DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Andrej Danko

SNS

Doplňme euroval o 600 miliónov euro, ale nikto im už nepovie, že v Grécku majú 13., 14. plat.

Lucia Žitnanská, Andrej Danko a Andrej Hrnciar - 06.02.2012
Zavádzajúce

Mzdovú a dôchodkovú situáciu v Grécku vo svojom článku zhŕňa napríklad Róbert Žitňanský, podľa ktorého sa v Grécku ekonomická kríza sa začala prejavovať už v roku 2009. Nasledujúci rok už bolo celkom jasné, že z vážnej situácie (verejný dlh 113%) sa krajina môže dostať len s rovnako vážnymi opatreniami. Platy vo verejnej správe v roku 2010 dosahovali 2,5-násobok priemerných súkromných platov. Žitňanský ďalej uvádza, že štátni zamestnanci ročne dostávali za svoju prácu až 14 platov. 13.-sty plat vyplácaný koncom roka na Vianoce a 14.-sty plat na Veľkú Noc, boli obrovským zdrojom financií (nespomínajúc iné výhody a príspevky). Za predpokladu, že Žitňanský uvádza korektné údaje sa situácia v Grécku blížila pred krízou tomu čo hovorí Danko.


Koncom  apríla 2010 Grécko odsúhlasilo prijatie balíčka úsporných opatrení vo výške 24 mld. eur.  Balíček obsahoval trojročné zmrazenie platov vo verejnom sektore, vrátane škrtu 13. a 14. platov vo verejnej správe. Spomínané opatrenia boli podmienkou pre poskytnutie finančnej pomoci vo výške 110 mld. eur. 

Rušenie 13. a 14. platu však nebolo celkom jednoznačné. V prípade, ak štátny úradník zarábal do 3000 eur, dostal vianočný a veľkonočný plat vo výške 500 eur (teda nie pôvodných 3000 eur). Podobný systém platí aj prípade dôchodkov. Tieto informácie poskytlo v roku 2010 grécke ministerstvo hospodárstva. 
Úplne obmedzenie 13. a 14. platov sa teda týkalo len tých zamestnancov, ktorí zarábali viac ako 3000 eur. V súčasnosti platí, že 13. a 14. plat stále poberajú len zamestnanci súkromného sektora, verejný sektor tieto platové výhody už nepožíva. 

O zrušenie nadštandardných platov v súkromnom sektore sa pokúša s gréckom dohodnúť tzv. trojka, zložená z predstaviteľov Európskej komisie, Európskej centrálne banky a Medzinárodný menový fond. 

Výrok p. Danka označujeme ako zavádzajúci, nakoľko neodlišuje verejný a súkromný sektor, a fakt, že k opatreniam v oblasti škrtov trinástych a štrnástych platov už došlo. 

Dátum zverejnenia analýzy: 05.02.2012
success
error