DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Demagog kvíz

Vyznáte sa v argumentačných trikoch, chybách a fauloch? Vyskúšajte si priradiť nasledujúce výroky politikov k typu argumentačného faulu:

1. „Nie, všetko sa bude otvárať. Dokonca aj cestovať sa bude. Budete môcť ísť na dovolenky, aj keď bude núdzový stav. Ten núdzový stav [počas pandémie koronavírusu] akurát hovorí, že v prípade, že udrie tá druhá vlna, nebude musieť rýchlo bežať niekde zasadať vláda a prijímať tento a už bude môcť len začať robiť konkrétne opatrenia.“

Boris Kollár Predseda parlamentu a šéf strany Sme rodina Tvrdenie je zavádzajúce, zaznelo v relácii TA3 V politike 31. mája 2020

Umenšovanie vážnosti
Politik interpretuje nejakú udalosť tak, že umenší jej skutočné dopady – napríklad na občana. Výsledkom je klamlivý dojem, že to celé nie je až také vážne, ako sa na prvý pohľad zdá.
Konšpiračné teórie
Politik vysvetľuje nejakú udalosť ako sprisahanie bez toho, aby pre to mal akékoľvek dôvodné indície, či nebodaj fakty. Spája nesúvisiace veci a osobám, ktoré podľa neho za sprisahaním stoja, bez dôkazov pripisuje nekalé motivácie.
Zosilnenie tvrdenia do absolútna
Jeden zo spôsobov preháňania. Politik povie, že niečo sa týka všetkých / nikoho. Alebo povie, že sa niečo stáva vždy / nikdy. Tým, že obsiahne celú množinu ľudí či udalostí, dáva svojim argumentom veľkú váhu – najväčšiu možnú. No len zriedkakedy to býva pravda. Stačí nájsť jediný príklad, ktorý sa z tejto množiny vymyká, a tvrdenie neplatí.

V skratke: Tvrdenie budú dojem, akoby vyhlásenie núdzového stavu bolo len technickou záležitosťou, ktorá uľahčí vláde prijímanie opatrení v boji proti koronavírusu. V skutočnosti dáva štátu právomoci, ktorými môže výrazne zasahovať do občianskych práv a slobôd. Už samotná možnosť, že štát takúto právomoc má, môže mať vplyv na rozhodovanie sa, správanie a prežívanie občanov. Boris Kollár v diskusii vysvetľoval, prečo sa netreba báť, ak by vláda preventívne vyhlásila ďalší núdzový stav na leto 2020. Trvanie pôvodne vyhláseného núdzového stavu z prvej vlny pandémie, ktorý smie podľa Ústavy trvať iba 90 dní, išlo totiž vypršať.

Núdzový stav však nie je len technikáliou, štátu dáva silné právomoci. Môže občanom obmedziť slobodu pohybu či zhromažďovania sa, môže ich preradiť za prácou inam alebo zakázať im štrajkovať.

Celé vysvetlenie na webe Demagóga vrátane zdrojov: demagog.sk/vyrok/45670
success
error