Demagog.sk
 

Donori projektu


Inštitucionálnu a organizačnú podporu projektu poskytuje Inštitút SGI

Projekt Demagog.SK od svojho vzniku v roku 2010 financoval svoje aktivity z mnohých grantových aktivít:

- dobrovoľnícky program LEAF, vďaka ktorému sme od mája 2015 do marca 2016 získali do tímu dobrovoľníka Juraja Mýtneho, ktorý nám pomáhal s marketingom. Od januára 2017 nám s marketingom a webom pomáhali Juraj Kubinec, Bohumil Pokštefl a spoločnosť Marmot&Crow.

• grant Veľvyslanectva USA v Bratislave na podporu kultúrnej a mimovládnej činnosti (grant opakovane získaný v roku 2014, 2015, 2016 a 2017)

 grant Nadácie ESET získaný pre obdobie január 2017 — jún 2017 a pre obdobie september 2017-jún 2018

 ďalšie financie projekt v minulosti získal za publikované texty a analýzy na stránkach SME, Denník N a HN a tiež za spoluprácu s denníkom SME na projekte www.sluby.sme.sk

• Finančná podpora ESET a Veľvyslanectva USA v Bratislave na vývoj aplikácie pre iOS a Android
Demagóg do vrecka. Vďaka tímu GoodRequest za vývoj aplikácie (2013)

• program Európskej únie Mládež v akcii

- International Visegrad Fund

V roku 2017 sme spolu s partnermi z Českej republiky (kohovolit.eu), Poľska (MamPrawoWiedzec.pl) a Maďarska (atlatszo.hu) získali podporu od Visegrad Fund pre projekt s názvom ´To be closer to V4 policy´, počas ktorého monitorujeme a vyhodnocujeme vystúpenia slovenských politikov v Národnej rade a v Európskom parlamente na témy dôležité pre V4.

Na rok 2013 získali projekty Demagog.SK a Demagog.CZ podporu od Visegrad Fund na projekt rozvoja občianskej spoločnosti v Gruzínsku. 

The main aim of the project is to raise awareness in factchecking of political discourse and to transfer gained experience from Demagog.SK and Demagog.CZ to Georgia. In order to do so, project builds the capacity of civil society/media in Georgia by introducing new tools for factchecking of political discourse. Project consists of trainings and consultations between partner organizations and pilot testing of a website/social media page, where the shared knowledge should be applied in practice.

Vďaka podpore Visegrad Fund sme spolu s partnerským projektom Demagog.CZ mohli v roku 2013 a 2014 zdieľať svoje know-how s poľskými a maďarským kolegami, čoho výsledkom bol vznik projektov iDemagog.HU a Demagog.org.PLTaktiež sme mohli zorganizovať pri príležitosti volieb do Európskeho parlamentu celkovo tri semináre a workshopy, v ktorých sme pracovali s dobrovoľníkmi z krajín V4. Na jar 2014 iniciatívy v Poľsku a Maďarsku spravili pilotné overovanie využívajúce metodológiu Demagog (viac: Hodnotenie na Demagog). To bolo úspešným začiatkom samostatných projektov Demagog v Poľsku a Maďarsku.

• Stefan Bátory Foundation

Vďaka podpore Stefan Batory Foundation a programu Európskej únie Mládež v akcii sme mohli v roku 2013 zorganizovať konferenciu e-Democracy Day, na ktorej sa pri príležitosti roku Európskeho občianstva predstavili watchdogové projekty zamerané na prácu s otvorenými dátami. E-Democracy spojil projekty zo Slovenska a Českej republika a vytvoril tak priestor na neformálne stretnutie a prezentáciu on-line nástrojov, ktoré podporujú účasť na verejnom dianí a budovaní demokracie. Konferenciu zorganizoval projekt Demagog.SK spolu s InštitútomSGI

Celý 4-hodinový záznam prezentácii z konferencie si môžete pozrieť TU.

• Open Society Institute v spolupráci s časopisom V4 Revue

Počas spolupráce sme sa venovali európskym témam a publikovali sme viacero článkov vo V4 Revue

Špeciálna vďaka nefinančnej podpore od spoločnosti NEWTON Media, poskytovateľovi monitoringu médií a mediálnych analýz, ktorý na analytickom webe Medan.SK sleduje politické diskusie v rámci rubriky Kto rečnil.

Za príležitosť pravidelne publikovať články a komentáre na názorových stránkach denníkov a internetových portálov špeciálne ďakujeme denníku SME, Denníku N, Hospodárskym novinám a portálu europskenoviny.sk.

• Demagog.SK získava časť financií aj z 2 % daní a darov fanúšikov projektu.


 
Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."