DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Igor Matovič

OĽaNO

(reakcie na moderátora, nebola pravda, že Robert Fico mal so svojou manželkou 600 miliónov na Belizé, pozn.) Ten anonym hovoril, že Robert Fico tam má s manželkou na Belizé schránkovú firmu napísanú na bieleho koňa a Robert Fico doniesol potvrdenie, že on tam nemá žiadnu firmu napísajú na svoje meno a účet na svoje meno.

TV Markíza - OLaNO (Matovic) vs. SaS (Sulík) vs. Sme rodina (Kollár) vs. SMK (Berényi) vs. SDKÚ-DS (Frešo) - 27.02.2016
Pravda

Matovič vo svojom výroku konštatuje, že kým on vo svojom vyhlásení tvrdil, že Fico má na Belize tajný účet, Ficove informácie potvrdzujú len to, že tam nemá účet na svoje meno. Táto interpretácia vývoja kauzy je pravdivá. Demagog.SK nehodnotí, či Fico skutočne má na Belize účet.

Podľa informácií od anonyma, ktoré uverejnil Igor Matovič 14. augusta 2015, či už na Facebooku alebo na tlačovej konferencii, si Robert Fico so svojou manželkou založil schránkovú firmu spolu s dvomi bankovými účtami v Belize Bank International v roku 2008. 1. septembra 2015  premiér Robert Fico vyhlásil, že má dôkaz o tom, že na Belize on ani jeho manželka nemajú žiadny účet a tiež nie sú signatármi na žiadnych účtoch, ktorých majiteľmi sú právnické osoby na Belize. To znamená, že tam nemajú ani založenú firmu. 
Dôležité je zdôrazniť, že Igor Matovič narážal na to, že skutočný majiteľ schránkovej firmy je tajný a miesto neho figuruje ako majiteľ tzv. "biely kôň". Pod bielym koňom sú vedené aj bankové účty. 

Vo Ficovom vyhlásení sa píše: "FIU – Financial Intelligence Unit – finančná spravodajská jednotka v Belize informovala príslušné slovenské orgány činné v trestnom konaní, že Robert Fico a jeho manželka nemajú a ani v minulosti nemali žiadne osobné alebo podnikateľské účty, alebo iné finančné produkty vedené vo finančných inštitúciách v Belize a tieto osoby nie sú ani signatármi na žiadnych účtoch, ktorých majiteľmi sú právnické osoby v Belize," (dennikn.sk). 

Denník N upozornil na skutočnosť, že americké ministerstvo zahraničných vecí na svojej stránke cituje správu International Narcotic Strategy Report pre rok 2015, ktorá FIU popisuje ako: „má široký mandát, malý počet zamestnancov a nemá dostatočný tréning, ani skúsenosti pre vyšetrovanie a analyzovanie dôkazov pri praní špinavých peňazí. Aj preto, že ostatné vládne agentúry jej pomáhajú len limitovane.“ (dennikn.sk)

Dátum zverejnenia analýzy: 27.02.2016
success
error