Vyznáte sa v argumentačných trikoch, chybách a fauloch? Vyskúšajte si priradiť nasledujúce výroky politikov k typu argumentačného faulu:
1. „Prísnymi opatreniami sme dosiahli stav, že dnes [k 4. aprílu 2020] sme hodnotení ako tretí najlepší na svete z pohľadu bezpečnosti pri koronavíruse.“
Igor Matovič
Predseda vlády a šéf strany OĽaNO
Tvrdenie je nepravdivé, zaznelo v relácii Rádia Slovensko Sobotné dialógy 4. apríla 2020
Úradné štatistiky ako dymová clona Politik všeobecne odkáže na čísla úradov, ktoré vraj dokazujú jeho tvrdenie. Vyvolá tak dojem, že to, čo hovorí, je podporené oficiálnymi údajmi štátnych inštitúcií. Pri bližšom pohľade však vyjde najavo, že úradné čísla hovoria čosi iné – prípadne, že žiadne neexistujú.
Argumentácia starým, no výhodným údajom Politik argumentuje starým údajom, hoci už existuje novší - ktorý je však pre neho menej priaznivý. Výsledkom je lichotivý, no už neaktuálny obraz o situácii.
Povedať „A“ ale nepovedať „B“ Politik pravdivo vykreslí časť toho, čo sa udialo. Nepovie však druhú časť, ktorá je pre pochopenie celej udalosti dôležitá, pretože ju kladie do iného svetla.
V skratke: V čase, keď sa premiér odvolával na porovnanie krajín, už Slovensko nebolo hodnotené ako tretie najlepšie v boji s koronavírusom – ale ako jedenáste.
Igor Matovič odkazoval na rebríček združenia Deep Knowledge Group, ktoré tvoria komerčné aj neziskové organizácie z oblasti digitálnych technológií.
Údaje doň zbierajú z verejne dostupných zdrojov ako Svetová zdravotnícka organizácia, John Hopkins University, CDC či Worldometer. Následne ich analyzujú a vyhodnocujú.
V prvej verzii rebríčka - ešte 29. marca - bolo Slovensko podľa združenia treťou najbezpečnejšou krajinou sveta z pohľadu hrozby koronavírusu. Neskôr sme však v rebríčku klesli. Už 1. apríla 2020 - a teda aj v deň relácie 4. apríla - bolo Slovensko na 11. mieste.
Celé vysvetlenie na webe Demagóga vrátane zdrojov: demagog.sk/vyrok/45124