DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Napríklad pre nás je veľmi dôležitá správa, že pokiaľ ide o prerušenie tranzitu plynu cez Ukrajinu, tak síce zmluva medzi Ruskou federáciou a Ukrajinou končí 1. januára 2020, ale definitívne rozhodnutie o tom, že Ukrajina prestane byť tranzitným územím, nepadlo.

Predseda vlády o návšteve Ruska - 08.06.2015
Neoveriteľné

Robert Fico narážal na zmluvu medzi Ruskou federáciou a Ukrajinou, kde Ukrajina slúži ako tranzitný štát pre plyn prúdiaci z Ruskej federácie do Európy. Zmluva vyprší 31. decembra 2019. Viaceré vyjadrenia predstaviteľov Gazpromu a analytikov hovoria o neobnovení tejto zmluvy, v súčasnej dobe však nie je možné zhodnotiť, či sa jedná o definitívne rozhodnutie. Výrok preto hodnotíme ako neoveriteľný.


Oficiálne ruské médiá informujú o tom, že výkonný riaditeľ spoločnosti Gazprom, Aleksey Nikolskiy, sa nedávno vyjadril, že spoločnosť prestane dodávať plyn cez ukrajinské územie po vypršaní súčasnej zmluvy, a namiesto toho sa začne sústrediť na tok plynu cez tzv. Southstream. V zhodnom zmysle sa vyjadril aj Thierry Bros, analytik Európskeho plynového a LNG obchodu: "Gazprom sa chce vyhnúť akémukoľvek toku plynu cez Ukrajinu v roku 2020 a nemusí obnoviť tranzitný kontrakt, ktorý vyprší 31. decembra 2019 (...)" Zámer neobnoviť zmluvu naznačujú aj plány na nový plynovod vedúci cez Čierne more do Turecka. 

Rusko 3. júna 2015 oznámilo svoj zámer stavať plynovod po dne Čierneho mora do Turecka, ktorým by obišlo Ukrajinu, s ktorou neplánuje uzavrieť novú dohodu o tranzite plynu do Európy po vypršaní súčasnej zmluvy v roku 2019. Následne ním plyn pošle ďalej na Balkán, do Grécka a Talianska. Slovensko má záujem z Balkánu časť plynu ďalej prepravovať cez projekt Eastring cez Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko až do slovenských potrubí a ďalej na západ.

Dátum zverejnenia analýzy: 07.06.2015
success
error