DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Demagog kvíz

Vyznáte sa v argumentačných trikoch, chybách a fauloch? Vyskúšajte si priradiť nasledujúce výroky politikov k typu argumentačného faulu:

1. „Podľa aktuálnych informácií sa po tzv. balkánskej ceste dáva do pohybu vyše 100 000 nových migrantov, ktorí sa pokúsia dostať za každú cenu do schengenského priestoru."

Peter Pellegrini Dnes predseda strany Hlas, v čase tvrdenia premiér a podpredseda strany Smer-SD Tvrdenie je neoveriteľné, pochádza z FB statusu z 13. februára 2020

Umenšovanie vážnosti
Politik interpretuje nejakú udalosť tak, že umenší jej skutočné dopady – napríklad na občana. Výsledkom je klamlivý dojem, že to celé nie je až také vážne, ako sa na prvý pohľad zdá.
Argumentácia exkluzívnymi informáciami
Politik povie informáciu, ktorou chce podporiť svoje tvrdenie, no táto informácia nie je verejne dostupná. Vie alebo môže ju vedieť len úzky okruh ľudí, prípadne iba on sám. Bežný občan si ju teda nemá ako overiť. Informácia vytvára nejakú atmosféru a ovplyvňuje verejnú debatu bez toho, aby bolo možné preukázať, či je pravdivá.
Argumentácia starým, no výhodným údajom
Politik argumentuje starým údajom, hoci už existuje novší - ktorý je však pre neho menej priaznivý. Výsledkom je lichotivý, no už neaktuálny obraz o situácii.

V skratke: Peter Pellegrini šíril pred parlamentnými voľbami 2020 informácie, ktoré neboli overiteľné z verejných zdrojov. Ich pôvodca – maďarský premiér Viktor Orbán – sa pri nich odvolával na údaje tajných služieb. Orbán prišiel s informáciou o údajnom pohybe 100-tisíc utečencov cez tzv. Balkánsku trasu počas návštevy Petra Pellegriniho na južnej maďarskej hranici vo februári 2020.

Medzinárodné tlačové oddelenie maďarskej vlády pre portál Demagóg.SK uviedlo, že „premiér Viktor Orbán dostáva spravodajské informácie z patričných zdrojov.“

Celé vysvetlenie na FB fanpage Demagóga vrátane zdrojov: bit.ly/3oQ2di0

Ďalšie príklady: bit.ly/3jLJbpp
success
error