DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Igor Matovič

OĽaNO

Robert Fico kúpil stratovú firmu (SPP matku, pozn.) a jeho kamaráti (EPH, pozn.) zarábajú ročne 500 miliónov.

Posledná predvolebná debata RTVS - OLaNO, Most-Híd, SNS, #Siet, SMER-SD - 03.03.2016
Neoveriteľné

Je pravdou, že počas Ficovej vlády štát odkúpil v roku 2013 stratovú matku SPP (v segmente domácností), vrátane prevzatie približne 60 miliónového dlhu. Je možné, že zisk skupiny EPH može byť ročne aj 500 miliónov, no to len v prípade vyplatenia vyšších dividend (prerozdelenia zisku). Minimálne dividendy, ktorá sa majú podľa dohody vyplácať od vstupu EPH najmenej päť rokov (a z ktorých má EPH približne polovicu, 49 % podiel), sú pre akcionárov celého SPP na úrovni 600 miliónov eur. Výrok hodnotíme ako neoveriteľný, pretože nevieme potvrdiť, presnú výšku zisku skupiny EPH.

Podľa medializovaných informácií má skupina EPH každoročne zisky viac ako 500 miliónov eur. V návrhu dokumentu o zmene štruktúry holdingu, sa hovorí o prerozdeľovaní dividend ročne pre EPH minimálne vo výške 300 miliónov eur (49 % zo 600 miliónov).

V roku 2014 Eustream vykázal podľa Výročnej správy zisk 334 miliónov eur. V roku 2014 SPP Distribúcia podľa Výročnej správy vykázala zisk približne 100 miliónov eur. Tieto zisky sa však delia v pomere 51 ku 49 vprospech štátu, vo forme dividend.

Matovič pravdepodobne naráža na mimoriadny výber skupiny EPH v roku 2015, kedy si skupina EPH vybrala predpladbu dividend vo výške 500 miliónov eur.
Česká spoločnosť Energetický a průmyslový holding (EPH) kúpila začiatkom roka 2013 49-percentný podiel SPP od bývalých akcionárov. V septembri 2013 schválila Ficova vláda prevzatie 49-percentného podielu SPP od českej spoločnosti. Od júna 2014 prebrala materskú spoločnosť SPP pod kontrolu výlučne Slovenská republika a 100-percentným akcionárom sa stalo Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky, pričom EPH naďalej zostala minoritným vlastníkom s manažérskou kontrolou v dvoch dcérskych spoločnostiach — SPP Distribúcia a Eustream. Štát prevzal 100 percent akcií materskej spoločnosti SPP, ktorá je obchodnou spoločnosťou zabezpečujúcou predaj plynu pre rodiny a firmy na Slovensku, pričom EPH naďalej vlastní a riadi tranzit na Západ a vnutroštátnu distribúciu plynu. Denník SME v júni 2014 informoval o tom, že štát prevzal stratovú matku SPP: “ Cena za kontrolný balík bude asi 60 miliónov eur. To je výška dlhu, ktorú štát prevezme za doterajšieho českého spoluakcionára v kupovanej matke SPP výmenou za kontrolu vo firme”. SPP matka, ktorá obchoduje aj v segmente predaja plynu domácnostiach, ktorý je regulovaným ÚRSO, vykazoval práve kvôli regulácii výraznú stratu: „Aj v roku 2011 predávala spoločnosť plyn domácnostiam, vplyvom zle nastavenej regulácie, so stratou blížiacou sa k úrovni 70 miliónov eur,“ hodnotí podnikanie v regulovanom segmente v roku 2011 Slovenský plynárenský priemysel.
V minulosti sme na stránkach Demagog.SK overovali strany SPP matky v segmente domácností.

SPP matka, ktorá obchoduje aj v segmente predaja plynu domácnostiach, ktorý je regulovaným ÚRSO, vykazoval práve kvôli regulácii výraznú stratu: „Aj v roku 2011 predávala spoločnosť plyn domácnostiam, vplyvom zle nastavenej regulácie, so stratou blížiacou sa k úrovni 70 miliónov eur,“ hodnotí podnikanie v regulovanom segmente v roku 2011 Slovenský plynárenský priemysel.

V minulosti sme na stránkach Demagog.SK overovali strany SPP matky v segmente domácností.

Dátum zverejnenia analýzy: 02.03.2016
success
error