DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Ak sa Ruská federácia rozhodne, že prestane tranzitovať plyn cez Ukrajinu, naša rúra, ktorá má kapacitu takmer 100 miliárd metrov kubických plynu, vyschne.

Predseda vlády o návšteve Ruska - 08.06.2015
Zavádzajúce

Maximálna kapacita slovenského plynovodu je vyše 90 miliárd metrov kubických, Ficov odhad tak môžme považovať za pravdivý. Napriek reálne hroziacej situácii neobnovenia zmluvy o tranzite plynu do Európy cez Ukrajinu v roku 2019, ktoré naznačujú vyjadrenia Gazpromu a ruskej vlády, nie je isté, že táto zmena by znamenala aj zastavenie prepravy plynu cez Slovensko. V prípade výpadku možno použiť reverezný tok, ktorý zabezpečí prísun plynu aj na Slovensko. Takisto plán výstavby nového plynovodu Ruskom v Čiernom mori, ktorý obíde Ukrajinu, ráta s napojením na plynovod Eastring ktorý bude prechádzať cez Slovensko. Výrok ako celok hodnotíme ako zavádzajúci.

Kapacita prepravnej siete Eustream, ktorá umožňuje tranzit plynu z Ruska cez Ukrajinu na Slovensko, je viac ako 90 miliárd kubických metrov zemného plynu, pričom jej dĺžka dosahuje 2270 km. Podobný výrok Roberta Fica sme overovali v relácii V politike z dňa 7. septembra 2014. Na základe posledných dostupných údajov sa ročne cez slovenský plynovod prepraví okolo 60 miliárd metrov kubických zemného plynu. Podľa výročnej správy Eurostream z roku 2014 (.pdf, s.8) sa plynovodom cez Slovensko prepravilo celkovo 46,5 mld metrov kubických (z toho spotreba Slovenska je 5,6 mld). ) zemného plynu, pričom viac ako 90 percent bolo zrealizovaných pre medzinárodných zákazníkov. Zemný plyn prepravovaný cez slovenský plynovod pochádza z Ruskej federácie a prichádza k nám z Ukrajiny.V prípade výpadku dodávok zemného plynu cez Ukrajinu je možné dodávky nahradiť reverzným tokom z Česka alebo na základe diverzifikačných zmlúv SPP s nemeckou spoločnosťou E.ON Rutrgas, ale taktiež aj z Rakúska alebo Talianska. Viac sme overovali V politike z dňa 19. októbra 2014.

Rusko 3. júna 2015 oznámilo svoj zámer stavať plynovod po dne Čierneho mora do Turecka, ktorým by obišlo Ukrajinu, s ktorou neplánuje uzavrieť novú dohodu o tranzite plynu do Európy po vypršaní súčasnej zmluvy v roku 2019. Následne ním plyn pošle ďalej na Balkán, do Grécka a Talianska. Slovensko má záujem z Balkánu časť plynu ďalej prepravovať cez projekt Eastring cez Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko až do slovenských potrubí a ďalej na západ. V diskusii Robert Fico zdôrazňoval význam tohto projektu a uviedol, že ho predstavil aj počas svojej oficiálnej návštevy. Projektu Eastring sme sa venovali už v minulosti, napríklad v relácii O5m12 22. februára. Počiatočná kapacita by mala byť 10 miliárd metrov kubických.

 


Dátum zverejnenia analýzy: 07.06.2015
success
error