DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií
V oku hurikánu: Demagóg.SK overoval predvolebné facebooky

V oku hurikánu: Demagóg.SK overoval predvolebné facebooky

Veronika Frankovská 29.01.2022 novinky

Mesačný factchecking odhalil 80 neprávd, zavádzaní či neoveriteľností. Politici a strany si pripisovali prehnané zásluhy, zdieľali výmysly, šermovali nesprávnymi číslami. Po upozornení sa opravili – dvakrát. Krátky prehľad pre zaneprázdnených.

PREHNANÉ ZÁSLUHY

Politici Smeru opakovali, že vždy splnili sľuby, ktoré voličom dali – hoci to nie je pravda.

Demokratická strana tvrdila, že Bašternák sedí v base preto, lebo „Jozef Rajtár cieli na tých, čo nás okrádajú.“ Rajtár k tlaku pri kauze prispel, Bašternák však nesedí len vďaka nemu.

Podľa Erika Tomáša (Smer-SD) vyvodila strana pri Jankovskej a Glvačovi „zodpovednosť“ za správy s Kočnerom. Jankovská odišla pre mediálny tlak na rodinu, Glvač hovoril najmä, že nechce poškodiť Smeru.

POLITICI AKO SUDCOVIA

Rozkrádačky. Lúpež storočia. Skorumpovaní vládni politici. Politici sa často obviňujú zo zločinov, hoci pre konštatovanie o spáchanom trestnom čine chýba faktický základ – právoplatné rozhodnutie súdu.

V kampani tak robil Robert Fico (Smer-SD), Michal Truban (PS/Spolu), Miroslav Beblavý (PS/Spolu), Richard Sulík (SaS), Štefan Harabin (Vlasť). Ale aj strany Obyčajní ľudia, Sme rodina či Za ľudí.

DOKOLEČKA DOKOLA

Politici Smer-SD najmenej 12-krát v rôznych verziách opakovali, že opozícia ich žaluje za 13. dôchodky. Žaloba pritom išla pre podozrenie, že vláda porušuje pravidlá o skrátenom konaní a výdavkovom strope.

Webstránka SNS klamstva.sk opakuje verziu Andreja Danka, že v čase písania práce neexistovali pravidlá, ktorými by sa dnes mohla posudzovať – čo je len časť pravdy.

VÝMYSLY ČI PREKRÚCAČKY

Fanúšikovská stránka ĽSNS – Stredné Považie zdieľala údajný citát Angely Merkelovej o islamizácii Nemecka, ktorý ona takto nepovedala – a nemeckí novinári to dávno vyvrátili.

Ján Kecskés (ĽSNS) zdieľal výmysel o pláne navážať ľudí na mítingy proti ĽSNS, hoci v skutočnosti sa dialo niečo úplne iné.

„Marián Mišun politika pre národ” (Kotleba – ĽSNS) zdieľal strihnuté video, ktoré Jozefa Pročka (OĽaNO) ukazuje ako nekritického zástancu pomoci migrantom – hoci to takto nie je pravda.

Fanúšikovská stránka ĽSNS – Žilina a Bytča zdieľala nadpis s prekrúteným citátom o úbytku Nemcov, ktorý takto nikdy nezaznel. Admini stránky status po upozornení upravili.

Richard Eliáš (Smer-SD) ilustroval svoj status o pozitívnom vzťahu Andreja Kisku (Za ľudí) k migrantom fotkou, ako exprezident víta utečencov, ktorých sem pozvala vláda Smeru.

ŠERMOVANIE ČÍSLAMI HALA BALA

Boris Kollár (Sme rodina) v predvolebnom spote tvrdil, že zrušenie doplatkov na lieky by stálo 60 miliónov eur – hoci by stálo 148 miliónov.

Štefan Harabin (Vlasť) tvrdil, že na Slovensku zomrie na odvrátiteľné úmrtia 11-tisíc ľudí. Je to starý údaj, nový hovorí o približne 9.800 zbytočne zomretých.

KTOVIE, AKO NA TO PRIŠLI

Peter Pellegrini (Smer-SD) varuje pred 100.000 utečencami na tzv. balkánskej ceste. Číslo je od Viktora Orbána, ktorý ho má z tajných služieb. Pre občana neoveriteľné.

Jaroslav Naď (OĽaNO) tvrdí, že vodič štátneho tajomníka na Ministerstve obrany zarobil minulý rok v priemere takmer 4500 eur mesačne. Dostatočný dôkaz neposkytol, nechcel porušiť zákon.

Podľa Eduarda Hegera  (OĽaNO) vlastní u nás najviac nebytových budov štát a samospráva. Demagóg.SK zistil, že štát to v skutočnosti nevie.

NIČ SI NEDAROVALI

Richard Sulík zaradil medzi politikov, ktorí vraj celý život žijú z verejných peňazí, aj niekdajšieho podnikateľa Petra Kažimíra (ex Smer-SD) a advokáta Andreja Danka (SNS).

Štefan Harabin dokázal spojiť Zuzanu Čaputovú s Mariánom Kočnerom cez informáciu, že prezidentka menovala za veľvyslanca Michala Kováča ml. Kováč figuroval v 90-tych rokoch s Kočnerom v kauze Technopol.

SPOMENUTIAHODNÉ PRAVDY

Ján Marosz (OĽaNO) pripomenul, že hlas Miroslava Beblavého (PS/Spolu) chýbal na parlamentnom výbore, keď si ten chcel predvolať generálneho prokurátora pre kauzu Dobroslava Trnku.

Sme rodina pripomenula, že Smer v parlamente v minulosti nehlasoval za 13. dôchodok – hoci teraz ho presadzoval.

Igor Matovič napísal, že po vstupe strany Za ľudí na politickú mapu sa výtlak opozície zásadne nezvýšil.

Všetky overené tvrdenia z predvolebnej FB kampane nájdete na našom facebooku.

success
error