DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií
Detskú nemocnicu v Kyjive zasiahla ruská raketa, nie západná protivzdušná obrana

Detskú nemocnicu v Kyjive zasiahla ruská raketa, nie západná protivzdušná obrana

Lucia Cagalová 17.07.2024 novinky

Na Facebooku sa rýchlo šíria príspevky, ktoré tvrdia, že raketa, ktorá 8. júla 2024 zasiahla detskú nemocnicu Okhmatdyt v Kyjive, patrila Ukrajine a dodalo jej ju NATO. Nie je to pravda, pozostatky rakety nájdené na mieste zásahu dokazujú, že išlo o typ modernej ruskej strely.


Na Facebooku sa šíria nepravdivé informácie pochádzajúce od ruských autorít, že detská nemocnica v Kyjive bola 8. júla 2024 zasiahnutá ukrajinským systémom protivzdušnej obrany, ktorý jej dodal Západ. Bez uvedenia dôkazov to vyhlásila hovorkyňa Ministerstva zahraničných vecí Ruskej federácie Maria Zakharova. Tieto nepravdivé informácie na Facebooku zdieľa aj médium Infovojna, ktoré projekt Konšpirátori.sk vedie ako web, ktorý šíri nedôveryhodné informácie, dezinformácie a konšpirácie. 

Ďalší sporný príspevok na Facebooku tvrdí, že škody na budovách nemocnice nezodpovedajú miere, ktorú by spôsobila útočná raketa – vraj by boli väčšie. Na budovách je údajne vidieť iba „defekty fasády s charakteristickými stopami po črepinách a rozbitom skle.“ 

Raketa zachytená na videách korešponduje s ruským modelom strely Ch-101

Investigatívny portál Bellingcat prišiel na základe dostupných dôkazov a konzultácií s expertmi k záveru, že pri útoku na nemocnicu v Kyjive 8. júla 2024 bola použitá ruská strela Ch-101. Organizácia porovnala raketu z videozáberov útoku s 3D modelom rakety Ch-101 a skonštatovala, že obe rakety majú viacero spoločných prvkov. Identifikáciu rakety na základe dostupných záberov potvrdil Bellingcatu aj odborník na jadrové zbrane a strely Jeffrey Lewis.

K rovnakému záveru prišiel na základe videí z útoku aj odborník na raketovú techniku Fabian Hoffman. Svoje tvrdenie opiera o tri konkrétne prvky rakety, ktoré zodpovedajú modelu Ch-101 – motor, krídla a nos strely. Bellingcat poukazuje tiež na to, že časti rakety, ktoré boli nájdené na mieste zásahu, sú podobné tým, ktoré opisujú Sily územnej obrany Ukrajiny v dokumentácii o predošlých útokoch raketou Ch-101. 

Strelu ako typ Ch-101 identifikovali aj experti na obranné spravodajstvo, ktorí to potvrdili pre Sky News 9. júla 2024. Inštitút pre štúdium vojny poukázal aj na to, že trajektória strely a turbomotor korešpondujú s modelom Ch-101 a naopak, nezodpovedajú prvkom systému protivzdušnej obrany.

Podľa OSN je „vysoká pravdepodobnosť, že detská nemocnica utrpela priamy zásah a nie v dôsledku zachyteného obranného systému.“ O tomto závere informovala vedúca monitorovacej misie OSN na Ukrajine na základe analýzy videí a posúdenia miesta incidentu.

Nebola poškodená len fasáda, zrútila sa časť budovy

Nesedí ani tvrdenie jedného zo sporných príspevkov, podľa ktorého bolo na budovách zasiahnutej nemocnice vidieť iba „defekty fasády s charakteristickými stopami po črepinách a rozbitom skle”.

