Demagog.sk
 

Čas na debatu

21. novembra 2012

Do kresiel diskutérov sa v nedeľných reláciách oproti sebe hneď dvakrát posadili minister spravodlivosti Tomáš Borec a poslanec za KDH Radoslav Procházka.
Hoci sám nepodpísal návrh na odvolanie ministra, Radoslav Procházka sa pustil do tvrdej kritiky stavu a dôveryhodnosti súdnictva. Konštatoval, že úroveň vymožiteľnosti práva je na Slovensku katastrofálne nízka, čo potvrdzuje Správa o globálnej konkurencieschopnosti 2012-2013 Svetového ekonomického fóra, podľa ktorej sa Slovensko umiestnilo na 140. mieste zo 144 pozorovaných krajín; horšie sú na tom už len Ukrajina, Jemen, Haiti a Venezuela. Pripomenul aj, že Smer priznal, že Štefan Harabin sa do funkcie predsedu Najvyššieho súdu dostal na základe politických dohôd. Túto informáciu v rozhovore pre denník SME z roku 2010 potvrdil poslanec Smeru Mojmír Mamojka.

Procházka však pri iných výrokoch prekročil hranicu vecných faktov, keď uviedol, že až tri štvrtiny občanov nedôverujú súdom, pričom podľa prieskumu verejnej mienky nedôveruje všeobecným súdom len 67 percent opýtaných, Najvyššiemu súdu nedôveruje len 54- a Ústavnému súdu 49 percent respondentov. Hoci sú tieto čísla alarmujúce, nezodpovedajú trom štvrtinám obyvateľstva, ako Procházka argumentoval.

Ďalšou témou bola nezávislosť súdnictva z pohľadu znižovania či zmrazovania platov sudcov. Tomáš Borec správne poznamenal, že počas vlády Ivety Radičovej sa Ústavný súd zaoberal zákonom, ktorý upravoval a znižoval platy poslancov, ministrov a súdnych činiteľov, a rozhodol, že znižovať základné platy sudcov je v rozpore s ústavou. Preto sa súčasná vláda rozhodla ísť cestou zmrazenia valorizácie platov, s ktorou podľa Borcových slov sudcovia súhlasia a rozhodli sa prejaviť solidaritu. Platnosť takéhoto výroku však má svoje limity. Sudcovské rady v Bratislave a v Trenčíne sa síce vyjadrili, že chápu zámer zmrazovať platy, no Združenie sudcov Slovenska toto opatrenie odmieta.

Minister spravodlivosti bol konfrontovaný aj s kauzou žaloby podanej v súvislosti s filmom Nemoc tretej moci od Zuzany Piussi, v ktorom zverejnila zábery so sudkyňou Kožíkovou. Hoci Tomáš Borec reagoval, že Piussi nie je stíhaná ako osoba, faktom je, že sudkyňa Kožíková žaluje nielen RTVS, rovnako podala aj trestné oznámenie na Zuzanu Piussi. Borec sa vyhýbal konkrétnejšiemu vyjadreniu ku kauze, no sám konštatoval, že podľa zákona sloboda súkromného prejavu nemôže prevažovať nad verejným záujmom.

Stav a dôveryhodnosť súdnictva sú závažná téma, ktorá ovplyvňuje charakter celej spoločnosti, preto je na čase posunúť diskusiu o tomto probléme na úroveň konštruktívnej debaty a nie výmeny vzájomných obvinení.

Veronika Frankovská
Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."