DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Lucia Ďuriš Nicholsonová

SaS

V tej vyšetrovacej správe (OLAF-u, pozn.) sa vlastne hovorí o tom, že na takomto obrovskom podvode v takýchto veľkých číslach sa muselo podieľať niekoľko veľmi sofistikovaných a organizovaných zločineckých skupín a dokonca sa tam hovorí aj tom, čo teda dosvedčujú ani niektorí odborníci na clá zo Slovenska, že jednoducho to bolo nemožné zorganizovať to bez toho, aby o tom vedeli špičky, ktoré viedli colníkov, alebo politické špičky na ministerstve financií (Imrecze, Meager, Kažimír, pozn.).

Duriš Nicholsonová a Hrnciar v Na telo - 17.09.2018
Nepravda

Vo výročnej správe OLAF-u, ktorú Ďuriš Nicholsonová spomína, sa síceuvádza, že sa na colných podvodoch podieľali organizované kriminálne skupiny, ale v správe sa neuvádza, že by sa na nich mali podieľať aj predstavitelia vlády, ani vedúci predstavitelia colného úradu. Toto uvádza len bývalý námestník generálneho riaditeľa colnej správy, nie správa OLAF-u. Výrok hodnotíme ako nepravdivý.

Lucia Ďuriš Nicholsonová týmto výrokom myslela colné podvody , ktoré sa mali diať v rokoch 2013 a 2014, počas druhej vlády Roberta Fica, na textile a obuvi z Číny. Prezidentom finančnej správy je od roku 2012 až po súčasnosť František Imrecze. Ministrom financií je od roku 2012 až po súčasnosť Peter Kažimír. 

Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) vyšetrovaním zistil, že v Európskej únii (EÚ) prebehli colné podvody v hodnote až 2,2 miliardy eur a z toho približne 300 miliónov eur sa týka tovaru vstupujúceho do EÚ cez územie Slovenskej republiky. Vyplýva to z výročnej správy OLAF-u za rok 2017. Vo výročnej správe (.pdf, s. 26) OLAF popisuje priebeh colných podvodov. 

Organizované kriminálne skupiny mali využívať cestu z Číny cez nemecký prístav v Hamburgu. Kontajnery s tovarom sa ďalej mali prevážať do ďalších krajín EÚ, a to najmä do Veľkej Británie, na Slovensko, do Česka, Francúzska a na Maltu. OLAF podľa tlačovej správy zo 6. júna 2018 uzavrel rozsiahle vyšetrovanie a odporučil, aby sa do rozpočtu EÚ vrátili prostriedky vo výške vyše 3 miliardy eur. 

Bývalý námestník generálneho riaditeľa colnej správy Peter Cvik pre Denník N povedal, že “je absolútne vylúčené, aby sa to dialo bez zapojenia sa slovenských colných orgánov. Do takýchto prípadov museli byť zapojené ak nie špičky ministerstva financií, tak minimálne špičky finančnej správy. Pripadá mi to ako jasná vertikála zhora až po výkon služby.” Ďalej dodal, že “colná správa disponuje množstvom analytikov a odborníkov na posudzovanie colnej hodnoty.” 

Prezident finančnej správy František Imrecze sa ohľadom rozhodnutia OLAF-u pre TASR vyjadril, že “my nemienime akceptovať to, že by sme mali tento colný dlh zaplatiť, a budeme sa o svoju pravdu biť všetkými možnými nástrojmi.” 

Dátum zverejnenia analýzy: 16.09.2018
success
error