Na Facebooku sa šíri video, ktoré pripisuje rastúci počet výskytov rakoviny očkovaniu proti covidu-19. V skutočnosti neexistujú žiadne dôkazy, že očkovanie proti covidu-19 spôsobuje rakovinu. Dlhodobý trend stúpajúcich nových prípadov onkologických ochorení je podľa Medzinárodnej zdravotníckej organizácie (WHO) spôsobený predovšetkým starnutím populácie, konzumáciou alkoholu, fajčením a znečisteným životným prostredím. Za vyššie čísla môžu však aj moderné diagnostické technológie, ktoré dokážu rakovinu efektívnejšie odhaliť.
Video zverejnené na Facebooku 23. septembra tohto roku šíri dezinformáciu, že očkovanie a proti covidu-19 viedlo k zvýšenému počtu rakovín. Popis videa hovorí: „Vakcina nije sloboda ako to hovorili ale turbo rakoviny a iné choroby ktoré sa po [očkovaní] začali preukazovať“. Autor videa tiež tvrdí, že už v testoch na covid-19 „musela byť nejaká chemická látka, ktorá spôsobuje tieto veci“. Uvádza, že „do budúcna to bude narastať a nebude sa hovoriť o 50-60 % nárast, ale 80 % nárast rakoviny“. Podľa autora je údajné šírenie rakoviny prostredníctvom očkovania a testovania zámerné a cielené.
Príspevok na Facebooku videlo za dva dni vyše 200-tisíc užívateľov a zdieľalo vyše 3,3 tisíc užívateľov.
Autor videa nie je evidovaný v registri lekárov ako odborník riadenia vo verejnom zdravotníctve, všeobecný lekár, epidemiológ, infektológ ani onkológ.
Neexistujú dôkazy, že očkovanie proti covidu-19 spôsobuje rakovinu
Teória o „turbo rakovine“ v kontexte vakcín proti covid-19 sa objavila už v roku 2023. Táto teória tvrdí, že očkovanie proti covid-19 spôsobuje rýchly nárast agresívnych foriem rakoviny, najmä medzi mladšími ľuďmi. Zástancovia tejto teórie tvrdia, že lekári pozorujú zvýšený výskyt rakoviny, ktorú označujú za „turbo rakovinu“, a to v dôsledku vakcinácie proti covid-19.
Šíritelia tejto teórie sa odvolávajú napríklad na belgickú štúdiu na štrnástich myšiach. Štúdia pritom netvrdí, že dokázala, že vakcína spôsobila rakovinu.
Niekoľko odborníkov, vrátane inštitúcií ako Memorial Sloan Kettering Cancer Center (MSKCC) alebo americký Národný onkologický inštitút (NCI), už viackrát vyvrátili túto teóriu.
MSKCC a NCI uvádzajú, že neexistuje žiadny dôkaz o tom, že by vakcíny proti covid-19 spôsobovali rakovinu. Naopak, obidve inštitúcie odporúčajú očkovanie proti covidu-19 pre pacientov s rakovinou alebo po prekonaní rakoviny predovšetkým kvôli ich zníženej imunite.
K stúpajúcim počtom novodiagnostikovaných prípadov onkologických ochorení dochádza kontinuálne už dlhé roky
Očkovanie proti covidu-19 na Slovensku začalo v decembri 2020.
Štatistiky naznačujú, že incidencia rakoviny na Slovensku aj celosvetovo dlhodobo stúpa, tento trend teda nie je obmedzený len na obdobie pandémie covidu-19. Aj keď počet nových prípadov rakoviny kontinuálne narastá, úmrtnosť zostáva relatívne stabilná.
V roku 2014 podľa údajov Národného onkologického inštitútu na Slovensku pribudlo 34 528 prípadov novodiagnostikovanej rakoviny, pričom tomuto ochoreniu v rovnakom roku podľahlo 13 621 pacientov. Doposiaľ najviac úmrtí je za sledované obdobie zaznamenaných v roku 2020, kedy rakovine na Slovensku podľahlo celkom 14 183 ľudí. Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) pre Demagog.sk uviedlo, že „posledné spracované informácie týkajúce sa onkologických ochorení sú za r. 2014. Rok 2015 sa spracováva.“
Vývoj počtu nových prípadov a počtu úmrtí v čase. Zdroj: Národný onkologický inštitút.
