Symbol žabky v kruhu na obaloch potravín neznamená, že výrobky obsahujú „hormonálne prihrievadlá”, ako tvrdí príspevok šíriaci sa na sociálnych sieťach. Ide o označenie, že príspevok spĺňa kritériá Rainforest Alliance na udržateľnosť, životné prostredie a ľudské práva. Napriek tomu sa tento symbol opakovanie spája s vyvrátenými konšpiračnými teóriami, ako je tajné pridávanie hmyzu do potravín Európskou úniou, mRNA vakcín Nadáciou Billa Gatesa či GMO bez dostatočného označenia.
Na Facebooku sa šíri príspevok, podľa ktorého výrobky označené „žabkou”, teda certifikáciou Rainforest Alliance, obsahujú „hormonálne prihrievadlá”. Obrázok príspevku v češtine tvrdí, že žaba z tropického pralesa je jeden z najjedovatejších živočíchov na svete a práve preto jej symbol dokazuje, že takto označené výrobky sú zdraviu škodlivé.
Termín „hormonálne prihrievadlá“ nie je možné vyhľadať vo verejne dostupných zdrojoch, napríklad ani pomocou vyhľadávača Google. Predpokladáme preto, že ide o vymyslený alebo nesprávne preložený pojem.
Označenie Rainforest Alliance, zelená žabka v kruhu, v skutočnosti znamená, že produkt s týmto certifikátom bol vyrobený v súlade s tromi piliermi udržateľnosti - sociálnym, ekonomickým a environmentálnym. Inými slovami, výrobky boli vyrobené a dodané k zákazníkovi s dôrazom na udržateľnosť, životné prostredie a ľudské práva.
Výrobca, ktorý chce pre svoje produkty získať certifikáciu Rainforest Alliance, musí spĺňať všetky požadované štandardy (.pdf), ktoré následne na mieste kontroluje v rámci auditu niektorá z certifikačných autorít (.pdf). V prípade, že farmár či výrobca úspešne prejde týmto auditom, môže na svoje produkty umiestniť symbol zelenej žabky. Napriek tomuto procesu v minulosti niektorí farmári čelili obvineniam z porušovania štandardov, najmä však v súvislosti s porušováním práv pracovníkov, nie kvôli kvalite potravín.
Rozšírená konšpirácia o zelenej žabke
Použitie certifikátu Rainforest Alliance na šírenie konšpiračných teórií nie je ojedinelý prípad, rôzne nepodložené špekulácie sa v tejto súvislosti po celom svete objavujú opakovane. Nebezpečenstvo potravín označených zelenou žabkou býva často spájané s už existujúcimi konšpiračnými teóriami.
Jednou z nich je napríklad téma jedlého hmyzu a jeho škodlivých účinkov na ľudské zdravie. Táto teória si v online priestore získala pozornosť najmä na začiatku tohto roka a tvrdí, že jedlý hmyz je pre človeka jedovatý a rakovinotvorný. Údajne je jeho zaradenie medzi potraviny sprisahaním Európskej únie (EÚ) voči občanom.
Ďalším rozšíreným konšpiračným naratívom, ktorý sa objavuje aj v príspevkoch o Rainforest Alliance, sú vakcíny, konkrétne vakcíny vyvinuté na báze mRNA technológie, ktoré sú údajne obsiahnuté v potravinách so symbolom Rainforest Alliance. Vakcíny boli terčom konšpirácií od začiatku pandémie koronavírusu a spochybňovali sa najmä vedľajšie účinky vakcín či údajné úmrtia ako následok zaočkovania proti koronavírusu.
Vakcíny v potravinách s certifikátom Rainforest Alliance má podľa inej teórie údajne na svedomí Bill Gates. Ten bol v minulosti opakovane konšpirátormi obiňovaný z toho, že napríklad údajne vopred vedel, že nastane pandémia covidu-19 alebo že mal údajne v pláne vakcínami proti koronavírusu začipovať ľudstvo.
