DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií
Nepravdivé informácie o útočníkovi, ktorý strieľal na Fica

Nepravdivé informácie o útočníkovi, ktorý strieľal na Fica

Veronika Jursová Prachárová 18.05.2024 novinky

Na sociálnych sieťach sa šíria príspevky, ktoré šíria informácie o atentátnikovi na Fica, ktoré už boli vyvrátené. Tvrdia, že muž, ktorý útočil na Fica, spolupracoval s Martinom Milanom Šimečkom, bol príslušníkom komunistickej Štátnej bezpečnosti a skinheadom. V skutočnosti sa na fotografii dokazujúcej kontakt so Šimečkom nachádza iný muž a atentátnik bol počas socializmu preverovanou osobou, nie príslušníkom ŠtB. Príslušnosť k hnutiu skinheads nedokazujú jeho vyjadrenia ani informácie, ktoré sa nám podarilo vyhľadať. 

Na Facebooku sa objavilo viacero príspevkov (tu a tu), ktoré poukazujú na spoluprácu alebo dokonca priateľstvo medzi útočníkom na Fica a Šimečkom, prípadne, že útočník spolu so Šimečkom zakladal literárny klub Dúha. Príspevky rovnako tvrdia, že atentátnik bola aj ŠtBákom či skinheadom.

Martin Milan Šimečka nie je na fotografii spolu so strelcom z Handlovej

Na sociálnych sieťach sa šíri viacero príspevkov, s fotografiou muža, ktorý sa 15. mája 2024 pokúsil spáchať atentát na predsedu vlády Roberta Fica. Príspevky tvrdia, že vedľa muža sa na fotografii nachádza otec predsedu Progresívneho Slovenska spisovateľ a publicista Martin M. Šimečka starší. Chcú tak naznačovať ich vzťah, resp. spoluprácu.

Fotografia pochádza z krstu útočníkovej knihy z roku 2019, pričom je dohľadateľná spolu s ďalšími zábermi na facebookovej stránke literárneho klubu Dúha. 

Zo záberov, v ktorých je mužovi vedľa útočníka vidieť do tváre, je zrejmé, že nejde o Martina M. Šimečku. Na fotografii sa s najväčšou pravdepodobnosťou v skutočnosti nachádza Juraj D., ktorý bol jedným z krstných rodičov knihy.


Martin Milan Šimečka (vľavo), strelec z Handlovej a Juraj D (vpravo)
Zdroj: mujrozhlas.cz, facebook.com

Útočník nespolupracoval ani s Michalom Šimečkom 

Podľa zverejnených informácií nespolupracoval ani so Šimečkom mladším, predsedom Progresívneho Slovenska. 15. mája 2024 Progresívne Slovensko zverejnilo vyhlásenie, kde vyvrátili spojitosť medzi útočníkom a ich stranou: „Jednoznačne odmietame, že by bol členom nášho hnutia. Neexistuje ani vôbec žiadne iné jeho prepojenie na našu stranu alebo našich členov. Ostro odsudzujeme jeho ohavný čin.“ 

Samotný Michal Šimečka opakovane odsúdil konanie Ficovho atentátnika. 15. mája 2024 Progresívne Slovensko zverejnilo na Facebooku video s predsedom strany, v ktorom jednoznačne útok na premiéra odsúdil. „Ostro odmietam dnešný útok na premiéra Roberta Fica a veľmi dúfam, že bude v poriadku. Teraz musíme všetci prispieť k upokojeniu spoločnosti a zdržať sa akýchkoľvek vyjadrení a krokov, ktoré môžu prispieť k stupňovaniu napätia. Ide o útok na každého z nás a na slovenskú demokraciu,“ uvádza sa v popise k videu. Šimečka útok krátko po jeho medializácii odsúdil aj na svojom facebookovom profile. „Som šokovaný a zhrozený streľbou na premiéra Roberta Fica v Handlovej. Akékoľvek násilie jednoznačne a ostro odsudzujeme. Veríme, že premiér Fico bude v poriadku a že tento hrozný čin bude čo najskôr objasnený,“ napísal Šimečka.

Útočník nebol príslušníkom ŠtB

ŠtBák sa hovorovo povie príslušníkovi niekdajšej komunistickej Štátnej bezpečnosti (ŠtB). ŠtB bola štátna politická tajná služba Ministerstva vnútra ČSSR v rokoch 1948 - 1989, išlo o neuniformovanú zložku polície.

