DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Demagog kvíz

Vyznáte sa v argumentačných trikoch, chybách a fauloch? Vyskúšajte si priradiť nasledujúce výroky politikov k typu argumentačného faulu:

1. „Ja poviem najprv fakty, ktoré sa vzťahujú k eurofondom, aby ich poslucháči počuli. Boli sme najhorší, keď bola priemerná výška korekcií v Európskej únii okolo dvoch percent. Korekcie, aby ľudia chápali, to sú podvody, nezrovnalosti, chyby za predchádzajúce roky. U nás tá výška korekcií - tzn. peniaze, o ktoré sme v dôsledku chýb prišli - bola dvadsať percent, jednoznačne najväčšia.“

Veronika Remišová Vicepremiérka, predsedníčka strany Za ľudí Tvrdenie je zavádzajúce, zaznelo v relácii RTVS O päť minút dvanásť 14. februára 2021

Konšpiračné teórie
Politik vysvetľuje nejakú udalosť ako sprisahanie bez toho, aby pre to mal akékoľvek dôvodné indície, či nebodaj fakty. Spája nesúvisiace veci a osobám, ktoré podľa neho za sprisahaním stoja, bez dôkazov pripisuje nekalé motivácie.
Argumentácia exkluzívnymi informáciami
Politik povie informáciu, ktorou chce podporiť svoje tvrdenie, no táto informácia nie je verejne dostupná. Vie alebo môže ju vedieť len úzky okruh ľudí, prípadne iba on sám. Bežný občan si ju teda nemá ako overiť. Informácia vytvára nejakú atmosféru a ovplyvňuje verejnú debatu bez toho, aby bolo možné preukázať, či je pravdivá.
Preháňanie
Politik nafúkne alebo zveličí svoj argument, aby mu tak dodal na sile. Výsledkom je dojem, že tento argument váži v debate viac, než tomu je v skutočnosti.

V skratke: Podľa Európskeho úradu boja proti podvodom (OLAF) bol finančný dopad výšky nezrovnalostí, ktoré našli slovenské audity v eurofondových projektoch počas rokov 2015 až 2019, na úrovni 21 percent z celkových platieb.
Slovensko tak bolo s ďalekým odstupom najhoršou krajinou. Priemer 27 štátov Európskej únie bol 1,91 percenta.
Želmíra Hybská z kontaktného útvaru OLAF na Slovensku pre portál Euractiv uviedla, že dôvodom vysokej miery nezrovnalostí je „robustný systém nahlasovania nezrovnalostí na OLAF zo strany slovenských úradov,” ktoré tak robia aktívnejšie ako iné krajiny.
Hybská tiež upozornila na to, že údaj 21 percent neznamená, že by Slovensko prišlo o štvrtinu z eurofondov.
„Prevažná väčšina podvodných nezrovnalostí za programové obdobie 2014 až 2020, ktoré boli oznámené na OLAF, je objavených „pred platbou“, čo znamená, že ešte nedošlo k deklarovaniu výdavkov na Európsku komisiu a teda nevznikol záväzok voči Európskej komisii. Inak povedané, nezrovnalosť bola zistená ešte pred samotnou implementáciou projektu.” Rovnako tak sa podľa Hybskej nedá povedať, že na Slovensku je najvyššia miera podvodov v EÚ. V roku 2019 bolo zo 134 hlásených nezrovnalostí 16 hlásených ako podvodných. Celé vysvetlenie na webe Demagóga vrátane zdrojov: demagog.sk/vyrok/46820
success
error