DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Demagog kvíz

Vyznáte sa v argumentačných trikoch, chybách a fauloch? Vyskúšajte si priradiť nasledujúce výroky politikov k typu argumentačného faulu:

1. „Vyhovárať sa teraz na Roberta Fica a Ľuboša Blahu, že si dali pri fotografovaní na chvíľku dole rúško [počas protestov zo 17. novembra 2020, pozn.], čo mimochodom dovoľovala vtedajšia vyhláška a dovoľuje to doteraz vyhláška.“

Ľuboš Blaha Poslanec strany Smer-SD Tvrdenie je zavádzajúce, zaznelo v relácii Rádia Slovensko Sobotné dialógy 13. marca 2021

Porovnávať neporovnateľné
Politik navzájom pomeria dve čísla, udalosti či situácie, hoci tieto sú vo svojej podstate rozličné a ich porovnanie preto nemôže priniesť korektný kontrast. Výsledkom je skreslený obraz.
Povedať „A“ ale nepovedať „B“
Politik pravdivo vykreslí časť toho, čo sa udialo. Nepovie však druhú časť, ktorá je pre pochopenie celej udalosti dôležitá, pretože ju kladie do iného svetla.
Kritika niečoho, čo nezaznelo
Politik pripíše svojmu oponentovi vyjadrenie, ktoré ten nepovedal a skritizuje ho. Kritika neexistujúceho tvrdenia upevňuje dojem, akoby toto naozaj zaznelo – bolo predsa hodné reakcie. Výsledkom je klamlivý obraz o názoroch oponenta.

V skratke: Fotografie a videá z protestov pred parlamentom zo 17. novembra 2020 dokazujú, že Robert Fico a Ľuboš Blaha nemali dole rúška len v situáciách, kedy sa nechali fotografovať. To – a teda celú pravdu – však už poslanec Smeru nespomína.
Robrt Fico rečnil bez rúška takmer 9 minút. Fotografi ho bez prekrytia tváre zachytili aj v momente, keď zjavne nepózoval pre záber, ale tlieskal a rozprával sa s Ľubošom Blahom. Alebo tiež, keď sa prihováral davu.
Video dokazuje aj to, že tak Blaha, ako aj Fico si dali dole rúška, aj keď spievali slovenskú hymnu. Naopak, keď kládli vence pred sochu Alexandra Dubčeka, rúška nasadené mali - hoci práve vtedy ich fotili desiatky fotografov.
Ľuboš Blaha nemal nasadené rúško ani vtedy, keď si robil „selfie“ s fanúšičkami - to je však situácia, pre ktorú platili výnimky z pravidiel.
Vtedy platná vyhláška Úradu verejného zdravotníctva umožňovala výnimku z povinného prekrytia dýchacích ciest pre „fotografované osoby na čas nevyhnutný pre výkon procesu fotografovania”. Celé vysvetlenie na webe Demagóga vrátane zdrojov: https://demagog.sk/vyrok/47060
success
error