Demagog.sk
 

43. týždeň diskusných relácií v kocke

Nedeľné diskusie tematicky nepriniesli žiadnu hlbšiu a ucelenú polemiku, ktorú by bolo cenné hlbšie analyzovať. Prinášame vám tak aspoň výber tvrdení, ktoré nás zaujali.

Robert Fico na adresu súčasnej vlády uviedol, že ho mrzí, že „bolo výročie Ústavy prvého septembra teraz a nič sa nedialo. Bolo Cyrila a Metoda a nič sa nedialo. Boli ďalšie významné sviatky, bolo Slovenské národné povstanie. Na Slovenskom národnom povstaní v Banskej Bystrici boli vystúpenia a pani Radičová dala prednosť kremnickým gagom.“ Tvrdenia Roberta Fica sú zavádzajúce. Je síce pravda, že vláda nezorganizovala žiadnu akciu v súvislosti s výročím Ústavy (aspoň nie je v médiách a v tlačových správach o tom žiadna zmienka), avšak je od Roberta Fica v kontexte udalostí zavádzajúce premiérke vyčítať ignorovanie výroča Ústavy, pretože 1. septembra 2010 bolo dva dni po tragickej streľbe v Devínskej Novej Vsi a deň pred štátnym smútkom. Radičová 1. septembra podpisovala kondolenčnú knihu na Úrade vlády.

Ako nás v diskusii upozornil čitateľ „Miro“, sviatok svätých Cyrila a Metoda je 5. júla. Vláda Róberta Fica podala demisiu vo štvrtok 8. júla a vzápätí bola menovaná premiérka Iveta Radičová. Ostatní členovia vlády boli menovaní v piatok 9. júla. Expremiér tak kritizuje Radičovú za niečo, za čo bol sám zodpovedný. Iveta Radičová sa v deň osláv 66. výročia vypuknutia Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici zúčastnila na pietnom akte pred slávnostným zhromaždením. Položila veniec k pamätníku SNP a následne sa presunula do Kremnice, kde si položením kytice kvetov uctila pamiatku SNP. V Kremnici sa zúčastnila festivalu Kremnické gagy. Uviedla, že na slávnostnom zhromaždení sa nezúčastní, keďže si pamiatku SNP uctila a s prejavom vystúpila v piatok, keď na Úrade vlády SR prijala veteránov SNP a odovzdala im medaily Milana Rastislava Štefánika.


Jozef Kollár sa (SaS) pri obhajobe novely zákona o znížení poslaneckých platov z dielne SaS k tomuto návrhu prihlásil a jeho váhu podporil argumentom, podľa ktorého sa „pod náš návrh podpísalo všetkých 22 poslancov klubu Sloboda a Solidarita, predseda poslaneckého klubu KDH, predseda poslaneckého klubu Mostu-Híd, to znamená, že je to tak isto jasný silný signál, že tri strany sa vedia na takomto návrhu dohodnúť a bol by som naozaj rád, keby sme čo najskôr takýto návrh schválili.“

Skutočnosť nie je úplne taká, ako tvrdí Kollár. Minimálne predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský sa vyjadril, že zákon nemá podporu poslaneckého klubu KDH. Denník Pravda informuje, že „Sulík ho napokon predložil do parlamentu s podporou piatich poslancov SDKÚ a piatich z Mostu. Podpisy KDH chýbajú úplne.“


Poslanec za SNS Rafael Rafaj podporuje Dobroslava Trnku ako kandidáta na generálneho prokuratúra. Ako uviedol, aj preto „ že generálnemu prokurátorovi Trnkovi sa podarili mnohé citlivé kauzy, napríklad vražda, objednaná vražda Kubašiaka v Polomke, kde dostal nájomca výnimočný, výnimočný trest.“

Generálna prokuratúra pod vedením Dobroslava Trnku skutočne pracovala na prípade vraždy podnikateľa Kubašiaka, za ktorú boli jej vykonávatelia odsúdení.


Ku voľbe prokurátora sa vyjadril tiež Igor Matovič. Podľa neho „ak by nebola dodržaná koaličná dohoda, ktorá hovorila o tom, že vlastne všetky 4 poslanecké kluby dajú svojho jedného, svojho jedného zástupcu a spoločne sa nájde nejaký jeden koaličný kandidát na generálneho prokurátora a ak by vlastne táto dohoda nebola dodržaná a vlastne prešiel by kandidát opozície, tak v tom prípade by pravdepodobne to čo sa šušká bola naozaj pravda.“ To, čo sa šušká, má byť dohoda SDKÚ a Smeru o spoločnom postupe.

Problém je, že oficiálna koaličná dohoda nehovorí explicitne o spoločnom kandidátovi vládnej koalície na post generálneho prokurátora. Hovorí iba o spoločnom postupe pri riešení dôležitých otázok: Všetky zásadné rozhodnutia a uznesenia vo vláde SR, v NR SR a v koaličnej rade budú prijímané po vzájomnej dohode všetkých koaličných partnerov. Pokiaľ nedôjde k dohode, ani jeden z partnerov nepredloží spornú vec na rokovanie príslušného orgánu, kým nezaujme k veci stanovisko koaličná rada. Inú dohodu, ktorá by hovorila o predložení spoločného kandidáta, sme nenašli. Či je voľba generálneho prokurátora tým zásadným uznesením sa môžeme iba domnievať.

Celú analýzu relácie V politike, O 5 minút 12 a Na telo si môžete prečítať na našich stránkach.
Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."