Atentátnik na premiéra však nie je vedený v zozname Ústavu pamäti národa, ktorý obsahuje mená príslušníkov komunistickej Štátnej bezpečnosti (ŠtB), Pohraničnej stráže a komunistického Ministerstva vnútra.

Rovnako nie je vedený v zozname Archívu bezpečnostných zložiek Českej republiky. 

Podľa záznamov na portáli ibadatelna.cz bol atentátnik v 15. mája 1980 uvedený ako preverovaná osoba ŠtB. Spis preverovanej osoby bol podľa ÚPN zavedený s cieľom sústreďovať písomnosti previerkového charakteru na osoby z hľadiska ich využiteľnosti alebo nebezpečnosti.

Z obrázku v jednom zo šírených príspevkov teda vyplýva, že bol preverovanou osobou, nie príslušníkom ŠtB.

Útočník bol následne 28. mája 1980 uvádzaný v evidencií záujmových osôb ŠtB. Zo samotného záznamu nemožno vo väčšine prípadov určiť dôvod, prečo ŠtB dotyčnú osobu evidovala. Takáto evidencia je iba dôkazom záujmu o osobu a nedokazuje ešte spoluprácu s ŠtB.

Z dostupných archívnych materiálov teda nevyplýva, že by atentátnik bol príslušníkom komunistickej Štátnej bezpečnosti.

Ústav pamäti národa 16. mája 2024 pre portál Demagog uviedol, že „kategória „preverovaná osoba“ nebola príslušníkom ŠtB, ani tajným spolupracovníkom ŠtB”.

Dňa 16. mája 2024 denník SME zverejnil vysvetľujúce vyjadrenie dlhoročného regionálneho novinára Štefan Ráchela, ktorý strelcu osobne pozná: „Do roku 1989 to bol protirežimový človek. ŠtB ho registrovala, ale to preto, že bol konfliktný a dokázal sa postaviť proti režimu.”

Atentátnik založil Hnutie proti násiliu a vyjadroval sa proti násiliu

Vo verejnej debate sa objavujú vyjadrenia, že útočník je extrémista, nakoľko sa objavil na mítingu Slovenských brancov, či pre jeho názory na migrantov a Rómov.

V roku 2015 bola vydaná kniha útočníka s názvom Efata - O cigáňoch a Rómoch. V nej píše: “Toľko bezočivých cigánov v Európe, ako je dnes, ešte nikdy nebolo. Ale oni dobre vidia a vedia ako využívať sociálne systémy krajín. Štát problém nerieši, len sa na ňom pasie. Stotisíc slovenských cigánov stojí o priazeň bielych, ale nám to nepovedia. .. Buďme k nim prísni a spravodliví…” 

V januári 2016 zverejnili na svojej Facebookovej stránke Slovenskí branci príspevok s vyjadrením podpory od Ficovho útočníka. “Do Európy, ktorej sme trvalou súčasťou prichádzajú státisíce migrantov. Slovenskí branci sa nepripravujú na boj, ale na obranu. Keď vám ktokoľvek povie, že sa pripravujú na vojnu, neverte im. Ich prvoradou úlohou je ochrana obyvateľov, krajiny, tradície, kultúry – sú to vlastenci. Ja tým mladým chlapcom a dievčatám verím a vyjadrujem im verejnú podporu,” uvádza v texte.


Zdroj: facebook.com

Podľa zistení SME bol strelec len na jednom stretnutí brancov, pričom k ďalšej spolupráci nedošlo.

Atentátnik v roku 2016 založil hnutie Proti násiliu, no nepodarilo sa mu vyzbierať dostatok podpisov na oficiálnu registráciu politickej strany. 

V petícií na podporu hnutia sa uvádzalo: „Násilie je často reakciou ľudí, ako forma prejavu obyčajnej nespokojnosti na stav vecí. Buďme nespokojní, ale nie násilní!” Rovnako vyzýval ľudí, aby sa postavili proti násiliu všetkého druhu od “vojnového stavu až po domáce fyzické či psychické násilie”, a tiež násilia na medzinárodnej scéne, v Európe, „v ktorej rastie militarizácia, extrémizmus, neonacizmus, anarchia.”

Po neúspechu so založením politickej strany, útočník vytvoril facebookovú stránku Hnutie Proti násiliu, na ktorej bol až do roku 2022 aktívny. Dokazuje to zverejnenie jeho e-mailovej adresy v kontaktných informáciách, pričom pod viacerými príspevkami sa podpísal.

