DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Demagog kvíz

Vyznáte sa v argumentačných trikoch, chybách a fauloch? Vyskúšajte si priradiť nasledujúce výroky politikov k typu argumentačného faulu:

1. „Počet úmrtí [na koronavírus] klientov napríklad v domovoch sociálnych služieb na jeden milión obyvateľov - ako dopadlo Slovensko. To znamená, že viete, my sa tuná bavíme o ľudských životoch a je rozdiel mať priemer 3,5 [obetí na milión obyvateľov] a napríklad Belgicko je 389.“

Boris Kollár Predseda parlamentu a šéf strany Sme rodina Tvrdenie je zavádzajúce, zaznelo v relácii TA3 V politike 31. mája 2020

Posunutie povedaného
Politik povie niečo, čo síce má reálny základ vo faktoch, no ich interpretácia už korektná nie je. Výsledok je významovo posunutou – a preto skreslenou - verziou toho, čo je v skutočnosti pravdou.
Porovnávať neporovnateľné
Politik navzájom pomeria dve čísla, udalosti či situácie, hoci tieto sú vo svojej podstate rozličné a ich porovnanie preto nemôže priniesť korektný kontrast. Výsledkom je skreslený obraz.
Vysvetlenie, ktoré nič nevysvetľuje
Politik ponúkne vysvetlenie nejakej situácie, ktoré sa pri bližšom skúmaní ukáže byť neuspokojivé – danú situáciu totiž nevysvetľuje.

V skratke: Belgicko malo v domovoch sociálnych služieb (DSS) v prepočte na milión obyvateľov rádovo viac úmrtí na koronavírus ako Slovensko - počítalo ich však inou metodológiou. Ak by ich počítalo rovnako, rozdiel by bol stále významný, no nie až tak veľký, ako pri porovnaní dvoch obsahovo rozličných údajov.
K 29. máju Belgicko hlásilo 9 430 úmrtí na koronavírus, 51 % obetí pochádzalo z domovov sociálnych služieb. V prepočte na milión obyvateľov tam teda zomrelo 417 klientov DSS. Slovensko evidovalo k 31. máju 28 úmrtí na koronavírus. Štátom zverejňované štatistiky však neuvádzali, koľko z nich zomrelo v DSS. Celkovo sme tak mali 5,2 úmrtí na milión obyvateľov - pomer za DSS-ky bol teda menší.
Obe krajiny však rátali obete pandémie rozlične. Slováci medzi úmrtia počítali iba prípady, kde sa ako príčina smrti potvrdilo ochorenie covid-19. Pacientov, ktorí mali v tele koronavírus, no zomreli na čosi iné, sme do štatistiky nezahŕňali.
Naopak, Belgičania ako obete koronavírusu vykazovali aj ľudí, ktorí zomreli s (nepotvrdeným) podozrením na ochorenie. Napríklad, z úmrtí v DSS-kách potvrdili laboratórne testy len štvrtinu – zvyšok boli podozrenia.
Keby teda Belgicko počítalo obete koronavírusu rovnakým spôsobom ako Slovensko, počet úmrtí na milión obyvateľov by klesol zo 417 na 105.

Celé vysvetlenie na webe Demagóga vrátane zdrojov: demagog.sk/vyrok/45672
success
error