V produktoch s logom Rainforest Alliance sa podle dalšího rozšíreného košpiračného naratívu vraj vyskytujú aj potraviny s geneticky modifikovanými organizmami (GMO). V tomto prípade sa jedná často o hoaxy hlásajúce prítomnosť GMO vo výrobkoch bez toho, aby bola táto informácia uvedená na obale. Varujú napríklad, že potraviny s GMO môžu meniť DNA človeka, čo nie je pravda.
Nepodložené konšpirácie
Štátne inštitúcie, novinári alebo fact-checkeri v minulosti overili všetky spomenuté konšpiračné teórie a vyvrátili ich. Pre ich pravdivosť neexistujú žiadne dôkazy.
Portál Aktuality.sk sa zaoberal tvrdením o jedlom hmyze a vyvrátil údajné škodlivé a rakovinotvorné účinky na ľudské zdravie. Hlavným argumentom je v tomto prípade kontrola potravín v rámci EÚ, ktorej podliehajú všetky potraviny vrátane jedlého hmyzu a ktorá patrí medzi najprísnejšie na svete. EÚ schválila 4 druhy jedlého hmyzu ako potraviny v roku 2018 po dôkladnom preskúmaní Európskym úradom pre bezpečnosť potravín. Agentúra AFP overila facebookový príspevok tvrdiaci, že tyčinka KitKat obsahuje hmyz, keďže sa na jej obale nachádzal symbol Rainforest Alliance. Jedlý ani iný hmyz sa však v tyčinke podla vyjadrenia výrobcu nenachádzal.
Téme mRNA vakcín a tvrdeniam o ich škodlivosti a vedľajších vakcín sa venovalo napríklad ministerstvo zdravotníctva SR. Vakcíny spôsobovali, tak ako všetky liečivá, vedľajšie účinky, tie však boli monitorované a skúmané. V súvislosti s Rainforest Alliance sa objavil príspevok v taliančine, ktorý šíril informácie, že certifikát so žabkou označuje potraviny a výrobky obsahujúce mRNA vakcíny. Pre toto tvrdenie však neexistujú žiadne dôkazy.
Potravinám s GMO sa venovala Polícia SR na svojej facebookovej stránke zameranej proti hoaxom, kde vysvetlila, že všetky GMO potraviny musia prejsť prísnou kontrolou a nesmú škodiť ľudskému zdraviu. Opäť, kontrola potravín je v EÚ jedna z najprísnejších na svete. AFP v Grécku overovala príspevok, ktorý tvrdil, že certifikát Rainforest Alliance dokazuje prítomnosť GMO vo výrobkoch. Pre AFP túto informáciu poprela samotná Rainforest Alliance, keďže výrobky obsahujúce GMO nemôžu byť označené ich certifikátom. Zároveň výrobky s GMO musia podľa legislatívy EÚ obsahovať jasné označenie o tejto skutočnosti. Daný výrobok takúto informáciu neobsahoval.
Konšpiračnému naratívu o vplyve Billa Gatesa na obsah produktov s označením Rainforest Alliance sa venovala napríklad agentura DPA či český web Příroda.cz. Tieto tvrdenia sú založená najmä na finančnom vplyve Billa Gatesa, no Gatesova nadácia naposledy venovala finančné prostriedky Rainforest Alliance v roku 2007 a len na izolovaný projekt v Afrike. Pre žiadne iné finančné toky neexistujú žiadne dôkazy.
Záver
Symbol žabky v kruhu na obaloch potravín je označenie certifikátu Rainforest Alliance, čo znamená, že výrobok bol vyrobený udržateľne a s ohľadom na životné prostredie a ľudské práva. Neznamená, že obsahuje vymyslené „hormonálne prihrievadlá” alebo akékoľvek škodlivé či nepriznané látky. Tieto tvrdenia boli v minulosti opakovane vyvrátené. Príspevok na Facebooku, ktorý symbol zelenej žabky pokladá za dôkaz závadných látok, sme preto v rámci našej spolupráce so sociálnou sieťou Facebook označili ako nepravdivý.