Demagog.sk
 

Konsenzus postavený na pocitoch

11. septembra 2015

V prvej debate po letných prázdninách diskutovali Robert Fico a jeho už tradičný diskusný partner Ján Figeľ. Premiér prevalcoval predsedu KDH nielen v počte faktických výrokov, ale aj v počte chýb.

Ficova príprava

Predseda vlády sa vo svojich 15 výrokoch dopustil viacerých omylov, ktoré mohli na prvý pohľad pôsobiť ako výsledok zlej prípravy. Uviedol nepresné čísla a nesprávne interpretoval udalosti.

Kaddáfiho varovné slová o narastajúcom počte utečencov v Afrike a ich možnom vplyve na Európu, Robert Fico nesprávne priradil k prejavu bývalého lídra Líbye v OSN v roku 2009. V skutočnosti takéto slová vo svojom prejave v New Yorku nepreniesol, povedal ich na stretnutí s Berlusconim o rok neskôr. Predseda vlády taktiež uviedol, že Líbya žiadala o dialóg a medzinárodnú spoluprácu. V skutočnosti Kaddáfi požadoval iba ročný príspevok od EÚ vo výške 5 miliónov eur.

Prehnané bolo aj Ficovo tvrdenie, že v posledných dňoch absolvoval niekoľko stretnutí s premiérmi ohľadom bezpečnostného rizika v súvislosti s utečeneckou krízou. Podľa jeho oficiálneho programu však takéto stretnutie bolo v posledných týždňoch len jedno, a síce summit V4 v Prahe 4. septembra.

Figeľ ostal ticho

Väčšinu priestoru využil premiér, pričom Figeľ sa ani nesnažil dostať k slovu. Jeho najvýraznejším príspevkom bolo zdôraznenie toho, že Slovenská republika je jednou z krajín EÚ, ktorá dáva najmenej peňazí na rozvojovú pomoc. Slovensko sa skutočne v pomoci ako podielu z HDP podľa Eurostat dlhodobo pohybuje okolo 23. až 25. priečky z EÚ 28.

Figeľ sa dopustil jedného zavádzania, keď označil aktivity Islamského štátu na území Iraku za najhoršiu genocídu od rímskych čias. Zatiaľ čo počet obetí IS z pomedzi náboženských a etnických menšín je vysoký a pohybuje sa v tisícoch, aj v nedávnej minulosti možno nájsť genocídy s výrazne vyšším počtom mŕtvych. Patria sem napríklad Arménska genocída, ukrajinský Hladomor z rokov 1932-33, fašistický holokaust či etnické čistky v Rwande.

Nedeľnej diskusnej relácii chýbal debatný element, nakoľko spolu Fico a Figeľ v otázkach utečencov v podstate súhlasili a argumenty len občasne podložili dátami. Strašenie vyjadreniami vodcov Islamského štátu o náporoch utečencov ako plánovanom spôsobe zničenia Európy, ktoré prezentoval Figeľ, alebo neoveriteľné Ficove tvrdenie o extrémistoch schovaných medzi utečencami prevzaté z pochybných zdrojov, ku konštruktívnemu riešeniu problému neprispievajú.

Lenka Zagibová, autorka pracuje ako analytička v Inštitúte SGI na projekte Demagog.SK
Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."