Demagog.sk
 

Čaplovičova tretinka

Dušan Čaplovič videl príčinu kauzy spojenej s Národnou agentúrou pre rozvoj malého a stredného podnikania v relácii O 5 minút 12 pomerne jasne: tým, čo umožnilo údajné pochybné vynakladanie verejných financií, malo byť jej zloženie. Ako uviedol, „tam je len tretinkový model zástupca štátu a dve tretiny majú živnostníci a zástupca podnikateľov". Vzhľadom na tento model fungovania organizácie „SaS a prezident Hayekovej nadácie pán Oravec ovládli túto záležitosť".

V reakcii na štvormiliónovú spreneveru za predošlej vlády, ktorú avizovala premiérka Radičová, Čaplovič opäť zdôraznil, že „za to budú musieť niesť zodpovednosť nielen štát, to je jedna tretina, ale tam za to nesú zodpovednosť všetci traja. To znamená tak živnostníci, ako aj podnikatelia a podnikateľa pána Oravca tam dosadil pán Mikloš".


Keď argumentácia nesedí


Poslanec Čaplovič tak na jednej strane hovoril o totálnom ovládnutí národnej agentúry v povolebnom období stranou SaS, na druhej sa zbavil zodpovednosti za rozhodovanie agentúry pred voľbami s odkazom na menšinové postavenie štátu. Podľa Čaploviča vzhľadom na takéto zastúpenie v agentúre premiérka „môže urobiť poriadok v tej tretine zástupcov štátu, ktorí sú tam, ale rozhodujúci partneri vždy a vždy o všetkom rozhodovali všetci traja".

Čaplovič má pravdu, keď poukazuje na blízkosť Oravca s dnešnou vládou. Oravec kandidoval za SaS do európskych volieb, bol šéfom sekcie stratégie, legislatívy a podpory podnikania na ministerstve hospodárstva počas druhej Dzurindovej vlády, bol aj členom kolégia Ivana Mikloša. Argumentácia Čaploviča zlyháva na tvrdení o „tretinkovom" rozhodovacom modeli agentúry. Výkonným orgánom Národnej agentúry pre rozvoj malého a stredného podnikania je podľa jej stanov správna rada.

Ministerstvo hospodárstva vymenuje vymenovacím dekrétom troch členov správnej rady, ďalší členovia agentúry (Združenie podnikateľov Slovenska a Slovenský živnostenský zväz) vymenujú vymenovacím dekrétom po jednom členovi správnej rady.


Jednoznačné stanovy


Ministerstvo hospodárstva má tak pod kontrolou (3:2) vedenie a rozhodovanie agentúry. Výmenou môže zmeniť vzťahy v agentúre, a to minulé i súčasné by vo väčšinovom rozsahu malo byť zodpovedné za rozhodnutia agentúry. Nič na tom nemení ani fakt, že v kontrolných orgánoch a zbore zástupcov majú jednotliví členovia rovné postavenie. Ak pán Čaplovič tvrdí, že to fungovalo inak a prím v agentúre nehrala vláda, nie je iná cesta len veriť, prípadne neveriť jeho slovám. Stále za to však nesie zodpovednosť ministerstvo.

Stanovy sú zrozumiteľné: bez vedomia ministerstva nemôže padnúť žiadne rozhodnutie.

Ondrej Lunter
(zverejnené 29.9.2010: Sme,sk)
Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."