DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Boris Kollár

SME RODINA

Dostali sme od Európskej únie 600 miliónov na eurofondy, na vedu, výskum. Ono sa hovorí, že každé 1 eur, ktoré sa zmysluplne investuje, tak má priniesť do nejakých 16 eur zisku, na každé 1 eur by nám malo priniesť, ako krajine.

Kollár a Bugár v RTVS - 05.02.2018
Neoveriteľné

V roku 2017 boli zverejnené štyri výzvy na eurofondy v programe Výskum a inovácie v celkovej hodnote 600 miliónov eur. Tieto výzvy boli ale pozastavené Európskou komisiou v lete 2017 kvôli znepokojeniu s tým, ako boli tieto financie rozdelené. Podobný výrok už portál Demagog.SK overoval v októbri 2017. Aj vtedy Kollár uvádzal, že každé zainvestované euro v rámci eurofondov prinesie krajine 16 eur. Európsky fond pre strategické investície (EFSI) spomína tzv. multiplikačný efekt (.pdf, s. 1), ktorý by mal byť pri ich investíciách na úrovni 1:15, ide ale o projekt ktorý nemá dopad na eurofondy. Informácie ohľadom multiplikačného efektu eurofondov sa nám nepodarilo nikde nájsť a nakoľko nemôžeme byť istý, či došlo k dezinterpretácii informácii, výrok hodnotíme ako neoveriteľný. 

Boris Kollár vo svojom výroku spojil viacero faktov, ktoré ale podľa dostupných informácii nemajú žiadny súvis. Európsky fond pre strategické investície (EFSI), ktorý počíta s multiplikačným efektom pre ich investície sú odlišné od eurofondov, ktoré rozdeľuje Európska komisia. EFSI vznikol ako spoločný projekt Komisie a Európskej investičnej banky (EIB), s kapitálom 15 miliardy eur z európskych peňazí a 5 miliard eur z vlastných zdrojov banky. Fond podporil zatiaľ na Slovensku osem projektov. 

Dátum zverejnenia analýzy: 04.02.2018
success
error