DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Andrej Danko

SNS

...pozrieť sa na prsty bankám. Ja som včera pozeral štatistiku, 600 miliónov eur len zisk na poplatkoch a na ďalších.

Sulík vs. Danko - 01.02.2016
Pravda

Danko hovorí o 600 miliónoch, ktoré banky zarábajú na poplatkoch a na nešpecifikovaných ďalších poplatkoch. Podľa finančného webu Hospodárskych novín a informácií Národnej banky Slovenska (NBS), slovenské banky zvýšili v roku 2015 svoj čistý zisk o 13 %, a to na hodnotu 626,03 milióna eur. Keďže sa hodnota približuje údaju, ktorý povedal Danko, hodnotíme výrok ako pravdivý.


"Hlavný zdroj príjmov bánk, čistý úrokový výnos, klesol v čase nízkych úrokových sadzieb o 2,2 percenta na 1,86 miliardy eur. Naopak na poplatkoch peňažné ústavy zarobili o sedem percent viac ako v roku 2014, čistý výnos z poplatkov a provízií dosiahol takmer 530 miliónov eur...Slovenské banky ku koncu roka 2015 poskytli klientom úvery v hodnote 43,3 miliardy eur, čo medziročne predstavuje nárast o viac ako deväť percent. Vklady klientov peňažných ústavov sa v sledovanom období zvýšili o 8,5 percenta na 48,95 miliardy eur." (finweb.hnonline.sk)

"Tohtoročné hospodárenie bánk na Slovensku by však mohlo ovplyvniť nariadenie, podľa ktorého banky musia ponúkať klientom bankový účet za nízky mesačný poplatok a ľuďom s nízkymi príjmami bezplatne. Slovenský minister financií Peter Kažimír už skôr odhadol, že banky by v súvislosti so spomínaným opatrením mohli na poplatkoch prísť o 50 až 60 miliónov eur ročne" (ČTK).

Dátum zverejnenia analýzy: 31.01.2016
success
error