veronika Frankovská
Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."