DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Eduard Heger

Demokrati

Keď sme prišli do vlády, tak vlastne naša obranyschopnosť bola taká, že mali sme ruské stíhačky, za ktoré sme platili 50.000.000 EUR ročne, aby ich prevádzkovali cez pána Roberta Fica a teda aj vášho blízkeho priateľa, aby, aby vlastne si mohli oni na tom dobre zarobiť. My sme ich uzemnili. My sme ich uzemnili, podpísali sme dohodu, ktorú ste, my sme vás vyzývali ešte, keď ste boli vy premiérom, aby ste takúto dohodu podpísali s Českou republikou a Poľskom. Odmietli ste to.

Eduard Heger a Peter Pellegrini - 30.11.-0001
Zavádzajúce

Eduard Heger posunul to, čo dovolia fakty povedať. V roku 2020 už Miroslav Výboh, na ktorého Heger ako na blízkeho priateľa Roberta Fica naráža, firmu Willing servisujúcu dnes už uzemnené stíhačky MiG-29, nevlastnil. Médiá ho s ňou stále spájajú, najmä cez jeho spolupracovníka Ivana Šubrta, no oficiálne s ňou Výboh nemá nič spoločné. Nedá sa preto povedať, že bývalá vláda MIG-y prevádzkovala „cez Výboha“, ako to naznačoval Eduard Heger. Keďže tvrdenie posúva to, čo sa dá povedať na faktickom základe, hodnotíme ho ako zavádzajúce.

Pri nastúpení súčasnej vlády v roku 2020 vzdušný priestor Slovenska chránili ruské stíhačky MiG-29, servisované firmou s napojeniami na Miroslava Výboha, ktorý je spájaný s Robertom Ficom. O nákupe nových amerických stíhačiek F-16 vláda rozhodla už v roku 2018, neskôr predĺžila zmluvy, vďaka ktorým mali byť migy v prevádzke až do dodania stíhačiek  F-16. Migy boli napokon v roku 2022 uzemnené skôr, než prišli nové stíhačky. Kým na Slovensko prídu stíhačky F-16, náš vzdušný priestor ochraňuje Poľsko a Česká republika. 

Slovenská republika  v auguste 2022 uzavrela dohodu o ochrane vzdušného priestoru s Českou republikou a Poľskom. Dohodu o vzájomnej ochrane vzdušného priestoru Slovensko uzavrelo s ČR v roku 2017. Bilaterálnu zmluvu o spolupráci pri ochrane vzdušného priestoru ďalej podpísal minister obrany Naď s Poľskom v 2020.

Informáciu o 50 miliónoch ročne uverejnilo ministerstvo obrany v vo februári 2020, keď ňou obhajovalo nákup stíhačiek F-16. V roku 2018 však takúto vysokú sumu sumu poprelo a uviedlo, že ročná prevádzka ruských stíhačiek stála do 20 miliónov eur a servisné poplatky za rok ďalších 10 miliónov eur. 

Stíhačky pritom servisovala firma blízka Výbohovi. Jeho firma Willing na Slovensku zastupovala ruskú firmu, ktorá lietadlá vyrábala. Ministerstvo platilo ruskej firme ročne niekoľko desiatok miliónov eur, nie je však jasné, koľko presne išlo firme Willing. Výboh však vo firme Willing figuroval len do roku 2011, hoci existujú náznaky, že by s ňou mohol byť spojený aj v roku 2014 či neskôr. 

„...riadenie firmy (však) v roku 2004 prevzal jeho spolupracovník Ivan Šubrt. Vedie ju dodnes. Podobne ako Výboh aj Šubrt mal blízko k Smeru,“ napísalo SME v marci 2022.
„Podľa viacerých indícií však prepojenia stále existujú. Napríklad webovú doménu Výbohovho konzuláru si nechala zaregistrovať firma Willing. Okrem toho mal Willing podľa denníka Sme minimálne donedávna rovnaké kontaktné osoby ako Výbohova nová spoločnosť AMW,“ napísal Denník N v roku 2016.

Samotný Výboh je úzko spätý so stranou Smer-SD, no i priamo s Robertom Ficom, ktorý Výboha označil za priateľa.  

Keďže sa nedá jednoznačne konštatovať, že Výboh profituje z firmy Willing, tvrdenie, že predchádzajúca vláda prevádzkovala stíhačky cez dobrého priateľa Roberta Fica, je zavádzajúce.

Firma Willing obchodovala so štátom aj počas vládnutia súčasnej vlády, dodávala náhradné diely, časti a príslušenstvo pre ruské stíhačky MiG. 

V roku 2018 kritizovali strany SaS a OĽaNO, aj Eduard Heger osobne, predĺženie zmluvy na údržbu migov a navrhovali dohodu s USA alebo Českou republikou o ochrane vzdušného priestoru.

Dátum zverejnenia analýzy: 03.03.2023
success
error