DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií
Nie, žiaci sa neidentifikuju ako zvieratá

Nie, žiaci sa neidentifikuju ako zvieratá

Kamila Kvasnicová 31.07.2023 novinky

Neexistujú dôkazy o tom, že by sa žiaci u nás či vo svete identifikovali ako zvieratá a že by školy takéto správanie tolerovali. Údajné jednotlivé prípady zo sveta – nie zo Slovenska –, ktoré sa šírili na sociálnych sieťach, sa pri bližšom pohľade fact-checkerov ukázali byť hoaxy alebo k nim chýbali dôkazy.

Navyše, ak by sa aj objavili jednotlivé prípady, nerobí to z nich ešte trend alebo „spoločenský fenomén“ – nie je teda korektné vykresľovať toto údajné správanie ako spoločenskú hrozbu. Tobôž nie na Slovensku, kde o takýchto prípadoch nevieme vôbec a tobôž nie v diskusii o právach LGBTIQ+ ľudí, ktorých identitu takéto primeriavania majú spochybniť.

O prípadoch, keď žiaci údajne chodili do školy a identifikovali sa ako zvieratá, sa hovorilo hlavne v USA. Informácia sa začala šíriť koncom roka 2021, prišlo s ňou niekoľko republikánskych politikov.

Tvrdili, že na škole v Michigane sa objavili mačacie záchody pre študentov. Škola tieto tvrdenia odmietla. S rovnakými tvrdeniami prišli aj republikáni v Colorade a Minnesote. Školy ich opakovane vyvrátili, médiá prípady označili za hoax. (

Rodinná terapeutka Sara Stockton sa v dokumente What is a Woman? vyjadrila: „Vidíme deti, ktoré sa identifikujú ako zvieratá a chodia do školy. A namiesto odpovede na otázku pradú a mňaukajú a učitelia to nemôžu spochybňovať, pretože sa to považuje za kvír identitu.” Reuters jej vyjadrenie fact-checkoval a keď si vypýtal dôkazy, žiadne neposkytla.

V júni 2023 sa na TikToku šírilo video z Veľkej Británie, v ktorom žiaci diskutujú o tom, či by sa človek mohol identifikovať ako mačka. Škola, z ktorej video pochádza, sa vyjadrila, že žiaden ich žiak sa neidentifikuje ako zviera. 

Objavili sa tiež vyjadrenia o súkromnej škole, kde sa niekoľko dievčat identifikuje ako mačka. Pre Daily Telegraph to povedala riaditeľka Katharine Birbalsingh, ani tieto tvrdenia však nie sú podporené dôkazmi.

success
error