DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií
Vláda nezrušila rekonštrukciu nemocnice z trucu

Vláda nezrušila rekonštrukciu nemocnice z trucu

Timotej Kováčik 22.07.2023 novinky

Nemocnica v septembri 2021 zrušila pôvodnú súťaž na dodávateľa rekonštrukcie, pretože od momentu schválenia v roku 2019 prudko narástli ceny materiálov. Nie je teda pravdou, že vláda stavbu stopla „len z trucu“ voči svojim predchodcom.

Rekonštrukciu Roosveltovej fakultnej nemocnice schválila ešte vláda Petra Pellegriniho v januári 2019. V máji nemocnica začala verejné obstarávanie na výber dodávateľa.

V septembri 2021 nemocnica súťaž zrušila. „Vzhľadom na časový odstup, vývoj cien vstupov a vysoký nárast cien stavebného materiálu by projekt, tak ako bol nadimenzovaný a obstarávaný v roku 2019, nebol finančne v súčasnosti udržateľný,“ uviedla na webe.

Nárast cien po pandémii koronavírusu potvrdzuje aj index cien stavebných prác, materiálov a výrobkov od Štatistického úradu z októbra 2021. Medzi rokmi medzi rokmi 2020 a 2021 úrad uvádza zvyšovanie cien vo všetkých oblastiach stavebníctva. 

Zmluvu s víťazom obstarávania neodporučilo nemocnici podpísať ani ministerstvo zdravotníctva. Okrem vyšších nákladov bolo dôvodom aj to, že „pôvodný zámer rekonštrukcie nezohľadňoval všetky relevantné skutočnosti, ktoré vznikli pandémiou COVID-19“, a na ktoré bolo potrebné reagovať.

Navyše, ak by aj nemocnica súťaž nezrušila, nie je isté, že by rekonštrukcia bola už hotová,. Podľa harmonogramu prác bol projekt v päťmesačnom časovom sklze už pri začatí verejného obstarávania. To bolo naplánované na január 2019, nemocnica ho však vyhlásila až v máji s očakávaným ukončením do konca roku 2019.

success
error