DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Zuzana Čaputová

Nestraníci

Ukrajina je ničená, devastovaná, ľudia sú tam zabíjaní, teraz sú odsúdení na zimu a tým, že vlastne je kritická infraštruktúra bombardovaná… Tá krajina je napadnutá, nie ona útočí na Rusko, Rusko útočí na Ukrajinu.

Prezidentka v O 5 minút 12 - 30.11.-0001
Pravda

Ukrajina bola vo februári 2022 napadnutá ruským vojskom. Súčasťou ruskej ofenzívy bolo od začiatku aj bombardovanie civilných cieľov a kritickej infraštruktúry, čo momentálne vyústilo do výpadkov energií. O tom, že Ruská federácia je v tejto vojne agresorom, navyše panuje jasný medzinárodný konsenzus.

Už koncom roka 2021 sa na východnej hranici Ukrajiny začali sústreďovať ruské vojenské jednotky čo vyvolalo paniku na Ukrajine ale aj v mnohých ďalších krajinách. Masívnu vojenskú inváziu Rusko zahájilo 24. februára 2022. Na rozdiel od ruskej anexie Krymu a podpory separatistických republík na Donecku v roku 2014, kedy Rusko tvrdilo, že nemá žiadnu kontrolu nad prebiehajúcimi bojmi, v roku 2022 Vladimír Putin niekoľkokrát vo svojich verejných prejavoch uviedol, že Rusko napadlo Ukrajinu a v bojoch hodlá pokračovať. Ani prezident Ruskej federácie teda neskrýva intencie Ruska na Ukrajine. Konsenzus ohľadom toho, kto je v tejto situácii agresorom a kto napadnutým, panuje aj na úrovni medzinárodných organizácií. Už v marci 2022 reagovalo 141 štátov na Valnom zhromaždení OSN odsúdením ruskej agresie. Prezidentka Zuzana Čaputová má teda pravdu ak tvrdí, že to bolo práve Rusko, ktoré Ukrajinu napadlo. 

Takisto má prezidentka Zuzana Čaputová pravdu, keď uvádza, že ruské vojsko bombarduje civilistov a kritickú infraštruktúru. Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu zaplavovali médiá fotografie so strelami zapichnutými v rezidenčných oblastiach a postupne správy o tom, že Rusko skutočne bombarduje civilné ciele boli verifikované nezávislými monitorovacími agentúrami. Kyjev tvrdí, že Rusko od februára poškodilo 32-tisíc civilných objektov a viac ako 700 zariadení ukrajinskej kritickej infraštruktúry. 

Bombardovanie strategických civilných cieľov sa zo strany Ruska zintenzívnilo s prichádzajúcou zimou, čoho následkom ostali bez elektriny či tepla milióny Ukrajincov. Informácie britského ministerstva obrany navyše hovoria, že sa nejedná o náhodne zasiahnuté ciele, ale realizáciu vojenskej doktríny Moskvy. Stratégia má spočívať v použití rakiet dlhého doletu na zasiahnutie kritickej národnej infraštruktúry s cieľom demoralizovať civilné obyvateľstvo. Cielenie na civilné objekty pritom ide priamo proti Ženevským konvenciám, ktoré upravujú spôsob, akým sa vedie vojna a preto sú v očiach medzinárodného práva aj medzinárodnej komunity vojnovým zločinom. Tak ako tvrdí prezidentka, ľudia na Ukrajine sú zabíjaní a momentálne ešte čelia zime bez kúrenia a elektrickej energie.

Dátum zverejnenia analýzy: 21.12.2022
success
error