Na sociálnych sieťach sa v rôznych obmenách šíri príspevok so záberom z videa, na ktorom sú vidieť telá plávajúce v tekutine. V príspevku je uvedené, že video pochádza z Ukrajiny a zobrazuje deti, ktorým boli vybraté orgány na obchodovanie. Ide však o video autora, ktorý v Číne tvorí videá zo starých, opustených budov a s Ukrajinou nemá nič společné.
Facebookový príspevok obsahuje snímku telegramovej správy s videom. Na úvodnej snímke je vidieť niekoľko pravdepodobne ľudských tiel v neznámej kvapaline. Video je ďalej doplnené upozornením na drastické zábery a vysvetlením, že ide o detské telá nájdené na Ukrajine po tom, čo im boli odstránené orgány.
Video z telegramovej správy sa začalo šíriť na TikToku koncom roka 2022 a pochádza od čínskeho autora, ktorý si hovorí Beanbag Adventure. Natáča videá, v ktorých vstupuje do starých, opustených budov. Tie sa nachádzajú v Číne, vo viacerých videách sa objavujú viditeľné čínske nápisy na stenách, či v okolí budov. Videá neobsahujú žiadne náznaky toho že by boli natočené na Ukrajine.
Video, ktoré sa teraz šíri na slovenskom Facebooku, zverejnil Beanbag Adventure vo februári 2022, neskôr ho však zmazal. Na záberoch je vidieť nádoby s tekutinou a obsahom, ktorý pripomína detské telá. Zo záberov ani ďalších dostupných zdrojov však nie je možné určiť, či naozaj ide o ľudské pozostatky.
Beanbag Adventure neskôr zverejnil ďalšie dve videá z rovnakého miesta, ide podľa neho o opustenú nemocnicu. Autor videa, ani nič vo videách žiadnym spôsobom nenaznačuje, že by malo ísť o zábery z Ukrajiny. V januári 2023 sa video údajne objavených detských tiel začalo šíriť na Twitteri v čínštine so špekuláciami, že súvisí s obchodovaním s orgánmi. Na niektorých účtoch sa objavilo aj ako kritika čínskeho režimu.
Video, ktoré je na sociálnych sieťach zdieľané s vysvetlením, že ide o zábery detských tiel z Ukrajiny, v skutočnosti pochádza z Číny. Z videa samého ani ďalších dostupných informácií nie je možné určiť či ide o skutočné zábery ľudských tiel a či video súvisí s obchodom s orgánmi. Zábery však nepochybne nepocházejí z Ukrajiny a boli iba nesprávne označené, čo sa od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu stalo už mnohokrát. Na príspevky, ktoré tieto zábery umiestňujú na Ukrajinu, preto upozorňujeme ako na nepravdivé.