Demagog.sk
 

Keď už výhovorka na krízu nepomáha

12. marca 2013

Obľúbený argument o kríze, ktorá jediná môže za rastúcu nezamestnanosť, pri pohľade na klesajúce preferencie Smeru pravdepodobne prestáva fungovať. Preto si vládna strana pripravila novú frázu, ktorou zmeny v Zákonníku práce obhajuje.

Prvýkrát sa ju v diskusnej relácii pokúsil použiť minister práce Ján Richter už minulú nedeľu. Tvrdil vtedy, že napriek zvyšujúcej sa miere nezamestnanosti je počet ľudí, ktorí vstúpili do evidencie na úradoch práce, najnižší za posledné štyri roky. Tento výrok sme vyhodnotili ako nepravdivý, keďže v januári 2013 pribudlo na úradoch práce 30 126 uchádzačov o zamestnanie, čo je výrazne viac ako vo väčšine mesiacov rokov 2012 a 2011.

V skutočnosti chcel zrejme povedať to, čo zdôrazňovali jeho stranícki kolegovia Peter Kažimír a Robert Fico tento týždeň: že v januári 2013 sa na úrady práce zapísalo výrazne menej uchádzačov, ako to bolo v januári v predchádzajúcich rokoch. Takto formulovaný výrok je pravdivý – začiatkom predchádzajúcich troch rokov do evidencie pribudlo vyše 35­-tisíc ľudí, v januári 2009 to bolo dokonca až 38-­tisíc.

Prítok uchádzačov o zamestnanie na úrady práce má svoj ročný cyklus, najvyššie čísla dosahuje práve v januári a septembri (po ukončení letných sezónnych prác a štúdia). Od novembra 2009 s výnimkou týchto mesiacov (a tesne októbra 2011) počet novo evidovaných na úradoch práce 30­tisíc nepresiahol.

Nie je to však jediné číslo, o ktoré sa v súvislosti s nezamestnanosťou treba zaujímať, a už vôbec nie jediné, ktoré treba s úspechom prezentovať verejnosti. Okrem prítoku nových uchádzačov o zamestnanie treba sledovať ich odtok z úradov práce, teda počet uchádzačov vyradených z evidencie. Oba údaje ústredie práce pravidelne poskytuje.

Odtok uchádzačov v januári 2013 je vyše 25-­tisíc, čo je len o tisícku menej ako v januári 2012. Problém je s vývojom odtoku z evidencie koncom roku 2012. Z počtu priemerne 20­tisíc za mesiac počas roku 2012 klesol počet vyradených z evidencie v novembri na 17-­tisíc a v decembri na 13-­tisíc. V tomto prípade pritom o ročný cyklus či pravidelný trend nejde.

Práve tento stav vedie k absolútnym číslam, ktoré čitateľovi nakoniec povedia najviac: počet uchádzačov o zamestnanie evidovaných na úradoch práce ku koncu januára 2013 je 435 438. V marci 2012, teda v období nástupu novej vlády, ich bolo ešte len 408 404, čo je dokonca o 400 menej než v januári 2012. Nie je to teda zvýšenie až o 35-­tisíc nezamestnaných za desať mesiacov Ficovej vlády, ako v relácii zavádzajúco tvrdil Béla Bugár, ale je to číslo na zamyslenie. A nie na vysvetľovanie, že na úrady práce predsa chodí čoraz menej ľudí.

Veronika Frankovská

Článok vyšiel v denníku SME 12. 3. 2013
Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."