Zásah rakety v detskej nemocnici Okhmatdyt zničil budovu dialyzačného strediska. Ďalšie štyri budovy poškodil. Rozsiahle škody je možné vidieť na fotografiách viacerých mienkotvorných médií (Reuters, Al Jazeera, New York Times) a aj na videách – napríklad britský denník The Guardian porovnáva budovu detskej nemocnice pred útokom a po. Na záberoch je možné vidieť, že zásahom nebola poškodená iba fasáda nemocnice – zrútila sa aj časť jej budovy vrátane strechy (čas 0:08).


Zdroj: The Guardian

Sporný príspevok na Facebooku útok na nemocnicu spochybňuje aj poukazovaním na to, že na fotografiách z miesta nie sú deti. Ani to nesedí – na mnohých fotografiách z miesta po zásahu rakety je možné vidieť deti. 

Podľa údajov OSN bolo v nemocnici a v centre detskej kardiochirurgie v čase útoku 600 detských pacientov a vyše 1000 zamestnancov a zamestnankýň. Podľa ukrajinského ministra vnútra zomreli v dôsledku útoku na nemocnicu dvaja ľudia vrátane jednej lekárky, 32 bolo zranených. 

Ruský útok sa začal ráno po desiatej hodine, armáda celkovo vystrelila 38 rakiet. Okrem nemocnice Okhmatdyt spôsobil útok škody vo viacerých iných lokalitách vrátane stanice metra a zdravotníckeho centra v severnej časti hlavného mesta. Celkovo v dôsledku týchto raketových útokov zomrelo 44 ľudí a 196 ľudí sa zranilo.


Zdroj: Reuters

Rusko počas invázie opakovane zasahuje civilné ciele

Jeden z príspevkov na sociálnej sieti Facebook zdieľa tvrdenia ruských predstaviteľov, že Rusko zámerne útočí iba na strategické vojenské ciele, nie na civilné objekty, akým je aj nemocnica. 

Trvá na tom napríklad hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, ktorý vyhlásil, že Ruská federácia útočí len na kritickú vojenskú infraštruktúru. Sporný príspevok na Facebooku sa domnieva, že „skutočným cieľom mohlo byť vlakové depo, ktoré sa nachádza 700 metrov od detskej nemocnice.“ Svoje tvrdenie podporuje poukázaním na to, že ruské rakety sa 8. júla pokúšali zasiahnuť strojársky závod Artem, ktorý sa nachádza 1,6 kilometra od nemocnice, a niektoré rakety ho údajne aj zasiahli.  

Podľa dostupných informácií ruská strela Ch-101 zasiahne cieľ s odchýlkou 12 až 20 metrov, avšak spomínané vlakové depo je od nemocnice Okhmadyt vzdialené približne 1 kilometer vzdušnou čiarou, preto je toto vysvetlenie nepravdepodobné.

Expert na bezpečnosť a obranu, profesor Michael Clarke pre Sky News 9. júla 2024 povedal, že Rusko útočí na civilné ciele pravidelne a zámerne, a to vrátane nemocníc. 

Organizácia WHO od začiatku celoplošnej ruskej invázie na Ukrajine v roku 2022 eviduje viac ako 1000 verifikovaných prípadov, keď boli zasiahnuté zdravotnícke zariadenia. Clarke tiež poukazuje na to, že rovnakú taktiku uplatňovala Ruská federácia aj v roku 2016 v Sýrii.

Záver

Ukrajina čelila 8. júla 2024 viacerým raketovým útokom, jedným zo zasiahnutých cieľov bola aj detská nemocnica Okhmadyt v Kyjive. Útok nebol spôsobený systémom protivzdušnej obrany, ktorý Ukrajine dodal Západ – na základe videí bola raketa identifikovaná ako ruský model Ch-101. Útok spôsobil rozsiahle škody, medzi obete patrili dospelí aj deti. Príspevky preto v spolupráci so spoločnosťou Meta označujeme ako nepravdivé.


Zdroj fotografie: Dsns.gov.ua, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons

success
error