Demagog.sk
 

Chceme pravdovravného prezidenta?

18. januára 2013

Premiér a predseda strany, ktorej je akoby členom aj prezident, za Ivanom Gašparovičom stojí. Jeho argumenty však na veľmi pevnej pôde nestoja.

„Ústavný súd povedal, že nemusí pána Čentéša vymenovať, ale že ho môže vymenovať, čo je obrovský rozdiel,“ vyjadril sa Robert Fico hneď na úvod diskusnej relácie. Jeho sebavedomá, pokojná obrana prezidentovho konania sa opiera o nebezpečne zavádzajúci argument, ktorý sa nezhoduje s právomocami prezidenta na základe ústavy ani s rozhodnutím Ústavného súdu.

Nemusí, ale môže?

Podľa presnej formulácie Ústavného súdu je prezident povinný „buď vymenovať navrhnutého kandidáta, alebo oznámiť NRSR, že tohto kandidáta nevymenuje (…) len z dôvodu, že nespĺňa zákonné predpoklady na vymenovanie alebo z dôvodu závažnej skutočnosti vzťahujúcej sa na osobu kandidáta“. Nie je pravda, že vymenovanie či výber generálneho prokurátora je rozhodnutie v rukách prezidenta, v súlade so zásadami parlamentnej demokracie, v ktorej má právomoc voliť generálneho prokurátora parlament.

Ani dostatočným opakovaním formulky „nemusí, ale môže“, sa táto kompetencia na prezidenta nepresunie. Bez ohľadu na to, ako veľmi by to jedného dňa Robertovi Ficovi vyhovovalo, ak by sa stal prezidentom.

Demagóg Zeman

Diskusia o úlohe prezidenta sa odohráva na pozadí prezidentských volieb v Českej republike, kde je prezident prvýkrát volený priamo občanmi. Súčasná hlava štátu navyše rozvírila vody kontroverznou amnestiou. V nedeľnej diskusii sa kandidátom do druhého kola voľby darilo byť vyrovnanými partnermi, ktorí svoje argumenty opierali o fakty, z decembrových diskusných relácií s kandidátmi prvého kola volieb však vyšiel Miloš Zeman ako jasný víťaz demagógie.
Kým väčšina kandidátov si nedovolila viac ako dva zavádzajúce či nepravdivé výroky, zo Zemanových výrokov ohodnotil portál Demagog.cz až päť výrokov ako nepravdivých a ďalšie dva ako zavádzajúce – na porovnanie, z jeho hodnotených výrokov v tej istej relácii bolo pravdivých osem.

Tvrdil napríklad, že za jeho vlády sa zvýšila minimálna mzda z 2500 Kč na 8000 Kč a že ďalšie vlády ju už nezvyšovali. Tento výrok dokonca zopakoval v ďalšej diskusnej relácii a to napriek tomu, že podľa ministerstva práce a sociálnych vecí jeho vláda zvýšila minimálnu mzdu len na 5700 Kč a hneď ďalšia vláda ju zvyšovala.

Otázkou, samozrejme, ostáva, nakoľko je pravdovravnosť či schopnosť korektnej diskusie cenenou kvalitou prezidenta.

Veronika Frankovská
Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."