DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Boris Kollár

SME RODINA

V Turecku, tam neumierajú (utečenci, pozn.).

Predvolebná debata SRo - Berényi (SMK), Galko (SaS), Kollár (Sme rodina) - 25.02.2016
Pravda

Aj keď sa informácie o predčasnej úmrtnosti utečencov spôsobenej násilím, hladom či chorobami v našich zdrojoch nenachádza, píše sa v nich o rôznych iných výzvach ktorým utečenci čelia. Výrok však vzhľadom na to, že vyslovene k úmrtiam nedochádza hodnotíme ako pravdivý.

Na stránkach Open Democracy zo septembra 2015 sa píše o narastajúcej nechuti Turkov poskytovať oporu utečencom, z ktorých 1,9 milióna tvorili toho času Sýrčania. Utečencom sa venovalo 25 utečeneckých táborov na turecko-sýrskej hranici. Na stránke sa ale tiež píše, že Turci odmietajú dávať Sýrčanom právny status utečenca. Takíto Sýrčania potom nemôžu legálne pracovať. Školy pritom navštevovalo len 20 % sýrskych utečeneckých detí. Human Rights Watch rovnako popisuje problém s právnym statusom utečenca. 


UNHCR informuje o tom, že v Turecku sú momentálne vo výstavbe dva dodatočné utečenecké tábory. Organizácia taktiež upozorňuje na zvýšené riziká násilia, ktorým najmä sýrski utečenci čelia, nakoľko polovicu z nich tvoria deti. 8. februára BBC informovala, že noví utečenci sú zastavovaní na tureckých hraniciach, pretože krajina už nemá kapacity na ich prijatie. Aljazeera o podobných praktikách informovala už v novembri 2015.

Amnesty international informovala o prípade niekoľkých desiatok utečencov, ktorí boli navrátení na územie Sýrie, čo organizácia označila za v rozpore s medzinárodným právom, podľa ktorého by utečenci nemali byť posielaní späť do konfliktných zón. Taktiež sa objavili správy o nútenej detskej práci a celkových zlých životných podmienkach.


Dátum zverejnenia analýzy: 25.02.2016
success
error