Na Facebookovej stránke Hnutie proti násiliu bol v 2019 zverejnený status: „Fašizmus je nádor, ale dá sa liečiť”.

Jeho vtedajšie vyjadrenia teda nenaznačovali inklináciu k tzv. skinheads. Jej príslušníci svoju oddanosť k hnutiu a jeho ideám dokazujú násilnými útokmi, hajlovaním na verejnosti a nosením znakov a symbolov neonacizmu.

Facebooková stránka Hoaxy a podvody - Ministerstvo vnútra SR, ktorá spadá pod Centrum boja proti hybridným hrozbám, zdieľala 16. mája 2024 na sociálnej sieti status upozorňujúci na viaceré šírené nepravdy. Za nepravdivé označuje stránka aj tvrdenia o členstve podozrivého v polovojenskej skupine Slovenskí branci. „Podozrivý sa v minulosti zúčastnil na akcii tejto skupiny, avšak nebol členom žiadneho radikálneho či extrémistického subjektu.“

Nenašli sme žiadne informácie dokazujúce príslušnosť atentátnika k skinheadom. V kontexte útočníkových rasistických, protirómskych vyjadrení sa 18. mája 2024 pre Denník N vyjadril politológ Nociar nasledovne: “etnické predsudky sú v spoločnosti natoľko rozšírené, že nie každý človek, ktorý ich v sebe prechováva, je automaticky prívržencom krajnej pravice.”

Literárny klub Dúha

V roku 2006 sa stal útočník členom Literárneho klubu Dúha. Pôvodne sme na základe medializovaných informácii uviedli, že ho spoluzakladal, avšak po vyhlásení Literárneho klubu Dúha sme túto informáciu upravili. V rokoch 2008 - 2016 bol predsedom klubu po tom, čo sa pretransformoval na občianske združenie. Webstránky klubu momentálne nie sú k dispozícii, podľa príspevku na facebookovej stránke klubu z roku 2016 nemal Martin Milan Šimečka alebo Michal Šimečka nič spoločné so zakladaním tohto klubu. Literárny klub Dúha vydal po atentáte vyhlásenie, v ktorom čin odsudzuje, oznamuje zrušenie jeho členstva a zdôrazňuje, že strelec sa od roku 2019 aktivít a stretnutí klubu nezúčastňoval.

Nenašli sme žiadne informácie o angažovaní sa Šimečku staršieho v literárnom klube Dúha. 

Útočník sa zúčastňoval protestov proti vláde

Atentátnik bol aj pred útokom na predsedu vlády politicky angažovaný. Tieto informácie potvrdil aj minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, podľa ktorého útočník bol účastníkom viacerých protestov.

Bol napríklad na výjazdovom rokovaní vlády v Dolnej Krupej, ktoré sa odohralo tri týždne pred streľbou na premiéra. Na videu z miesta je vidieť ako stojí v skupinke protestujúcich s transparentom s nápisom "Mier plus prosperita, Vojna plus chudoba" a kričí viaceré heslá, medzi nimi aj “Zradcovia! Kolaboranti!”, „Nech žije Ukrajina“ a “Banda sk..vená. Dosť bolo Fica!” (v čase od 0:04). 

7. februára 2024 sa zúčastnil aj opozičného protivládneho protestu pred parlamentom proti rušeniu špeciálnej prokuratúry a zmenám v trestnom zákone, kde bol zachytený na fotografii

Záver

Na sociálnych sieťach sa šíria príspevky, ktoré tvrdia, že Ficov atentátnik spolupracoval so Šimečkom starším a že bol príslušníkom komunistickej Štátnej bezpečnosti. V skutočnosti sa na fotografii dokazujúcej kontakt so Šimečkom nachádza iný muž a atentátnik bol počas socializmu preverovanou osobou, nie príslušníkom ŠtB. Podľa zverejnených vyjadrení a vyhľadateľných informácií neinklinoval k hnutiu skinheads. Nenašli sme rovnako žiadne informácie o angažovaní sa Šimečku staršieho v literárnom klube Dúha. V spolupráci so sociálnou sieťou Facebook preto tieto príspevky označujeme ako nepravdivé a čiastočne nepravdivé.

Oprava z dňa 23. mája 2024: Upravili sme nepravdivú informáciu, že Juraj Cintula je zakladajúcim členom Literárneho klubu Dúha, na základe vyjadrenia klubu z 18. 5. 2024.

 

success
error