DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Jozef Mihál

Nestraníci

...to bol ďalší náš návrh (Zvyšovanie minimálnej mzdy vo verejnom sektore pozn.), ktorý teda neprešiel bohužiaľ

Ako na nezamestnanost - 24.04.2017
Pravda

Novelu zákona o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme, ktorá ráta so zvyšovaním minimálnej mzdy vo verejnom sektore predložili nezaradení poslanci NR SR Miroslav Beblavý, Viera Dubačová, Katarína Macháčková, Simona Petrík, Zuzana Zimenová a Jozef Mihál a Oto Žarnay. Tento navrhovaný zákon však bol prerokovaný a zamietnutý už v prvom čítaní na 14. schôdzi, dňa 6.4. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Podľa predkladateľov štát dnes zabúda asi na 144-tisíc ľudí. Beblavý poukázal na tabuľkové platy, podľa ktorých sú platení sociálni pracovníci, opatrovatelia, kuchárky v školách, školníci, knihovníčky, ale aj ekonómovia vo verejnom sektore. Minimálny plat zamestnanca verejnej správy podľa tabuliek dosahuje 292 eur, pričom súčasnú minimálnu mzdu- 435 eur, väčšine zamestnancov dorovnávajú rôznymi príplatkami. “Štát dnes pri veľkej skupine vlastných zamestnancov nedodržiava Zákonník práce,“ povedal Beblavý.

Podľa Mihála zvýšenie odmeňovania by spôsobil tlak na rast miezd u súkromných zamestnávateľov. “Keby štát nastavil latku odmeňovania svojich zamestnancov vyššie, aj súkromní zamestnávatelia by boli tlačení k tomu, aby zvýšili platy svojim zamestnancom,” dodal.

Mihál tak podporuje zvyšovanie minimálnej mzdy, ale len za určitých podmienok. „Po prvé, že sa bude zvyšovať minimálna mzda aj vo verejnom sektore, aby sa na nich nezabúdalo. Po druhé, bol by som veľmi rád, keby k zvyšovaniu čistej minimálnej mzdy prispel štát tým, že sa konečne po štyroch rokoch zvýši nezdaniteľné minimum pri výpočte dane a že sa pozrieme aj na odvodové výhody, alebo dnes už nevýhody pri zdravotnom poistení,“ dodal Mihál.

Dátum zverejnenia analýzy: 23.04.2017
success
error