Podľa údajov Medzinárodnej agentúry pre výskum rakoviny (IARC) bolo na Slovensku v roku 2022 diagnostikovaných 30 913 nových prípadov rakoviny, pričom najčastejšie išlo o rakovinu prostaty u mužov a rakovinu prsníka u žien. Tento nárast prípadov rakoviny je očakávaný a možno ho vysvetliť viacerými faktormi.
V roku 2022 celosvetovo pribudlo približne 20 miliónov novodiagnostikovaných prípadov ochorenia. IARC predpokladá nárast v roku 2050 na viac ako 35 miliónov nových prípadov rakoviny, čo predstavuje 77 % nárast oproti roku 2022.
Jedným z dôvodov stúpajúcej incidencie (nových prípadov ochorenia v populácii) je rast a starnutie populácie. S rastúcim počtom ľudí, ktorí sa dožívajú vyššieho veku, sa zvyšuje aj riziko výskytu rakoviny, keďže starší ľudia sú náchylnejší na onkologické ochorenia. Ďalšími faktormi sú fajčenie, konzumácia alkoholu, obezita ale aj znečistenie ovzdušia.
Lepšie diagnostické metódy a zvýšené povedomie o preventívnych vyšetreniach tiež prispievajú k nárastu novodiagnostikovaných prípadov rakoviny. Zlepšená diagnostika umožňuje odhaľovanie rakoviny v skorších štádiách, čo prispieva k zvyšovaniu incidencie.
Výskumy ukazujú, že u žien v menej rozvinutých krajinách je o 50 % nižšia pravdepodobnosť, že im bude diagnostikovaná rakovina prsníka v porovnaní so ženami vo vyspelých krajinách. Preto sú napokon vystavené vyššiemu riziku úmrtia kvôli neskorej diagnostike.
Pandémia znížila schopnosť včasnej diagnostiky rakoviny
Pandemické opatrenia, ako znížená dostupnosť zdravotníckych zariadení a obavy pacientov z návštevy lekára kvôli riziku nákazy vírusom SARS-CoV-2, podľa portálu Medical News Today pravdepodobne negatívne ovplyvnili prevenciu, včasnú diagnostiku a liečbu rakoviny.
„Správa v Journal of Clinical Oncology uviedla, že v období vrcholu pandémie v apríli 2020 klesol počet vyšetrení rakoviny hrubého čreva pomocou kolonoskopie o 75 %. Modelované odhady naznačujú, že o 10 rokov (v roku 2030) môže dôjsť až k 4 000 úmrtiam navyše na rakovinu hrubého čreva. V podstate ide o varovanie, že tieto oneskorené skríningy v dôsledku [COVID-19] predstavujú časovanú bombu s desaťročnou poistkou,“ uvádza Dr. Michael Zinner, generálny riaditeľ a výkonný lekársky riaditeľ Miami Cancer Institute.
Doktorka Susan Pandya, vedúca oddelenia globálneho rozvoja metabolizmu rakoviny, onkológie a imunoonkológie v Servier Pharmaceuticals, upozorňuje, že údaje o výskyte a úmrtnosti na rakovinu zaostávajú za aktuálnym rokom o 2 až 4 roky, pretože zber, spracovanie, kontrola kvality, analýza a interpretácia týchto dát trvá dlhší čas. Z tohto dôvodu ešte doposiaľ nemáme kompletný obraz o tom, ako pandémia ovplyvnila tieto štatistiky.
Záver
Príspevok na Facebooku tvrdí, že očkovanie proti covidu-19 spôsobuje rakovinu. Doposiaľ však neexistujú žiadne dôkazy o tom, že by očkovanie proti covid-19 spôsobovalo rakovinu. Inštitúcie zamerané na onkologické ochorenia túto teóriu niekoľkokrát vyvrátili a očkovanie pre onkologických pacientov kvôli ich oslabenej imunite naopak odporúčajú. Trend zvyšovania novodiagnostikovaných prípadov rakoviny je dlhodobý, za čo môžu aj moderné diagnostické technológie, životný štýl jednotlivcov, starnutie populácie, ale aj znečistené životné prostredie. Príspevok sme preto v rámci našej spolupráce so spoločnosťou Meta označili ako nepravdivý.