DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

...projekt, ktorý sa nazýva Eastring, čo by znamenalo, že by (plyn, pozn.) nešiel v prípade, že by došlo prerušenie tranzitu cez Ukrajinu, že plyn by išiel Ruská federácia -Turecko a potom z Turecka by išiel Eastring, to je Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko, Slovensko, aby sme aspoň časť plynu dostali do našej rúry, do nášho plynovodu, pretože strácame inak stámilióny eur na tranzitných poplatkoch.

Predseda vlády o návšteve Ruska - 08.06.2015
Pravda

V prípade zrušenia tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu a Slovensko do európskych krajín a neexistencie inej alternatívy prepravy cez Slovensko by ročné straty v prípade Slovenskej republiky predstavovali približne 160 miliónov eur. Pri vybudovaní projektu Eastring podľa súčasného plánu by Slovensko v takomto prípade mohlo do určitej miery takéto straty nahradiť, keďže projekt by sa dal do budúcna využiť práve aj na prepravu plynu európskym krajinám cez Slovensko, z čoho by malo Slovensko aspoň určité  zisky v podobe tranzitných poplatkov. Vzhľadom na to, že súčasný zisk z prevádzky plynovodu sa skutočne pohybuje v stovkách miliónov eur hodnotíme výrok ako pravdivý. 

V roku 2020 by mala prestať platiť dohoda medzi Ruskom a Ukrajinou o preprave ruského plynu cez Ukrajinu do Európy. V prípade jej neobnovenia existujú obavy, na ktoré naráža vo svojom výroku aj premiér Fico, že spoločnosť Eustream a teda aj Slovensko, ktoré je jej 51% vlastníkom, by mohlo prísť o zisk z tranzitných poplatkov, ktorý dosahuje vďaka preprave tohto plynu cez slovenské územie. Takéto informácie prináša napríklad denník Pravda


Podľa článku Denníka N by Slovensko v prípade nepredĺženia zmluvy medzi Ukrajinou a Ruskom o preprave plynu cez ukrajinské územie prišlo o zisky z tranzitných poplatkov, ktoré si spoločnosť Eustream účtuje za tranzit ruského plynu do Európy. Zisk z prepravy Eustreamu za rok 2014 predstavoval podľa Výročnej správy (.pdf,s.26) približne 334 miliónov eur. 51-percentný podiel firmy Eustream patrí štátu, zisk štátu za minulý rok teda predstavoval približne 177 miliónov eur. 90% takto prepraveného plynu podľa spomínanej Výročnej správy (.pdf, s.8) išlo zahraničným odberateľom, zisk nášho štátu z tranzitu pre európske krajiny teda predstavoval približne 160 miliónov eur.

Výrok o pripravovanom plynovodnom projekte Eastring overoval Demagog.SK už v prípade relácie O 5 minút 12 z 22.februára 2015 a takisto relácie V politike z 22. marca 2015. Ako uvádzajú už tieto overovania, projekt plynovodu Eastring by mal prepojiť Slovensko cez Maďarsko alebo Ukrajinu, Rumunsko a Bulharsko až s Tureckom a v Turecku by sa napojil na tamojšiu plynovodnú sieť. Je alternatívou za zrušený projekt Southstream. Slovensko by tak mohlo takto prepravený plyn ďalej transportovať do ďalších európskych krajín. 

Tranzit spoločnosti Eustream pokrýva skoro 48% celkovej prepravy tranzitných koridorov ruského plynu do Európy. V prípade ukončenia tranzitu plynu do Európy by teda Slovensku a spoločnosti Eustream klesli zisky z prepravy. Projekt Eastring by však priviedol plyn z tureckej plynovodnej siete (napr. z Azerbajdžanu) na Slovensko a to by mohlo už existujúcou plynovodnou sieťou opäť prepravovať plyn ďalším európskym krajinám. Podľa Výročnej správy spoločnosti Eustream za rok 2014 (.pdf, s.9) dosahoval objem prepravovaného plynu spoločnosťou Eustream 46,5 miliárd metrov kubických, predpokladaný maximálny objem prepraveného plynu cez projekt Eastring je 10 miliárd prípadne po rozšírení 20 miliárd metrov kubických ročne. 

Na stránkach Eastring sa nespomína možnosť prepojenia tohto projektu na Rusko, cez rusko-turecký plynovod, známy aj ako Turkish stream, ktorý sa objavil v plánoch Ruska. Túto alternatívu však nepovažuje za vhodnú ani Maroš Šefčovič, podpredseda Európskej komisie, ktorý má na starosti budovanie spoločného energetického trhu EÚ, informuje Euractiv. Preferované je skôr dodanie plynu z Azerbajdžanu. Kritický názor na premiérovo presadzovanie napojenia Eastringu na ruský plyn prináša napríklad vo svojom blogu expert na energetiku Karel Hirman.


Dátum zverejnenia analýzy: 07.06.2015
success
error